Android Daha Güvenli Hale Getirmek | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android Daha Güvenli Hale Getirmek

android güvenlik

Mobil güvenlik, her geçen gün her zamankinden daha fazla öneme sahip oluyor. Çoğu, telefonlarımızda, finansal bilgiler, takvim randevuları, aile fotoğrafları ve cihazlarımızda depolanan daha fazlası yer alıyor. Android telefonunuzu nasıl güvende tutacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Google Hesabınızda İki Faktörlü Doğrulamayı Etkinleştirin

Güvenli bir Android telefon, güvenli bir Google hesabıyla başlar. Bunun nedeni, senkronize edilmiş verilerinizin saklandığı yer ve daha fazla Google hizmetinin kullanıldığı yerlerde, bu adımın daha önemli olmasıdır.

Henüz yapmadıysanız, Google hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirerek başlayın. Bu ikinci faktör için, Google’ın Titan Anahtar paketi gibi bir U2F anahtarı eklemek için basit bir metin mesajı  olması için birkaç seçenek vardır.

Google’ın 2FA ayarlarını Google hesabını açarak Hesabım > Oturum Açma ve Güvenlik > 2 Adımlı Doğrulama’da bulabilirsiniz.

Ekran Kilidi Kullan

Güvenli bir kilit ekranı kullanmıyorsanız, kullanmaya başlamalısınız. Telefonunuzu güvende tutmak söz konusu olduğunda, mutlak ilk savunma hattınız budur. Süreç, Android üreticileri ile Android’in çeşitli lezzetleri arasında biraz değişiklik gösterse de, genel özellik Ayarlar> Güvenlik> Ekran Kilidi’dir. Dediğim gibi, detaylar Android versiyona göre biraz değişebilir.

Telefonumu Bul

Telefonunuzu kaybetmek olası bir durumdur, bu yüzden, onu izlemek için bir yol olduğundan ve kötü durum senaryosundan emin olmak isteyip istemediğinizden emin olmak istiyorsanız, telefonunuzu uzaktan sıfırlayabilirsiniz.

Google’ın Android telefonlar için bir izleme sistemi var. Bu, Telefonumu Bul adlı ve tüm modern Android telefonlarda varsayılan olarak etkinleştirilmelidir. Çifte kontrol etmek için Ayarlar> Google> Güvenlik> Cihazımı (Telefonumu) Bul

ile yapabilirsiniz.

Telefonunuzu kaybederseniz veya çalınırsa, en yakın web tarayıcısını çalıştırabilir ve Google’da “Telefonumu Bul” için arama yapabilir ve kayıp cihazınızı uzaktan bulabilirsiniz. Bununla ilgileniyorsanız.

“Bilinmeyen Kaynaklar” ve Geliştirici Modu’nu devre dışı bırak

Geçmişte telefonunuzda bir işlem yapmak için “Bilinmeyen Kaynaklar” veya Android’in daha yeni sürümlerinde “Bilinmeyen Uygulamalar Yükle”i etkinleştirmiş olabilirsiniz. Bu ayar, Google Play Store’dan olmayan uygulamaları yüklemenize olanak tanır. Bu işlem, “sideloading” adı verilen bir işlemdir. Oreo bunu daha güvenli bir özellik haline getirmek için adım atmış olsa da, etkin bir şekilde ayrılmanın hala tehlikeli olabilir.

Güvenliği artırmak için bu özelliği devre dışı bırakmalısınız. Android’in Oreo (8.0) sürümlerinde, bunu Ayarlar> Güvenlik> Bilinmeyen Kaynaklar bölümünde kolayca yapabilirsiniz. Oreo (8.0) ve Pie (9.0) ‘da bu özelliği uygulama bazında devre dışı bırakmanız gerekecek, ancak bu özelliğe erişimi olan her şeyi Ayarlar> Uygulamalar> Özel Erişim> Bilinmeyen Uygulamaları Kur‘da bulabilirsiniz.

Benzer şekilde, Geliştirici Modunu herhangi bir nedenle etkinleştirdiyseniz, ancak etkin bir şekilde herhangi bir özelliğe güvenmiyorsanız devam edin ve devre dışı bırakın. Ayarlar> Geliştirici Seçeneğine atlayın ve geçişi en üste kapalı konuma kaydırın. Android Pie’da (9.0), Ayarlar> Sistem> Geliştirici Seçenekleri‘nde Geliştirici Seçenekleri’ni bulabilirsiniz.

Google Play Protect

Android 8.0 (Oreo) ile başlayan Google, Play Protect adlı bir özellikte geldi. Bu, Play Store’daki ve cihazınızdaki uygulamalara göz atan her zaman açık, her zaman taranan bulut tabanlı bir güvenlik sistemidir. Kötü uygulamaları, sahte uygulamalar da dahil olmak üzere gizli tutmayı ve hatta yüklediğiniz uygulamaları bile tarayabiliyor.

Play Protect’in ayarlarını görmek için Ayarlar> Google> Güvenlik> Play Protect’e gidin. Yandan yüklenmiş uygulamalar için uygulama taramasının etkinleştirilmesinin yanı sıra açık olduğundan  emin olabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...
Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...
bilgisayar dükkanı

Bilgisayarcı Dükkanı Nasıl Açılır, Ne Kadar Sermaye Gerekir, Ne Kadar Kazandırır?

İş fikirleri arasında, bilgisayarcı dükkanı açmak, en temiz ve kar getiren işlerden ...
instagram içerik ihlali

Instagram İçerik Hak Talebi Güncellemesi Yayınlanıyor!

İnstagram içerik hak talebi güncellemesi ile adını yine zirveye taşımayı başarmış durumda ...