2020 IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar? | Sonsuz Teknoloji

2020 IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar?

ımei kayıt 2020

IMEI Kaydı, yurt dışından gelen mobil cihazların ülkemiz içerisinde kullanılabilmesi için bilişim teknolojileri kurumu tarafından kayıt alınması işlemi olarak bilinir. Geçtiğimiz dönemde sık sık gündeme gelen konu 2020 yılı içerisinde de gündemden inmeyecek gibi duruyor. Geçtiğimiz aylarda yurt dışından gelen mobil cihazların kayıt edilebilmesi için gereken ücrete zam yapılmıştı. Geçen aylarda yapılan zamla birlikte bu ücret 1500 TL olduğunu hatırlatmakta yarar var. Gelin birlikte detaylar inceleyelim.

IMEI Kaydı Detayları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Ücreti Ne Kadar Oldu?

2020 Yılına girmememize günler kala bir zam haberi de IMEI Kaydına geldi. Çok değil 2019 yılı içerisinde büyük bir zaman yapılan kayda bu sefer %22 zam yapıldı. IMEI Kaydı yapmak isteyen kişiler artık 1838 TL ödemesi gerekecek.

Yurt dışından alınan ve getirilen cihazların ülkemizde çalışabilmesi için mutlaka bilişim teknolojileri kurumuna kayıt edilmesi gerekli. Cihaz alındıktan 120 gün içerisinde mutlaka sisteme kayıt edilmesi gerekli. Yine dikkat edilmesi gereken nokta ise kullanıcının 3 yıl içerisinde başka mobil cihazı sisteme kayıt ettirmemiş olması gerekmekte. Eğer 3 yıl içerisinde sisteme kayıt ettirdiğiniz bir cihaz var ne yazık ki diğer cihazı kayıt altına alamıyorsunuz.  Yani tek bir pasaport ile sadece 3 yıl içerisinde tek cihazı kayıt ettirmiş olmanız gerekiyor.

IMEI Numarasını öğrenmek isteyen kullanıcılar cihazlarında *#06# tuşlarını tuşlaması yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan rakamlar IMEI numaranızdır. Kayıt işlemi ise oldukça kolaydır. Öncelikle E-Devlet platformuna girmeniz gereklidir. Girdikten sonra BTK yani bilişim teknolojileri kurumunun sayfasına gitmeniz gerekiyor. Önce cihaz kaydı sorgulaması yapınız. Eğer cihazınızı kayıt ettirmek istiyor iseniz karşınıza çıkan bilgileri eksiksiz doldurunuz.

Doldurma işleminden sonra harç bedelini yani 2020 yılında ödenecek tutar olan 1838 TL yatırmanız gerekiyor. Ödeme işleminden sonra onay için sistemi mutlaka kontrol ediniz. Formu doldurmadan harç yatırma işlemi yaparsanız bu geçerli olmayacaktır. Mutlaka tüm adımların eksiksiz şekilde yapılması son derece önem taşımaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra IMEI Kaydı yapılmış olacaktır. IMEI numarası hakkaında daha detaylı bilgiyi bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*