Ağ Bağlantı Çeşitleri Nelerdir? ∞ Sonsuz Teknoloji

Ağ Bağlantı Çeşitleri Nelerdir?

Ağ Bağlantı çeşitleri

Gelişen teknolojik alt yapı ile birlikte bilgisayar kullanıcıları, çeşitli ağ bağlantılarını kullanarak birbiri ile son derece kolay ve pratik bir şekilde veri paylaşımı yapabilir. Bilgisayar kullanıcıları birbiri ile veri paylaşımı yapabilmek için kablolu veya kablosuz bağlantı seçeneklerinden birini tercih edebilmektedir. Peki, söz konusu seçeneklerin içerisinde yer alan ağ bağlantı çeşitleri nelerdir?

Ağ Bağlantısı Nedir?

Ağ Bağlantısı Nedir

Bilgisayar ağı birden fazla bilgisayarın, modemin veya yazıcının bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve kullanıcıların veri paylaşımı yapmasına olanak sağlayan özel bir yapıdır. Söz konusu ağlar, kendi içerisinde farklı gruplara ayrılmıştır. Dilerseniz, farklı gruplara ayrılan ağ bağlantı çeşitleri nelermiş gelin ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

1.      Yerel Alan Ağları (LAN)

Yerel Alan Ağları (LAN)

Yerel alan ağları bir diğer bilinen adı ile Local Area Network (LAN), sınırlı alan içerisinde kullanılan bilgisayarların veya diğer aygıtların birbiri ile veri paylaşımı yapmasına olanak sağlayan özel ağlardır.

Diğer ağ bağlantılarına göre yerel alan ağları daha yüksek veri aktarım kapasitesine sahiptir. Söz konusu ağ yapısı genellikle binalarda, hastanelerde, ofislerde, fabrikalarda ve üniversite kampüsü gibi son derece dar alanlarda kullanılır.

Yüksek veri aktarım kapasitesine sahip olan yerel alan ağları, aynı zamanda diğer ağ çeşitlerine göre son derece ucuz bir şekilde kurulabilmektedir. Local Area Network, son derece avantajlı yapısının yanı sıra güvenli olması nedeniyle de bilgisayar kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir.

2.      Geniş Alan Ağları (WAN)

Geniş Alan Ağları (WAN)

Ağ bağlantı çeşitleri arasında yer alan geniş alan ağları, bir diğer bilinen adı ile Wide Area Network, birbirinden uzak bir alanda bulunan bilgisayarların birbiri ile veri paylaşımı yapabilmesine olanak sağlayan özel bir ağ yapısıdır.

Yerel alan ağlarına nazaran son derece geniş bir coğrafi alan da kullanılan bu ağ yapısı, son derece yüksek ağ trafiğine sahiptir. Oldukça yüksek bir ağ trafiğine sahip olan Wide Area Network teknolojisi, diğer ağ bağlantılarına göre bir nebze de olsa yavaştır. Geniş alan ağlarına en güzel örnek ise hiç kuşkusuz internettir.

İlgili:Yerel Alan Ağı (LAN-Local Area Network) ve WAN Nedir?

3.      Diğer Ağlar

Ağ bağlantı çeşitleri arasında aynı zamanda Metropol alan ağı (MAN), kişisel ağ bağlantısı (PAN), Ev alan ağı (HAN), depolama alan ağı (SAN), kampüs alan ağı (CAN), sanal özel ağı (VPN) ve küresel alan ağı (GAN) yer almaktadır.

Ağ bağlantı çeşitleri

Yukarıda yer alan ağ bağlantı çeşitleri, farklı amaçlar doğrultusunda günümüzde son derece  aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*