AMD Ryzen Master Nedir ve Nasıl Kullanılır? ∞

AMD Ryzen Master Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AMD

AMD kullanıcıları için AMD OverDrive nedir? Yıllardır merak edilen bir soruydu. Ancak bu uygulamanın desteği kesildiği için artık Ryzen Master uygulaması kullanılıyor.

Meraklı kullanıcılar artık AMD Ryzen Master nedir?  sorusunun arayşı içine girdiler. AMD resmi sitesine OverDrive uygulaması için gittiğinizde uygulamanın desteğinin kesildiğine dair bir yazı ile karşılaşıyorsunuz.

Ayrıca şirket, bu uygulamanın yerine Ryzen Master uygulamasının kullanılabileceğini belirtiyor. İşte biz de bu yüzden birçok kullanıcıyı bilgilendirmek için OverDrive ile çok benzer olan Ryzen Master programından bahsedeceğiz.

AMD Ryzen kullanıcıları bu uygulama ile basit şekilde veya olabildiğince detaylı şekilde overclock işlemi yapabiliyorlar. Ancak uygulamanın gelişmiş arayüzünde overclock yapabilmek için bazı bilgilere sahip olmak gerekiyor.

AMD Ryzen Master Programı Nedir?

Bu kısımda AMD Ryzen Master ne işe yarar? Kısmından bahsetmek istiyoruz. İlk olarak overclock işleminden bahsedelim. İşlemciye uygulanabilen overclock işlemiyle birlikte bazı değerlerle oynama yapılarak işlemcinin mevcut gücünü aşması sağlanabiliyor.

İlgili: İşlemciye Overclock Yapmanın Riskleri Nelerdir?

Böylece bilgisayarda küçük bir miktarda olsa performans artışı yaşanabiliyor. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi bu işlem bilinçsizce yapılırsa bazı problemlerle karşılaşılabiliyor. İşte bu noktada bazı yardımcı programlar ortaya çıkıyor.

Yazımızda bahsetmek istediğimiz uygulama sayesinde de overclock işlemi yapılabiliyordu. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi AMD, bu uygulaması için desteği keserek yerine Ryzen Master adlı uygulamasını yayınladı.

Bu yüzden yazımızın kalanında OverDrive yerine AMD Ryzen Master programından bahsedeceğiz. Ryzen Master sayesinde Ryzen kullanıcıları işlemci hızlarını arttırabiliyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar uygulama sayesinde birçok farklı ayarı değiştirebiliyorlar.

AMD Ryzen Master Nasıl Kullanılır?

Bu kısımda AMD Ryzen Master programı nasıl kullanılır? Sizin için bahsedecektik. Ancak belirttiğimiz gibi bu program artık AMD tarafından desteklenmiyor. Bu yüzden OverDrive yerine benzer işlevlere sahip AMD Ryzen Master uygulamasından bahsedeceğiz. Detaylara geçmeden önce ayarları bilinçsizce değiştirmemeniz gerektiğini belirtmek istiyoruz.

AMD Ryzen Master Nasıl Kullanılır

  • Ryzen Master uygulamasını resmi sitesinden indirip ve bilgisayarınıza kurup çalıştırdıktan sonra karşınıza basit bir arayüz çıkacaktır.
  • Burada sol üst tarafta gördüğünüz ‘Temperature’ işlemci sıcaklığınızı anlık olarak size gösterir.
  • ‘CPU Clock Speed’ ise işlemcinizin saat hızını gösterir.
  • Alt tarafta yer alan ‘CPU Voltage’ kısmından işlemcinizin voltajını görebilirsiniz.
  • İşlemciye basit şekilde overclock yapmak için ‘Control Mode’ kısmından ‘Manual’ seçeneğine tıklamalısınız. Manual yerine Auto OC seçeneğine tıklarsanız uygulama otomatik overclock yapacaktır.
  • Manual seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza ‘CPU Clock Speed (MHz)’ ve ‘CPU Voltage (Volt)’ gelecektir.
  • ‘CPU Clock Speed (MHz)’ ile işlemcinizin hızını ayarlayabilir ve ‘CPU Voltage (Volt)’ seçeneği ile işlemcinizin voltaj değerini belirleyebilirsiniz. ‘Apply’ dedikten sonra yaptığınız ayarlar geçerli olacaktır.
  • Bunun yanı sıra daha fazla ayar için alt kısımda bulunan ‘Advanced View’ kısmına tıklayabilirsiniz. Ancak bu kısım fazlasıyla karışık olduğundan bilinçsizce bir değişiklik yapmanızı kesinlikle önermiyoruz.
  • Eğer uygulamada yaptığınız yanlış bir ayar varsa ve varsayılan ayarlara dönmek istiyorsanız sağ altta ki ‘Reset’ kısmına tıklayabilirsiniz.

Son olarak AMD OverDrive 2020 yerine geçen AMD Ryzen Master uygulamasını AMD resmi web sitesinden indirebileceğinizi belirtelim.

Bir yorum bırakınız...

*

Nomofob

 Yeni Teknolojinin Yeni Fobisi: Nomofobi Nedir?

Kişinin kullanmış olduğu akıllı telefonu elinden bırakmakta ya da kısa bir süreliğine bile olsa ondan uzaklaşmakta zorlanması, telefonun birkaç saat boyunca kullanılamayacak olması sebebiyle ...
NFC Nedir Ne işe yarar

NFC Teknolojisi Nedir? Kullanım Alanları ve Özellikleri

NFC, cihazlar arasında hızlı ve güvenilir veri transferi yapma yeteneği ile bilinir. NFC'nin öne çıkan özelliklerinden biri, cihazların birbirine dokunarak veya çok yakın mesafeden ...
React Nedir

React Nedir? React ile Web Uygulaması Yapımı

Web dünyasının geliştirme alanında geliştirme işini kolaylaştıracak ve daha komplike Web sayfaları yapmaya olanak tanıyacak pek çok teknoloji bulunmakta. Bunlar arasında en çok kullanılanları ...
instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...