2020 Yılının En Popüler Programlama Dilleri Hangileridir? | Sonsuz Teknoloji

2020 Yılının En Popüler Programlama Dilleri Hangileridir?

2020 popüler programlama dilleri

2020 yılının en popüler programlama dilleri, GitHub, Python, PHP, Java, Kotlin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu programlama dilleri sağladıkları verim ve ekosistem alanı ile ön plana çıkarlar.

GitHub

githup

GitHub, yazılımcıların sosyal medyası olarak görülen ve yapım aşamasındaki projelerin kodlar ile geliştirilmesine imkan sağlayan kod yönetim sistemidir. Bu sistem içerisinde farklı ülkelerde yer alan kullanıcılar bir projeyi gerçekleştirmek üzere birleşerek, kod yazılımı gerçekleştirirler.

Yazılımlar üzerinden projelere dair çeşitli inceleme, takip ve depolama işlemlerinin yapılması mümkün hale gelir. Hangi kullanıcının kodlar üzerinde ne kadar süre çalıştığı görüntülenebilirken, tüm kodlar bir depolama alanından görüntülenir.

Python

Python

2020 yılının en popüler programlama dilleri arasından Python, üretken, anlaşılır ve zarif bir programlama dilidir. 2020 itibari ile listede birinci sırada yer alan ve en çok tercih edilen programlama dilidir. Ölçeklendirilebilir web uygulamalarının hazırlanmasında kullanılır.

Tutarlı kod ve söz dizilimlerine aynı zamanda açık kaynaklı modele sahiptir. Kendine özgü ‘’OOP’’ nitelikleri sayesinde nesneler ve proje içi sınıfları oluşturma aşamasında pratiklik sağlar. Makine öğrenimi,  veri bilimi ve derin öğrenme gibi bilimsel dallara hakim bir programlama dili olan Python, kod okunabilirliğine odaklanarak, prototip oluşturma alanında avantaj sağlar.

PHP

php

PHP, dinamik nitelik taşıyan ve sunucu taraflı web uygulaması oluşturmak için tercih edilen popüler programlama dilidir. İnternet dünyasında yer alan web platformlarının % 50’si sunucu kaynaklı kodlama dili üzerinden meydana getirilir. Öğrenmesi rahat, MySQL ile çalışma koşullarında yerleşik destek sunan bir dildir. Fonksiyonel programlama paradigmalarını sağlıklı şekilde desteklerken, birinci sınıf hata ayıklama avantajını sunar.

Java

java

Java programlama dili, bir kullanıcının hangi işletim sisteminde çalıştığı fark etmeksizin her hangi bir ağ üzerinde çalışabilmesini sağlar. Diğer yandan Android uygulamaların yapımında tercih edilir. Kodları yüksek kalite koşullarında yazma ve derleme, yüksek stabiliteden yararlanma, JVM platform bağımsızlığını deneyimleme amaçları ile kullanılır. Dağıtılmış bilgi işlem alanında kullanım için idealdir. OOP paradigma takibinin yanında, yığın tahsis sistemini kullanıcılarına verir.

Kotlin

kotlin programlama dili

Kotlin, Java’dan daha anlaşılır bir dil sunarak popülerlik kazanan ve Python’a yakın geliştirici verimliliğini ön plana taşıyan programlama dilidir. 2019-2020 seneleri arasında en çok tercih edilen 4. Programlama dili olarak listeye dahil olmuştur. Android geliştirme işleminde birinci sınıf dil olarak kabul edilir. ‘’ Null pointer safety’’ fonksiyonunu sunarken, geniş kitaplıklardan ve ekosistemden yararlanarak yazılım geliştirme avantajı verir. 2020 yılının en popüler programlama dilleri arasından Kotlin, alan adına özel dil yazma ve verim elde etme açısından tercih edilir.

Bir yorum bırakınız...

*