3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır? Neler Yapılabilir? | Sonsuz Teknoloji

3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır? Neler Yapılabilir?

3d yazıcılar

3D yazıcı teknolojisi son  10-15 senedir oldukça sık bir şekilde duyduğumuz bir teknolojidir. Özellikle ev tipi yazıcılar ile birlikte birçok kişi bu teknolojiden haberdar olmuş durumda. Bu yazımızda sizlere 3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır? Neler Yapılabilir? konusunu işleyeceğiz.

3D Yazıcı Nedir?

3D yazıcı, türkçede üç boyutlu yazıcı olarak karşımıza çıkar. 3 boyutlu yazıcı, bilgisayar ortamında tasarlanan üç boyutlu modelleri, 3 boyutlu olarak yazdıran cihazlardır. 3 boyutlu yazıcıyı temel olarak anlatmak gerekir ise üst tarafında flament adı verilen sıcaklıkla eriyen katı halde bir şerit plastik vardır. Uzun bir hat yardımı ile katı haldeyken kafa kısmına gelir. Kafanın en uç kısmı 210 dereceye ısıtılır. 210 derecede bu plastik sıvı hale gelir. Tıpkı bir silikon tabancası gibi düşünülebilir. Katı plastik malzeme, sıcak bölümde eriyip sıvı hale dönüşür ve sıkılan katman kuruduktan sonra artık üst katmanlara geçerek katı bir cisim oluşturmaya başlar.

İlgili3d Yazıcı Parçaları Nelerdir?

3D yazıcının oynayan bir tablası vardır. Bu tabla sayesinde istenilen alana gidilerek bilgisayarda çizilen şekil çizilmektedir.

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

3 boyutlu yazıcıların çok farklı teknolojileri mevcuttur. Genellikle FDM teknolojisi kullanılır. Bunun dışında SLA, SLS ve EBM gibi farklı teknolojiler de kullanılmaktadır.

Üç boyutlu yazıcıları kullanırken temel olarak genel bir mantıkla ilerlenir. Öncelikle bilgisayar ortamında ister kendi çiziminizi yapıyorsunuz ya da internet ortamında farklı kişilerin yaptığı çizimleri indiriyorsunuz. İndirilen bu çizimleri ise makinenin baskı ayarlarına göre bilgisayar ortamında ayarlıyorsunuz ve SD kartınıza aktarıyorsunuz. SD kartınızı cihazınızın üzerine taktıktan sonra menüden SD kartınıza attığınız şekli seçerek baskıyı başlatıyorsunuz.  Daha sonra baskının bitmesini ve işlemin tamamlanmasını sağlıyorsunuz. Temel olarak 3D yazıcı

ile baskı akışı bu şekilde ilerlemektedir.

İlgiliEn iyi 5 3D Modelleme Yazılımı 2020

3D Yazıcı İle Neler Yapılabilir?

3 boyutlu yazıcı, uzay, moda, endüstri gibi hatta tıp alanında da kullanımı mevcuttur. Bu yazıcılardan yiyecek dahi üretilebilmektedir. Anlaşılacağı üzere kullanım alanları oldukça fazladır. Her sektörün içerisine girmiş durumdadır.

NASA uzaya bir üç boyutlu yazıcı göndermiştir ve orada ihtiyacı olan parçaları direkt dünyadan göndermektense çizimini göndererek orada yazıcıda ürettirerek çalışmalar yapmaya başlamıştır

Bir projede tasarladığınız parçaları dışarıya ürettirmek istediğinizde hem maliyeti çok yüksek olmakta hem de milimetrik bir hata da bile yeniden üretilmesi gerekmektedir. Ancak yazıcıda bir hata yapıldığında çizimi revize ederek en fazla 5 dakika içerisinde yeniden baskıya verebilmeniz mümkündür.

3D yazıcı evde farklı hobileri olan ya da elektronik kodlama projeleri gibi projelerle uğraşanlar için oldukça cazip bir cihazdır. Kalemleriniz için kalemlik, mutfakta kullanmak için kek kalıbı, kulaklık tutucu, kapı kulpu gibi birçok kullandığınız parçaları üretmeniz mümkündür.

 1. Sümeyra
  10:37 4 Ekim 2020 10:37

  3d yazıcılar çok ilgimi çekiyordu. Ama mantığını ve nasıl çalıştığını bilmiyordum. Çok faydalı bir yazı olmuş.Teşekkürler

 2. Aycha
  14:30 4 Ekim 2020 14:30

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler çok yararlı bir yazı

 3. Ahmet
  12:46 5 Ekim 2020 12:46

  Bilgiler için cok teşşekür ederim 3d yazıcının ne olduğunu gercekten cok merak ediyordum yardımci oldugunuz icin sağolun

 4. colorfulpen
  14:05 25 Ekim 2020 14:05

  Nasa bile bu işe el attıysa geleceğimizde daha sık göreceğimiz kesin 3D çıktıları

 5. colorfulpen
  14:11 25 Ekim 2020 14:11

  NASA bile bu işe el attıysa 3D çıktıları hayatımızda daha çok yer almaya başlayacak diyebiliriz.Umarım bu teknoloji daha da gelişir.

Bir yorum bırakınız...

*