10G Nedir ve Bilmeniz Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

10G Nedir ve Bilmeniz Gerekenler

10g

Teknoloji’yi takip eden hemen hemen herkes 5G’yi çok iyibilir. Normal kullanıcılar da artık 5G telenolojisi hakkında haberdardır. Ülkemizde test aşamasında olan 5G, 2020 yılının ortalarında Türkiye’de kullanıma geçirilmesi planlanıyor. 5G teknolijisini kullanmaya başlamadan 10G teknolojisi terimini CES20’de duyduk.  Daha önce de Çin’in 6G çalışmaları yaptığına dir bilgiler edinmiştik.  10G teknolojisi,  5G ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. İkisi bir birinden farklıdır.  CES20, Tüketici Elektroniği Fuarı’nda 10G teknolojisi dikkat çekti. Peki 10G Teknolojisi Nedir?

10G Nedir?

Hücresel veri bağlantısı sağlayan 5G ile karıştırılmaması gereken 10G’deki “G”, saniyede gigabit anlamına gelir, çarpıcı bir internet hızıdır. 10G, kablolu olarak saniyede 10 gigabit olağanüstü bir şekilde veri  sağlayan hizmettir. 5G, hücresel veri ile kablosuz hizmet verir 10G ise kablolu internet hizmeti verecek bir sistemdir. Yani kısaca cep telefonlarınızda kullanabileceğiniz bir teknoloji değildir. Günümüzün en hızlı geniş bant ağlarından 10 kat daha hızlı olacak ve özellikle teknoloji günlük hayatımızda daha da entegre hale geldiği için dijital taleplerinize daha hızlı cevaplar alacağız.

10G Neden Önemlidir?

Günümüzde herşey artık İnternet aracılığı ile yapılıyor. Telefonlar, akıllı evler, giyilebilir teknoloji vs aklınıza gelecek herşeyin kontrolü internet aracılığı ile yapılmaktadır. Bu cihazlar arasındaki veri akışını kontrol etmek ve İnternet’ten faydalanmak için kaliteli  bir veri akışına ihtiyaç vardır. 10G, insanlara daha fazla geniş bant ile internet bağlantı hizmeti sağlayacaktır. Şuanda kullanılan internet hızının 10 katı hızlı olacak bir teknolojidir.

10G ihtiyacı, sadece veri hızı olduğu için önemli değildir. Daha az gecikme süresi, gelişmiş güvenilirlik ve artırılmış güvenlik özellikleri için de önemlidir. 10G sadece eğlence amaçlı kullanım için değildir sağlık, eğitim ve tarım da dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde de büyük dönüşümlere imkan sağlayacaktır.

10G Ne Zaman Çıkacak ve Kullanılacak?

10G teknolojisi şu anda laboratuarda test ediliyor. Saha testlerine 2020 yılı içerisnde başlayacağı söyleniyor. Saha denemelerinden sonra, 10G’nin 12-18 ay içinde insanların hizmetine tüketicilere sunulmasını beklenebilir. Böyle bir durumda 2022 yılında 10G teknolojisi kullanılacak gibi görünüyor.

Bir yorum bırakınız...

*

ssd ve hdd

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı?

Bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayar donanımlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar bütçelerinin kısıtlı olması ...
gmail

Gmail E-posta Gelmiyor Gmail Neden Çalışmıyor? 

Gmail, her android kullanıcısının kullanmak zorunda olduğu ve güvenilir bir e-posta hizmetidir ...
vram

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da ...
youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...