Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar?

lightroom

Adobe yazılımları çok fazladır ve bir birine benzer programları vardır. Adobe fotoğraf düzenleme yazılımlarından biri de  Adobe Lightroom‘dur. Dijital profesyonel kameralarla ilgilenmeye başladıysanız, Lightroom’u kullanmaya başlayacaksınız demektir. Aklınıza gelecek en önemli sorulardan biri Adobe Lightroom, Adobe Photoshop’tan farklı mıdır? Adobe Lightroom nedir? Ne İşe Yarar?

Lightroom, Photoshop Mudur?

Kesinlikle hayır, Lightroom, Photoshop değildir. Lightroom, kendi başına harika bir araçtır. Photoshop; kişisel , amatör ve profesyonel fotoğrafçılar yani her kesim tarafından kullanılabilir ancak, Lightroom, daha çok profesyonel fotoğrafçılar için tasarlanmıştır. Dijital fotoğrafçılıkla uğraşanlara, Lightroom, Photoshop’tan daha iyi seçenekler sunar.

Lightroom Nedir?

Adobe Lightroom, PhotoShop gibi bir fotoğraf  düzenleme uygulamasıdır. Adobe Photoshop ile bazı benzer özellikleri olmasına rağmen, bazı nedenlerden dolayı Adobe Lightroom,  Adobe Photoshop’tan farklıdır. Lightroom, profesyonel fotoğrafçılar için tasarlanmış bir yazılımdır. Lightroom aracının en önemli farkı, bir RAW dosya görüntüleme ve işleme uygulaması olarak kullanmak için daha iyidir.  Adobe Lightroom’un hangi amaçla kullanıldığını öğrenmek için Adobe Lightroom programını daha yakından inceleyelim.

RAW ve JPEG: Fotoğraflar İçin Hangisi En İyisi?

Fotoğrafları RAW veya JPEG formatında mı çekmek gerekir? Fotoğrafçılar için gerekli olan her iki formatın da artıları ve eksileri vardır.

Doğrudan kameradan gelen işlenmemiş ham orjinal RAW fotoğrafları dönüştürmek ve düzenlemek için Adobe Lightroom harika bir araçtır. Program sadece dosyaları dönüştürmek  ile sınırlı değildir. Profesyonel fotoğrafçılar için daha fazla profesyonel fotoğraf düzenleme özelliklerine sahiptir.

Lightroom  hızı ile ön plana çıkan ve aynı anda yüzlerce, hatta binlerce fotoğrafı işleyebilen bir uygulamadır. Profesyonel olarak fotoğraf çeken herhangi biri, görüntü dönüştürme ve düzenleme sürecini çok kısa sürede halleder.

Lightroom ve RAW

Lightroom, RAW dosyalarını görüntüleyebilir. RAW dosyaları, Lightroom ile toplu olarak kolayca dönüştürülebilir. RAW dosyaları resim dosyalarına dönüştürüldükten sonra başka bir programa ihtiyaç duymadan görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Fotoğraf Düzenleme

Lightroom’da bulunan en kullanışlı araçlardan biri fotoğraf düzenleme seçeneğidir. Lightroom, tüm fotoğraf kitaplığınızı yönetmenize olanak tanır. Resimleriniz için albümler oluşturabilir ve Lightroom’u dosyaları sabit sürücünüzdeki farklı konumlara taşımak için de kullanabilirsiniz. Adobe Lightroom, resimlerinizi rötuşlama ve düzenleme yapmanızı sağlar.

Lightroom’un harika bir yönü, fotoğraflarının kalitesinden ödün vermeden tahribatsız bir şekilde düzenlenmesidir.  Lightroom ile fotoğraf düzenleme yaptığınızda fotoğrafın orjinal halini kaybetmezsiniz. Fotoğrafın orijinaline zarar vermeden bir fotoğrafın birkaç ayrı düzenlemesini oluşturabilirsiniz.

Orijinal fotoğrafa her zaman geri dönebilirsiniz ve istediğiniz zaman tamamen farklı bir  düzenleme uygulayabilirsiniz. Lightroom, orijinal fotoğrafın katalog kopyasını oluşturur.

Fotoğrafları toplu olarak düzenleyebilirsiniz. Örneğin bir grup fotoğrafın bulanıklığını gidermek istiyorsanız düzenlenecek fotoğrafları  kitaplıktan seçerek toplu bir şekililde düzenleyebilirsiniz. Lightroom’un bunu yapması zaman alabilir, ancak kesinlikle resimleri tek tek düzenlemekten daha hızlı olacaktır.

Işık Ve Renk Kontrolü

Lightroom ile fotoğraf kontrastını, doygunluğu değiştirme işlemini çok pratik töntemle kaydırıcılarla yapılabilir. Renk ve ışık kontrolü açısından daha gelişmiş seçenekler de mevcuttur. Örneğin, size birkaç kontrol noktası sağlayan ton eğrilerini kullanarak görüntü tonunu değiştirebilirsiniz. Lightroom kullanılarak ışık filtreleri ve renk değişiklikleri de uygulanabilir.

Detay Kontrolü

Fotoğraflardaki detaylar önemlidir. Lightroom, fotoğrafın ince noktalarına odaklanmanıza ve çok daha düzenli görünmesine olanak tanır. Lightroom’u, yerelleştirilmiş veya genel netleştirme ve bulanıklaştırma efektleri uygulayarak fotoğraflarda odağı yakalamak için kaydırma çubuğunu kullanabilirsiniz. Fotoğraf seçerek düzenlemeler yapabilirsiniz. Örneğin, bir fotoğrafta bir alanı öne çıkarmak için fotoğrafın bir alanını seçerek nesnenin etrafında gölgeleri yoğunlaştırmak gibi

Daha Fazlası

Yukarıda anlatılanlar, Lightroom’un özelliklerinden sadece bir kısmı. Programın derinliklerine incelediğinizde  daha gelişmiş fotoğraf düzenleme araçlarını bulacaksınız.

Bir yorum bırakınız...

*

mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...