ALS Hastalığı Nedir? | Sonsuz Teknoloji

ALS Hastalığı Nedir?

als

Als hastalığı nedir açılımı nedir? Amyotrofik lateral skleroz yani nöron hastalığı olarak da bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık türü çevremizde insanların en çok korktuğu bir hastalık türüdür. Als hastalığı nedir kısaca anlatmak gerekirse bu hastalık kas hareketlerinin kontrolünden sorumlu olan sinir hücrelerinin hasarından doğan nadir görülen bir nörolojik hastalıktır. Bu hastalık vücudumuzdaki kasların çiğneme, yürüme ve konuşma gibi işlevlerin yapılmasında yer almaktadır. Bu hastalık ne yazık ki ilerleyicidir ve zamanla daha da kötü bir duruma sokmaktadır. Peki als hastalığı nedir tedavisi var mı? Günümüzde hala bu hastalığın tedavisi yoktur.Araştırmalar devam etse de ne yazık ki bir sonuç elde edilememiştir.

ALS HASTALIĞI NEDİR BELİRTİLERİ NELERDİR?

Als hastalığı nedir belirtilerini şu şekilde anlatabiliriz.Bu hastalık her hastada farklı belirtiler göstermektedir. Çoğu zaman kolay kolay fark edilememektedir. Bu hastalığın ilk belirtilerini ise kaslarınızın zayıflamasıyla başlar bunu en iyi kol ve ayaklarda hissedersiniz.Yani bir örnek vermek gerekirse bir fincan kahve içerken bile fincanı zorla tutarsınız yada konuşurken zorluk çekebilirsiniz çünkü el ve ayak kaslarında olduğu gibi yüz kaslarında da zayıflama ve kontrolü azalabilir. Hastalık vücutta ilerledikçe kaslar tamamen güçsüzleşmiş ve hareket kontrolü neredeyse çok zor olacaktır. El ve yüz kaslarında zayıflama güçlük olduğu gibi yutkunma ve çiğneme hareket kabiliyeti de azalacak ve güçlük çekilecektir. Als hastalığı tedavisi bitkisel çözüm yolları aranmaktadır. Fakat varlığı kanıtlanmış bir çözüm yolu ne yazık ki yoktur.

ALS HASTALIĞI NEDİR KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Bu  hastalığın sebebi aslında tam olarak bilinmemektedir ve genelde tarım ilaçları, civa, kurşun vs. ağır metaller ve travma, viral enfeksiyonlar, vitamin eksikliği gibi hormonal bozukluklarında  als hastalığına sebep olabileceği söylenmektedir. Hastalığın belirtilerinin hafif olmasından dolayı çoğu zaman hastalık anlaşılmamaktadır.

ALS HASTALIĞI BULAŞICI MIDIR?

Aslında en çok merak edilen sorular arasında als hastalığı bulaşıcımıdır? Als hastalığı nasıl bulaşır? Yer almaktadır.Bu hastalık hayır bulaşıcı değildir. Als hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalık hastanın yakınına yada onların tedavisiyle ilgilen kişiye bulaşmamaktadır.

ALS HASTALIĞI TEDAVİSİ 2019

Als hastalığı tedavisi varmı? Bu hastalıkla ilgili bir çok araştırma yapılmaktadır. Bir çok yöntem geliştirilmektedir. Bazı insanlar ve haber kaynakları tarafından als hastalığı tedavisi bulundu denilse de ne yazık ki günümüzde net bir tedavi yöntemi bulunamamaktadır. Als hastalığının tedavisini bulan doktor olarak anılan bir çok isim var medya da aslında bunlardan en değerlisi Dr. Hande Özdinler diyebiliriz. Laboratuarında yapmış olduğu çalışmalarda önemli yollar kat eden bu değerli bilim insanımızın umarız ki gelecek günlerde bu hastalığa ışık olmasını bekliyoruz. Günümüzde bu hastalık için bir çok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırma da bunlardan yalnızca biri fakat en önemli çalışmalar arasında demek mümkün.

Bir yorum bırakınız...

*