Akıllı Telefonlar Radyasyon Yayıyor Mu? | Sonsuz Teknoloji

Akıllı Telefonlar Radyasyon Yayıyor Mu?

telefon radyasyon

Çoğu teknolojik cihaz gibi, akıllı telefonlarımız da radyasyon yayar. Bununla birlikte, çoğu akıllı telefon için, yayılan radyasyon seviyesi insan vücudunu etkileyecek kadar büyük değildir. Aslında, radyasyonun etkilerini görebilmek için önce uzun süre radyasyona maruz kalması gerekir.

Akıllı telefonlar her zaman yanımızda olduğundan, yayılan radyasyonun miktarı çok küçük olsa da dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin, kulaklık kullanarak uzun bir konuşma yapabilirsiniz.

Akıllı Telefonunun Ne Kadar Radyasyon Yaymakta (SAR) Değeri Kaç Olmalıdır?

Bir akıllı telefon tarafından yayılan radyasyon seviyesi, SAR değeri ile ölçülür. SAR, telefonlar gibi radyo frekansı elektromanyetik dalgalarına maruz kaldığında insan vücudu tarafından emilen enerji miktarı için bir ölçüm birimidir. Akıllı telefonlarımızın yaydığı maksimum radyasyon (SAR)

Avrupa Birliği’ne göre 2 W / kg ve ABD’ye göre 1,6 W / kg olmalıdır. Bu değerlerin üzerindeki çağrılar resmi olarak ilgili bölge veya ülkede satılamaz. Bu nedenle, sağlığınız için resmi bir marka cep telefonu satın alma konusunda dikkatli olmalısınız.

Akılı Telefonun Ne Kadar Radyasyon Yaydığını Nasıl Öğrenebilirim?

Akıllı telefonumuz tarafından yayılan radyasyon seviyesini bulmak için, yani SAR değeri, arama motorunda, markamız ve modelimizin yanına “SAR” yazarak arama yapabilirsiniz. Örneğin, SAR iPhone 7 Plus’ın SAR değerini arayarak telefonunuzun SAR değerini arayabilirsiniz. İPhone 7 Plus SAR değerini arayarak bu sayfaya eriştiyseniz, cihazınızın kafa için maksimum SAR değeri 1,34 W / kg’dır.

Radyasyonun Ne Zararı Olabilir?

Uzun süre yüksek miktarda radyasyona maruz kalmak, hücrelerinizin bozulmasına ve kansere neden olabilir. Bildiğiniz gibi, kanser şu anda tedavisi en zor ve pahalı hastalıklardan biridir. Ayrıca, yüksek SAR akıllı telefonlarından birini kullanıyorsanız, vücudunuzu çok uzun süre temas halinde tutmak ve konuştuğunuzda telefonu kafanıza sokmamak iyi bir fikirdir.

Yüksek bir SAR telefonu kullanın veya uyurken telefonu yakınlarda bırakın; baş ağrısı, bulanık görme, kalp ritmi bozuklukları, yetersiz hafıza, işitme kaybı, kan hücresi bozuklukları ve hastalıklara ve olumsuz koşullara neden olabilecek dikkat bozuklukları.

Bir yorum bırakınız...

*