2020'nin En İyi Dijital Pazarlama Trendleri | Sonsuz Teknoloji 2020'nin En İyi Dijital Pazarlama Trendleri | Sonsuz Teknoloji

2020’nin En İyi Dijital Pazarlama Trendleri

online marketting

Dijital pazarlama nedir sorusu ile ilgili olarak dijital pazarlama, müşterilere ulaşmak için internet’in, mobil cihazların, sosyal medyanın, arama motorlarının ve diğer aracı kanalların ve kaynakların kullanılmasıdır.

Hangi işle meşgul olduğunuz fark etmeksizin, ürün veya hizmetlerden bağımsız olarak, 2020 yılı itibari ile dijital pazarlamayı göz ardı etmek pek de mantıklı bir hareket sayılmayacaktır. Yapay zeka, sesli arama, içerik pazarlaması ve sohbet robotları, dijital pazarlama dünyasına hâlihazırda hakim olan dijital pazarlama trendleri arasından birkaçıdır. Trendler o kadar hızlı evrimleşiyor ki, onlara ayak uydurmak ilk başta zorlu bir süreçtir. Bu sebepten dolayı, dijital trendler işletmeleri pazarda önde olmak için yeni dijital pazarlama stratejileri benimsemeye zorluyor.

2020 yılı ile dijital pazarlama ortamını şekillendiren veya şekillendirecek olan en önemli trendlere

Tıklama Araması

google analytics

Eğer dikkatinizi verdiyseniz Google arama sonuçlarında, cevabınızın bir paragrafta ve ilgili bilgilerin sayfanın üstündeki bir kutuda geldiğini görmüşsünüzdür. Bu, sonuçlar sayfasında Konum Sıfır olarak bilinir. Hiçbir tıklama araması, müşterilerin herhangi bir web sayfasını ziyaret etmeden yanıtlarını almasına izin vermez. Dijital pazarlamacılar olarak, potansiyel müşterilerinizin web sitenizi tıklayıp web sayfasını ziyaret etmeleri için içeriğin yeterince ilgi çekici olmasını sağlamalısınız.

Google servislerinin bu konu hakkında oldukça ciddi adımlar attığını söylemek gerekir. Google Analytics servisinin bu konuda ne kadar ileri seviyeye gittiğini veriler ile ilgilenmeye başladığınızda tam olarak kavrayacaksınız.

Sohbet Robotları

sohbet robotları

Geçtiğimiz bubeş yılda sohbet robotları popülerliğini arttırdı ve 2020 yılı itibari ile yapay zeka sayesinde daha da sofistike hale geldiler. Tüketiciler artık bir müşteri hizmetleri temsilcisi ile konuşmak için beklemek istemiyor; Bunun yerine, kendilerine sohbet robotları aracılığıyla verilebilecek anında bir cevap bekliyorlar. Bu artırılmış yazılım, herhangi bir web sitesinde beklenen üst düzey müşteri hizmeti türüne yönelik artan talebi karşılayabilir ve genellikle gerçek insanlardan daha fazla yardımcı olabilir. Bu nedenle, henüz bir çevrimiçi müşteri hizmetleri ekibiniz yoksa, teknolojik olarak gelişmiş bir sohbet robotlarına yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Sanal ve Artırılmış Gerçeklik

sanal gerçeklik

Sanal gerçeklik, alıcılara tam anlamı ile simüle edilmiş bir deneyim sunan teknolojidir. Bu pazarda elde edilen verilere göre 2022’ye kadar, dünyadaki hemen hemen her işletme, satışlarını artırmak ve müşterilerine daha fazla değer sağlamak için bu gibi sürükleyici teknolojilere başvuracak. Artırılmış gerçeklik, müşterilerin satın alma işlemlerinde görsel bir etkiye sahip olmasını sağlayarak ürün veya hizmet satışında harcanan zamanı azaltır. Söz konusu dijital pazarlama olunca sosyal medya uygulamaların da bu teknolojiyi desteklediğini görebilirsiniz. Uzmanlar, dijital dönüşümü mümkün kılan teknolojilere ve hizmetlere yapılan harcamaların önümüzdeki 2 yıl içinde 2 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Google Benim İşletmem

