*#06# Nedir Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

*#06# Nedir Ne İşe Yarar?

IMEI Ne

*#06# Nedir Ne İşe Yarar sorusunun cevabını arayanlar ağırlıklı olarak kimlerdir biliyor musunuz? Özellikle yurt dışından getirttirilen telefonların Türkiye’ deki kullanım izinleri IMEI numarası kaydına bağlıdır. Peki IMEI numarası ne işe yarar? *#06# Nedir ve IMEI kodu ile ne ilgisi vardır? İmei nedir ne işe yarar? *#06# İmei sorgulama nasıl yapılır? Bütün bu işlemler nasıl yürütülür? Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ na cep telefonu İmei kaydı yapılmazsa ne olur?

İmei Sorgulama Nasıl Yapılır? Neden Gerek Duyulur?

Son dönemlerde BTK tarafından sıklıkla yapılan uyarılar arasında internet üzerinden yapılan alışverişler sonucu satın alınan cep telefonlarının güvenliği yer almaktadır. Yurt dışından getirilen telefon numaralarının Türkiye’ de kullanım izni olup olmaması kullanıcıların en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Yeni cep telefonu aldıktan bir süre sonra IMEI numarası için çalıntı ya da kopya olduğuna dair bilgi mesajı alınması sonucu telefonun kullanıma kapatılacağı BTK tarafından bildirilir. Bu durum harici eğer telefonunuz çalındı ise mutlaka IMEI numarasını bilmeniz gerekmektedir.

İlgili: IMEI Numarası Nedir, Nasıl Öğrenilir ve Ne İşe Yarar?

İmei Nedir, Ne İşe Yarar?

Kayıp, çalıntı bildirimleri için BTK’ ya bildirim yaparken sizden IMEI kayıt numarası istenecektir. Peki IMEI numarası nasıl öğrenilir? İşte burada devreye girecek olan bilgi *#06#

sorgulamasıdır. Cep telefonunuzda *#06# tuşlarına dokunup arama yaptığınızda telefonunuza ait IMEI numarası ekrana gelecektir. Bu numara ile telefonunuz için gerekli kayıt işlemlerini yürütmeniz mümkündür.

IMEI Kaydı İçin süresine dikkat

Yurt dışından gelen telefonların ülkeye giriş yaptığı andan itibaren IMEI kayıt süresi başlar ve bu süre 120 gündü. 120 gün içerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ na IMEI bildirimi yapılarak cep telefonu ya da tabletinizin kaydını yaptırabilirsiniz. Aksi takdirde cihaz tamamen kullanıma kapatılacaktır. Ancak; korono virüsü sebebiyle bu süreye 30 gün daha eklenerek 150 gün oldu.

İlgili: İMEİ, Yurtdışı Telefon Kayıt Süresi Ne Kadar 2020?

*#06# İmei Sorgulama Nasıl Bildirim Yapılır?

Yurt dışı seyahati sonrasında eğer yanınızda elektronik cihaz getirdiyseniz bunların iletişime açılması için mutlaka kayıt yaptırmanız lazımdır. Gerekli belgelerin tamamlanması akabinde bunları E- devlet üzerinden girişlerini yapmalısınız. Başvuru işlemi sonrasında kayır başvuru sorgulama ekranından 138,50 TL kayıt harcını yatırarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*