5G Türkiye'ye Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak ? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

5G Türkiye’de Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

Henüz 4,5G bile ülkemizde tam anlamıyla yaygınlaşmamışken, 5G bağlantı teknolojisinin kullanıma girmesi söz konusu. Bütün dünyada evdeki internet hızı ile mobil ağları eşitlemesi planlanan 5G teknolojisi için tarih açıklandı.

5G Türkiye’ye Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak ?

Türkiye, önümüzdeki yıl yani 2020’nin Mart ayında son kullanıcı testlerinin tamamlanmasının ardından 2020 yılının Haziran ayında 5G bağlantısının kullanımına tam anlamıyla hazır olacak. Lakin tüketicilerin 5G bağlantısını kullanabilmeleri için biraz daha beklemeleri gerekecektir. Zira, henüz tam anlamıyla 5G bağlantısını destekleyen akıllı telefonlar, tabletler ve laptoplar tam anlamıyla yaygınlaşmış değil.

Bilindiği üzere 2019 yılı 5G bağlantısının ilk testlerinin yapıldığı, yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladığı bir yıl oldu. Asya, Amerika ve Avrupa ülkelerinin birçoğunda ilk 5G bağlantı testleri başarı ile tamamlandı. Türkiye’de ilk resmi 5G bağlantı testi ise; 2019 yılının Haziran ayında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent’te yer alan Havelsan Test Laboratuvarı bünyesinde gerçekleştirildi.

5G bağlantı teknolojisi için global çapta yapılan bütün yatırımların trilyon dolarlık rakamlara ulaşacağı tahmin ediyor. Çünkü 5G bağlantı teknolojisi yalnızca kablosuz şekilde bağlandığımız internet ile sınırlı kalmayacak. Sağladığı maksimum seviyede yüksek hızlar sayesinde, kullandığımız hizmetlere de etki edecek. Netflix ya da YouTube gibi bulut sistemi sayesinde video oynatırken, aynı zamanda internetten oyun oynayabilecek hale geleceğiz. Öte yandan aynı zamanda metroda seyahat ederken dahi, ulaşabilinecek internet hızıyla bile bu mümkün.

5G Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Yetkililer tarafından açıklanan son bilgilere göre 5G bağlantı teknolojisi, 2020 yılının Haziran ayında Türkiye için kullanıma hazır vaziyette olacak. Lakin bu, Haziran ayında isteyen her kullanıcının 5G bağlantı teknolojisini kullanmaya başlayacağı anlamına gelmiyor. İlk önce 5G bağlantı teknolojisi için operatörler bir frekans ihalesine katılacak. Ardından ise operatörler, alt yapı sistemlerini geliştirmeye başlayacaklar. 2021 yılının başlarına doğru ise; 5G bağlantısı tüketicilere uygun hale gelecek, faturasız ya da faturalı tarifeler ile hayatımızda yer edinecek. Ülke olarak hala 4.5G bağlantısına adapte olamamışken ve bağlantı hızı maksimum seviyeye ulaşamazken, 5G bağlantısı ne durumda olacak; ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...