Android Cihazın Seri Numarası Nasıl Öğrenilir? | Sonsuz Teknoloji

Android Cihazın Seri Numarası Nasıl Öğrenilir?

android serialCihazın seri numarası, üreticinin telefona verdiği benzersiz bir koddur. Telefonunuzun seri numarasını bulmanız gerekiyorsa, bakabileceğiniz birkaç yer var.

Birinci Seçenek: Cihazın Ambalajı

Çoğu zaman, cihazınızın geldiği kutu seri numarasını taşıyacaktır. Genellikle kutunun dışında, birkaç barkod, cihazınızın IMEI numarası vb. İçeren bir çıkartmanın üzerinde bulunur. Kutunun arkasında bulunur.  Bir seri numarası genellikle harf ve sayıların bir birleşimidir. Belirlenmiş uzunluk yok, üretici bunu belirler. Seri numarası, genellikle kutudaki “S/N:” ile gösterilir.

İkinci Seçenek: Cihazın Bataryanın altındadır

Bu günlerde, çoğu Android cihaz çıkarılabilir bataryalarla birlikte gelir. Çıkarılabilir bataryaya sahip bir cihazınız varsa, genellikle altında seri numarasını görürsünüz.

Üçüncü Seçenek: Cihazın Sistem Ayarlarında

serial (2)

Bu makale Android 8. ile anlatılmıştır. Farklı android sürümlerinde yine benzer menüleri görebilirsiniz. Cihazın seri numarasını yazılımda bulmak için, Ayarlar > Telefon Hakkında veya diğer sürümlerde Ayarlar > Telefon Hakkında > Sistem bölümüne gidin. Ardından Durum bölümüne atlayın.

serial (1)

Cihazınızın seri numarası genellikle bu ekranın altına Seri numarası başlığı ile göreceksiniz. Cihazınızın seri numarasını burada göremiyorsanız, Telefon Hakkında bölümünde biraz daha etrafa bakmanız gerekebilir üreticiye bağlı olarak biraz farklı bir yerde olabilir.

Kullanılan Seri Numarası Nedir?

Seri numaranız, üretici tarafından genellikle cihaz envanterini izlemek için kullanılır; temel olarak onarımlar ve garanti talepleri gibi şeyler için. Genellikle kutunun dışına basıldığı için, tamamen özel kalması çok önemli değil. Bununla birlikte, bir seri numarasının paylaşılmasının, sizi üzmeye neden olabileceği bazı durumlar vardır. Örneğin, seri numaranızı paylaşıyorsanız ve bir kişi bir cihaza yanlış bir garanti onarımı yazmak için kullanıyorsa, kendinizi aniden garanti kapsamı dışında bir telefonla bulabilirsiniz. Genel olarak cihazınızın seri numarasını herkese açık hale getirmemesi önerilir.

Bir yorum bırakınız...

*