AM4 işlemciler için Anakart Seçimi | Sonsuz Teknoloji AM4 işlemciler için Anakart Seçimi | Sonsuz Teknoloji

AM4 işlemciler için Anakart Seçimi

Anakart seçimi

AM4 soket işlemciler için piyasada bir çok farklı marka ve modelde anakart bulunmaktadır bu anakartların genelde Chipsetleri aynı olsa bile fiyatları oldukça değişkenlik gösterebilmektedir. Anakart seçiminizi yaparken Chipsetin size sağladığı özelliklerden çok anakartın görünüşüne ve ışıklı olmasına aldanıp yüzlerce lira fazladan para vermiş olabilirsiniz. AM4 soket anakartlar için genel olarak kullanılan iki farklı tip Chipset bulunmaktadır B350 ve B450 Chipsetler bunun dışında giriş serisi olan A320 Chipset de bulunmaktadır.

A serisi Chipetler ile B serisi Chipsetlerin farkı nedir?

A serisi Chipsetler ile B serisi Chipsetlerin en temel farkı A serisi Chipsetlerin overclock desteği olmamasıdır. Her ne kadar A serisi Chipsetlere farklı bioslar yüklenerek overclock yapılabiliyor olsa da. A serisi Chipsetlere sahip anakartlar overclock için üretilmediğinden mosfetleri ve diğer elektronik devre elamanları ısınarak zarar görebilmektedir. A ve B serisi Chipsetlerin bir diğer farkı ise desteklediği teknolojilerin farklı olmasıdır örneğin B serisi Chipsetler

B350 ile B450 Chipsetlerin farkı

B350 ve B450 Chipsetler her ne kadar birbirine yakın teknoloji ile üretilmiş olsa da farklı özellikleri bulunmaktadır. En temel olarak farklı işlemcileri desteklemektedirler. B350 Chipset B450 Chipsete göre biraz daha eski olduğu için bazı durumlarda eski işlemcileri desteklemektedir.

anakart istatistlik

Oldukça kaliteli bir anakart üreticisi olan MSI’ın sitesinden alınan bu fotoğraf B350 ile B450 Chipsetlerin farkını göstermektedir. Birinci sutunda B350 Chipsetin A6,A8,A10,A12 gibi APU işlemcilerin içerisinde bulunan Radeon R7 grafik arabirimini desteklediği belirtilmektedir. İkinci sütunda ise her iki Chipsetin de birinci nesil Ryzen işlemcileri desteklediği belirtilmektedir. Üçüncü sütünda ise yeni nesil AMD apularını yani Radeon Vega serisi grafik arabirimlerini desteklediği belirtilmektedir. Son sütüna geldiğimizde ise ikinci her iki Chipsetin de ikinci nesil Ryzen işlemciler

i desteklediğini görüyoruz.

B350 ile B450 Chipsetin tek farkı desteklediği işlemciler mi?

Tabikide hayır B450 Chipset üretilirken bir çok farklı teknoloji de bu Chipsete dahil edildi.  Bu teknolojilerden en önemlisi AMD STOREMI teknolojisidir. Bu teknoloji ile bilgisayarınıda bulunan HDD ve SSD birnevi birleştirilerek HDD’nizin performansı arttırılmaktadır ve bu teknoloji AM4 soket anakartlara B450 Chipseti ile gelmiştir.

A serisi Chipsete sahip bir anakart alınır mı?

A serisi Chipsete sahip anakartlar bildiğimiz üzere daha ucuz oluyorlar. Ancak bu anakartların tek farkı Chipsetleri değil overclock gibi teknolojilerden arındırıldığı için anakartın üretiminde kullanılan materyallerin de kalitesi düşürülüyor ve ortaya ucuz ve salt bir anakart çıkartılıyor. Bu sebeple bu anakartlar daha ucuz oluyor. Anakart seçiminizi yaparken bu iki özelliği göz önüne aldığımız zaman sağlamlık, uzun ömürlülük ve overclock ile ileriye dönük olması açısından A serisi bir anakart almak mantıksız oluyor. Bütçeniz yetersizse ve overclock yapmayacaksanız A serisi anakart alabilirsiniz ancak overclock yapacaksanız ve bilgisayarınız ileriye dönük olsun istiyorsanız tercihinizi en az B350 Chipsetten yana kullanmak faydalı olacaktır.

Anakartlardaki fiyat farkı ve kullanıcıya geri dönüşü

Bir çok anakart firması aynı Chipset ve çıkış portlarına sahip anakartlarını biraz süsleyerek yüzlerce lira pahalı fiyatlara satmaktadır. Bu sebeple anakart seçiminizi yaparken anakartın nasıl göründüğünden çok üstünde bulundurduğu elektronik materyallerin kalitesine, çıkış portlarına ve Chipsetine dikkat etmek gerekmektedir. Kullanıcılar için giriş seviyesi B serisi Chipsete sahip bir anakart genelde yeterli olmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*

SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...