Altın Uçlu HDMI Kabloların Farkı Nedir? | Sonsuz Teknoloji Altın Uçlu HDMI Kabloların Farkı Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Altın Uçlu HDMI Kabloların Farkı Nedir?

gold hdmı

Son yıllarda HDMI kablosu kullanılmayan cihaz kalmadı gibi. HDMI kablosunun da bir çok çeşidi vardır, bunlardan biri de altın uçlu HDMI kablosu. Peki altın uçlu HDMI kablosunun diğer normal HDM kablolarından farkı nedir?

Altın HDMI Kablo Nedir?

HDMI kablo, HD kalitesindeki görüntüyü ekrana aktaran kablo türüdür. Altın HDMI kablolar ise, gözle rahatlıkla ayırt edebileceğiniz şekilde parlak altın sarı renkli uçlu kablolardır. HDMI kabloların fiyatı genellikle normal olanlardan daha yüksektir. Peki aralarında fiyat farkı kadar kalite farkı var mıdır?

Normal HDMI Kablolar ile Altın HDMI Kablolar Arasındaki Performans Farkı Nedir?

Altın HDMI kablolar altın kaplamanın sinyal iletmede daha etkin olduğu iddia edilir. Altın, normal kablolardan daha iyi bir elektrik iletkeni olduğundan, sinyal kabloya girip çıktıkça daha az “bozulma” olduğu iddia ediliyor.

Normal HDMI kablo taktıysanız ve videoda hiçbir hata yoksa, mevcut en iyi görüntü kalitesini elde etmiş olursunuz. Daha iyisi mümkün değildir. Altın uçluyu taktığınızda daha mükemmel bir götüntü elde edemeyeceksiniz. En azında gözle görülür bir fark hissetmeyeceksiniz.

Altın HDMI satıcıları, altın kabloların normal kablolardan daha düşük gecikme süresi olduğunu da iddia eder. Gecikme, bilgisayar veya konsoldaki işlemleriniz görsel olarak daha yüksek gecikmeyle daha hızlı gerçekleşeceğinden oyun oynamak için önemlidir. Ancak bu teori ile ilgili bir sorun var. Altın kaplama HDMI kabloları iç kablo için hala normal bakır kullanıyor. Bu sınırlama, sinyalin telin çoğunluğundan diğer tüm HDMI kablolarıyla aynı hızda geçtiği anlamına gelir. Yani arasında gecikme konusunda bir fark yoktur.

Akıllı telefonların, dizüstü bilgisayarların ve bilgisayarların içinde az miktarda altın bulunduğunu biliyor muydununuz?  Altın kullanılmasının nedeni, hızlı bir şekilde aşınmamasıdır. Altın HDMI kablolar kolay kolay yıpranmaz daha dayanıklıdırlar.

Altın uçlu kablolar elbette görünüm kalitesi olarak ve uzun süre kullanım olarak avantajlıdir. Görüntü kalitesi açısından normal HDMI ve altın HDMI arasında hiçbir şey fark etmeyeceksiniz. Bunları bilerek ve aradaki fiyat farkını karşılaştırarak satın alıp almamak tamamen size bağlıdır. Aradaki fiyat farkını değerlendirdiğinizde normal HDMI satın almak tercih edilebilir. Alçın uçlu kablolara çok fazla para vermeye değmez. Normal HDMI kabloların da kalitesiz olanlarından kesinlikle uzak durun. Normal HDMI kabloların kalitelisini tercih etmelisiniz..

Bir yorum bırakınız...

*

steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...