4K Özelliği Nedir? | Sonsuz Teknoloji

4K Çözünürlük Nedir?

4k

4K çözünürlük, TV satın alırken karşımıza çıkan önemli özelliklerden biridir. Ekran görüntü kaliteleri her geçen gün gelişiyor. Bir zamanlar VCD ile başlayan bu teknoloji şuanda 4K ile devam ediyor. Peki 4K özünürlük nedir?

4K Çözünürlük Nedir?

4K, bir çözünürlük terimidir. Bu terim genellikle ekran teknolojilerinde ve görüntü üzerine olan teknolojilerde karşılaşırız. Akıllık telefonlar da dahi video kaydı yapan cihazların özellikler kısmında çözünürlük özelliği belirtilmektedir. Son çıkan televizyon ve telefon gibi teknoloji cihazların özellikler kısmının çözünürlük alanında 4K çözünürlük özelliğini görmekteyiz. 4K, 4096 x 3112 px  çözünürlüktedir. 1.32:1 oran ile yaklaşık 12.7 milyon piksel içerir.

“K” harfi, bin sayısını temsil eder. ” x 1000″ olarak da düşünebilirsiniz   Bu durumun en güzel örnekleri ise sosyal ağlarda ve web sayfası ziyaret ifadelerinde karşımıza çıkıyor. 100 bin takipçi veya 100 bin ziyaret yerine 100K olarak belirtilir.

Görüntü

4K çözünürlük yaklaşık olarak 4000 pikselden oluşur. Bu nedenle 4 bin pikselden oluşan çözünürlük yerine, 4K çözünürlük tanımı kullanılır. Teknoloji geliştikçe 8K, 16K 4M (4 milyon) gibi ifadeler daha sık kullanılacaktır. 4K’yı muhtemelen gideceğiz.

4K çözünürlük, diğer televizyonlardaki Full HD ve HD ekranlara kıyasla, çok daha fazla detay sunar. 4K ekranlar daha fazla piksel içerir ve üretimi biraz daha zordur.

Şu anda piyasadaki en yüksek ekran çözünürlüğü 8K. Ancak 8K çözünürlüklü televizyonların sayıları oldukça az ve bu televizyonlar çok yüksek fiyatlar ile satılıyorlar. Şuan için en yaygın kullanılan 4K’dır zamanla kullanım sıklığı 8K, 16K olarak devam edecektir. TV, yayınları bile halen şuan 1080P olarak yayın yapmaktadır. TV, yayınların geçişleri biraz daha zaman almaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*