10G Nedir ve Bilmeniz Gerekenler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

10G Nedir ve Bilmeniz Gerekenler

10g

Teknoloji’yi takip eden hemen hemen herkes 5G’yi çok iyibilir. Normal kullanıcılar da artık 5G telenolojisi hakkında haberdardır. Ülkemizde test aşamasında olan 5G, 2020 yılının ortalarında Türkiye’de kullanıma geçirilmesi planlanıyor. 5G teknolijisini kullanmaya başlamadan 10G teknolojisi terimini CES20’de duyduk.  Daha önce de Çin’in 6G çalışmaları yaptığına dir bilgiler edinmiştik.  10G teknolojisi,  5G ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. İkisi bir birinden farklıdır.  CES20, Tüketici Elektroniği Fuarı’nda 10G teknolojisi dikkat çekti. Peki 10G Teknolojisi Nedir?

10G Nedir?

Hücresel veri bağlantısı sağlayan 5G ile karıştırılmaması gereken 10G’deki “G”, saniyede gigabit anlamına gelir, çarpıcı bir internet hızıdır. 10G, kablolu olarak saniyede 10 gigabit olağanüstü bir şekilde veri  sağlayan hizmettir. 5G, hücresel veri ile kablosuz hizmet verir 10G ise kablolu internet hizmeti verecek bir sistemdir. Yani kısaca cep telefonlarınızda kullanabileceğiniz bir teknoloji değildir. Günümüzün en hızlı geniş bant ağlarından 10 kat daha hızlı olacak ve özellikle teknoloji günlük hayatımızda daha da entegre hale geldiği için dijital taleplerinize daha hızlı cevaplar alacağız.

10G Neden Önemlidir?

Günümüzde herşey artık İnternet aracılığı ile yapılıyor. Telefonlar, akıllı evler, giyilebilir teknoloji vs aklınıza gelecek herşeyin kontrolü internet aracılığı ile yapılmaktadır. Bu cihazlar arasındaki veri akışını kontrol etmek ve İnternet’ten faydalanmak için kaliteli  bir veri akışına ihtiyaç vardır. 10G, insanlara daha fazla geniş bant ile internet bağlantı hizmeti sağlayacaktır. Şuanda kullanılan internet hızının 10 katı hızlı olacak bir teknolojidir.

10G ihtiyacı, sadece veri hızı olduğu için önemli değildir. Daha az gecikme süresi, gelişmiş güvenilirlik ve artırılmış güvenlik özellikleri için de önemlidir. 10G sadece eğlence amaçlı kullanım için değildir sağlık, eğitim ve tarım da dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde de büyük dönüşümlere imkan sağlayacaktır.

10G Ne Zaman Çıkacak ve Kullanılacak?

10G teknolojisi şu anda laboratuarda test ediliyor. Saha testlerine 2020 yılı içerisnde başlayacağı söyleniyor. Saha denemelerinden sonra, 10G’nin 12-18 ay içinde insanların hizmetine tüketicilere sunulmasını beklenebilir. Böyle bir durumda 2022 yılında 10G teknolojisi kullanılacak gibi görünüyor.

Bir yorum bırakınız...

*

ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...
imap nedir

IMAP Nedir? Ne İşe Yarar?

IMAP kelimesi, günümüzde birçok internet kullanıcısının karşısına sıklıkla çıkmaktadır. Asıl adı Internet ...
javascript nedir

JavaScript Nedir? Ne İşe Yarar?

JavaScript, günümüzün en popüler programlama dillerinden biri olarak kabul edilmektedir. Temel de ...