Altın Uçlu HDMI Kabloların Farkı Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Altın Uçlu HDMI Kabloların Farkı Nedir?

gold hdmı

Son yıllarda HDMI kablosu kullanılmayan cihaz kalmadı gibi. HDMI kablosunun da bir çok çeşidi vardır, bunlardan biri de altın uçlu HDMI kablosu. Peki altın uçlu HDMI kablosunun diğer normal HDM kablolarından farkı nedir?

Altın HDMI Kablo Nedir?

HDMI kablo, HD kalitesindeki görüntüyü ekrana aktaran kablo türüdür. Altın HDMI kablolar ise, gözle rahatlıkla ayırt edebileceğiniz şekilde parlak altın sarı renkli uçlu kablolardır. HDMI kabloların fiyatı genellikle normal olanlardan daha yüksektir. Peki aralarında fiyat farkı kadar kalite farkı var mıdır?

Normal HDMI Kablolar ile Altın HDMI Kablolar Arasındaki Performans Farkı Nedir?

Altın HDMI kablolar altın kaplamanın sinyal iletmede daha etkin olduğu iddia edilir. Altın, normal kablolardan daha iyi bir elektrik iletkeni olduğundan, sinyal kabloya girip çıktıkça daha az “bozulma” olduğu iddia ediliyor.

Normal HDMI kablo taktıysanız ve videoda hiçbir hata yoksa, mevcut en iyi görüntü kalitesini elde etmiş olursunuz. Daha iyisi mümkün değildir. Altın uçluyu taktığınızda daha mükemmel bir götüntü elde edemeyeceksiniz. En azında gözle görülür bir fark hissetmeyeceksiniz.

Altın HDMI satıcıları, altın kabloların normal kablolardan daha düşük gecikme süresi olduğunu da iddia eder. Gecikme, bilgisayar veya konsoldaki işlemleriniz görsel olarak daha yüksek gecikmeyle daha hızlı gerçekleşeceğinden oyun oynamak için önemlidir. Ancak bu teori ile ilgili bir sorun var. Altın kaplama HDMI kabloları iç kablo için hala normal bakır kullanıyor. Bu sınırlama, sinyalin telin çoğunluğundan diğer tüm HDMI kablolarıyla aynı hızda geçtiği anlamına gelir. Yani arasında gecikme konusunda bir fark yoktur.

Akıllı telefonların, dizüstü bilgisayarların ve bilgisayarların içinde az miktarda altın bulunduğunu biliyor muydununuz?  Altın kullanılmasının nedeni, hızlı bir şekilde aşınmamasıdır. Altın HDMI kablolar kolay kolay yıpranmaz daha dayanıklıdırlar.

Altın uçlu kablolar elbette görünüm kalitesi olarak ve uzun süre kullanım olarak avantajlıdir. Görüntü kalitesi açısından normal HDMI ve altın HDMI arasında hiçbir şey fark etmeyeceksiniz. Bunları bilerek ve aradaki fiyat farkını karşılaştırarak satın alıp almamak tamamen size bağlıdır. Aradaki fiyat farkını değerlendirdiğinizde normal HDMI satın almak tercih edilebilir. Alçın uçlu kablolara çok fazla para vermeye değmez. Normal HDMI kabloların da kalitesiz olanlarından kesinlikle uzak durun. Normal HDMI kabloların kalitelisini tercih etmelisiniz..

Bir yorum bırakınız...

*