google my business

Giyim mağazası, kuaför veya salon işletmeciliği ve benzeri coğrafi olarak yerelleştirilmiş işletmeleriniz varsa, işletmenizi Google’da listelemelisiniz. Bu hareket, yakınımdaki aramalar sırasında görünürlük kazanmanıza veya müşterilere daha kolay ulaşmanıza yardımcı olur. Müşterileriniz hizmetiniz, çalışma saatleriniz, ücretleriniz ve derecelendirmeleriniz hakkında detaylı bilgi edinebilecek ve ürün veya hizmet ile müşteri yakınlaşmasını artıracaktır. Google Benim İşletmem

listeleri, işletmenizi çevrimiçi olarak haritalarda ve aramalarda yönetmenize ve doğrulanmamış rakiplere karşı güvenilirliğinizi sağlamanıza yardımcı olur.

Sosyal Ticaret – Video Pazarlama

online shophing

Sosyal medya, son 10 yılda e-ticaret endüstrisinin gelişmesine büyük bir katkısı oldu. Facebook, Instagram, Twitter ve diğer tüm sosyal medya platformları, dünya çapında işletmeler ve markalar için en iyi araçlar haline geldi. Görünürlük kazanmak, güvenilirlik oluşturmak ve ürünlerini satmak için sosyal ticaretten yararlanıyorlar.

YouTube, Instagram ve TikTok’ un muazzam bir şekilde büyümesiyle, görsel-işitsel içeriğin yükselişi önlenemez bir hal aldı. İnsanlarartık okumak yerine tüm platformlarda video içeriği izliyor. Dolayısıyla, dijital pazarlamada başarılı olmak isteyenler kendi video içeriğinioluşturması gerekir. Ancak birkaç video oluşturmak yeterli gelmeyeceği gibi onları doğru şekilde optimize etmenizve kalabalığın arasından sıyrılmak için canlı video pazarlamasına girmeniz gerekir.

Müşterilerin çoğunluğu artık bilgi aramak için sosyal medyayı kullanıyor ve bu nedenle sosyal ticaret 2020 yılında da yükselerekdijital pazarlama pazarına hakim olmaya devam edecek.

Doğru Müşteri Odaklı Akıllı Teklif

akıllı teklif müşteri

Google Ads hakkında genel bir bilgiye sahip olduğunuzu varsayarak biraz bu konudan bahsedeceğiz.
Halihazırda Google Ads kullanıyorsanız dijital pazarda maksimum değeri elde etmek için, tekliflerinizi sık sık ayarlamanız ve değiştirmeniz gerekebilir. Ancak, büyük hacimli çevrimiçi veriler nedeniyle zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle yenilikçi çözüm getirmek amacıyla Google Analytics de oyuna dahil oluyor. 2020 yılındadoğru ve akıllı teklif vermenin norm haline geldiğini görebilirsiniz. Makine öğrenimi, gelişmiş algoritmalar ve yapay zekalar, büyük veri yığınlarını analiz etmek ve maksimum dönüşüm elde etmek için teklifleri otomatik olarak ayarlamak için kullanılıyor. Bu araçlar, dijital pazarlama alanında doğru reklam kampanyalarıyapabilmek ve uygun müşteriye ulaşabilmek için büyük gelişimler gösterdi.

Sonuç

Dijital pazarlama piyasasının zirvesinde olmak çok zor görünebilir. Bu zorluk her geçen gün daha fazla artacaktır ancak dijital pazarlama trendlerini yakalar ve üzerinde çalışırsanız kesinlikle rakiplerinizin önüne geçeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...