Android Daha Güvenli Hale Getirmek | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android Daha Güvenli Hale Getirmek

android güvenlik

Mobil güvenlik, her geçen gün her zamankinden daha fazla öneme sahip oluyor. Çoğu, telefonlarımızda, finansal bilgiler, takvim randevuları, aile fotoğrafları ve cihazlarımızda depolanan daha fazlası yer alıyor. Android telefonunuzu nasıl güvende tutacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Google Hesabınızda İki Faktörlü Doğrulamayı Etkinleştirin

Güvenli bir Android telefon, güvenli bir Google hesabıyla başlar. Bunun nedeni, senkronize edilmiş verilerinizin saklandığı yer ve daha fazla Google hizmetinin kullanıldığı yerlerde, bu adımın daha önemli olmasıdır.

Henüz yapmadıysanız, Google hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirerek başlayın. Bu ikinci faktör için, Google’ın Titan Anahtar paketi gibi bir U2F anahtarı eklemek için basit bir metin mesajı  olması için birkaç seçenek vardır.

Google’ın 2FA ayarlarını Google hesabını açarak Hesabım > Oturum Açma ve Güvenlik > 2 Adımlı Doğrulama’da bulabilirsiniz.

Ekran Kilidi Kullan

Güvenli bir kilit ekranı kullanmıyorsanız, kullanmaya başlamalısınız. Telefonunuzu güvende tutmak söz konusu olduğunda, mutlak ilk savunma hattınız budur. Süreç, Android üreticileri ile Android’in çeşitli lezzetleri arasında biraz değişiklik gösterse de, genel özellik Ayarlar> Güvenlik> Ekran Kilidi’dir. Dediğim gibi, detaylar Android versiyona göre biraz değişebilir.

Telefonumu Bul

Telefonunuzu kaybetmek olası bir durumdur, bu yüzden, onu izlemek için bir yol olduğundan ve kötü durum senaryosundan emin olmak isteyip istemediğinizden emin olmak istiyorsanız, telefonunuzu uzaktan sıfırlayabilirsiniz.

Google’ın Android telefonlar için bir izleme sistemi var. Bu, Telefonumu Bul adlı ve tüm modern Android telefonlarda varsayılan olarak etkinleştirilmelidir. Çifte kontrol etmek için Ayarlar> Google> Güvenlik> Cihazımı (Telefonumu) Bul

ile yapabilirsiniz.

Telefonunuzu kaybederseniz veya çalınırsa, en yakın web tarayıcısını çalıştırabilir ve Google’da “Telefonumu Bul” için arama yapabilir ve kayıp cihazınızı uzaktan bulabilirsiniz. Bununla ilgileniyorsanız.

“Bilinmeyen Kaynaklar” ve Geliştirici Modu’nu devre dışı bırak

Geçmişte telefonunuzda bir işlem yapmak için “Bilinmeyen Kaynaklar” veya Android’in daha yeni sürümlerinde “Bilinmeyen Uygulamalar Yükle”i etkinleştirmiş olabilirsiniz. Bu ayar, Google Play Store’dan olmayan uygulamaları yüklemenize olanak tanır. Bu işlem, “sideloading” adı verilen bir işlemdir. Oreo bunu daha güvenli bir özellik haline getirmek için adım atmış olsa da, etkin bir şekilde ayrılmanın hala tehlikeli olabilir.

Güvenliği artırmak için bu özelliği devre dışı bırakmalısınız. Android’in Oreo (8.0) sürümlerinde, bunu Ayarlar> Güvenlik> Bilinmeyen Kaynaklar bölümünde kolayca yapabilirsiniz. Oreo (8.0) ve Pie (9.0) ‘da bu özelliği uygulama bazında devre dışı bırakmanız gerekecek, ancak bu özelliğe erişimi olan her şeyi Ayarlar> Uygulamalar> Özel Erişim> Bilinmeyen Uygulamaları Kur‘da bulabilirsiniz.

Benzer şekilde, Geliştirici Modunu herhangi bir nedenle etkinleştirdiyseniz, ancak etkin bir şekilde herhangi bir özelliğe güvenmiyorsanız devam edin ve devre dışı bırakın. Ayarlar> Geliştirici Seçeneğine atlayın ve geçişi en üste kapalı konuma kaydırın. Android Pie’da (9.0), Ayarlar> Sistem> Geliştirici Seçenekleri‘nde Geliştirici Seçenekleri’ni bulabilirsiniz.

Google Play Protect

Android 8.0 (Oreo) ile başlayan Google, Play Protect adlı bir özellikte geldi. Bu, Play Store’daki ve cihazınızdaki uygulamalara göz atan her zaman açık, her zaman taranan bulut tabanlı bir güvenlik sistemidir. Kötü uygulamaları, sahte uygulamalar da dahil olmak üzere gizli tutmayı ve hatta yüklediğiniz uygulamaları bile tarayabiliyor.

Play Protect’in ayarlarını görmek için Ayarlar> Google> Güvenlik> Play Protect’e gidin. Yandan yüklenmiş uygulamalar için uygulama taramasının etkinleştirilmesinin yanı sıra açık olduğundan  emin olabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

gmail-gizli-mod

Google Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır?

Gmail hesabına tüm android kullanıcıları sahiptir. Gmail, iş hayatı için olsun özel ...
Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Xiaomi, Yeni Kablosuz Kulaklığını Duyurdu! Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Çin merkezli teknoloji şirketlerinden biri olan Xiaomi, düzenlediği özel bir lansman kapsamında ...
c# programlama dilinin özellikleri

C# Programlama Dilinde Kullanılan Veri Tipleri Nelerdir?

C# programlama dili günümüzde devamlılığı sürdüren ve birçok alanda geliştirmelerde kullanılan popüler ...
microsoft

Microsoft Outlook Web’de Google Takvim Entegresi

Microsoft, uzun zamandır  Web’de Outlook kullanımında Gmail ve Google Takvim entegrasyonlarını test ...
pubg harita

PUBG Erangel Haritasının En İyi Bölgeleri

Pubg oyunu, değişken yapısıyla harmanladığı şans faktörünü iyi bir şekilde oyuncunun hizmetine ...
signal uygulama mesaj

En Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Signal Nasıl Kullanılır?

Signal, güvenli metin mesajlaşma ve şifreli ses iletişimi için ideal bir uygulamadır ...
oppo a12s

Oppo A12s Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Oppo, düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında uygun ...
bytefence

Bytefence Programı Nedir Nasıl Kullanılır?

Genel olarak bilgisayarlara, yüklenmekte olan bazı program ya da uygulamaların beraberinde yüklenmesi ...