Android İçin En İyi Sesi Yazıya Çevirme Uygulaması | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android İçin En İyi Sesi Yazıya Çevirme Uygulaması

sesi yazıya çevir

Sesi yazıya çevirme işlemi denildiğinde internet üzerinde birçok program ve uygulama bulmak mümkündür. Ancak bazıları web sitesi, bazıları ise program olan bu yazılımların büyük kısmı ya Türkçe dilinde kayıt yaparken hatalı çevirmekte ya da sadece İngilizce olarak hizmet vermektedir. Durum böyle olunca da sesi yazıya çevirme uygulama ve yazılımı bulmak zorlaşmaktadır.

Genellikle sesli not alırken, bir dosyanın aynı zamanda yazılı olarak da elinde bulunmasını isteyenler için oldukça faydalı olabilen bu uygulamalar ayrıca internette içerik üretenlerin de kullanmayı çok sevdiği yazılımlar arasındadırlar.

Peki, bu programlar nelerdir? Bu yazımızda android işletim sistemini temel alarak android için en iyi 5 sesi yazıya çevirme uygulamasından söz ettik. Şimdi hep birlikte bu yazılımlara daha yakından bakalım.

1.Android İşletim Sisteminin Kendi Text -to-Speech Özelliği

Sesinizi yazıya çevirmek için ilk denemeniz gereken yazılım bizzat Android işletim sisteminin kendisidir. Özellikle son birkaç yıldır gelen güncellemelerle birlikte bu özellik birçok Android telefona geldi.

Peki, bu özelliği nasıl kullanabiliriz?

Bunun için öncelikle internetiniz açıkken telefonunuzdan not defteri uygulamasını açın. Ardından yeni not ekleyin. Açılan pencerede yazı yazılan ekrana bir kez dokunun. Klavyeniz açılacaktır. Klavyenizin sağ üst köşesinde veya sürüme göre farklı bir yerde bulunan mikrofonu bulun ve mikrofona basarak konuştuğunuzda, sesinizin yazıya dönüştüğünü göreceksiniz.

Son olarak şunu da eklememiz gerekir: Bu özelliği kullanabilmek için Google’ın klavyesini kullanmanız gerekmektedir. Başka bir klavye kullanıyorsanız sağ üst köşede yer alan mikron görünmeyebilir.

2. Speechnotes

Konuşmayı yazıya çeviren uygulamalardan biri ise Speechnotes’tur. Google’ın sesli çeviri alt yapısını kullanan uygulamayla birçok işi halledebilseniz de, uygulamanın Türkçe karakterler için sorunsuz çalıştığını söylemek biraz zor. Özellikle büyük ve küçük harf duyarlılığında sıkıntılar oluşabiliyor. Ancak yine de şu an için en stabilize çalışan sesi yazıya çeviren uygulamalarından

olan yazılım kesinlikle denemeye değer.

3. Voice Notes

Voice Notes uygulaması, Speechnotes uygulamasının tersine, uzun konuşmalardan ziyade daha kısa ve anlık notlar için üretilmiştir. İki farklı kayıt yolu sunan uygulamayla hem sesten yazıya çeviri yaparak bunları notlarınıza kaydedebilir, hem de ses dosyasını daha sonra dinlemek için kaydedebilirsiniz.

Voice Notes uygulamasının bir diğer özelliği ise sesli not alabilmesidir. Ancak diğer uygulamalardan farklı olarak bu sesli nota alarm veya hatırlatıcı da ekleyebilirsiniz. Sadece bu özelliği bile uygulamayı diğer uygulamalar arasında öne çıkarmaktadır.

Uygulama ücretsiz olarak kullanılabilmekle birlikte, isteğe göre ücretli olarak premium versiyonu da kullanılabilmektedir.

4. SpeechTexter

Sesi yazıya dönüştüren bir diğer başarılı uygulama da SpeechTexter uygulamasıdır. Bu uygulamayı diğer uygulamalardan ayıran en temel fark, hem online hem de offline çalışabilmesidir. Uygulama Google altyapısını kullandığından uygulamayı offline kullanabilmek için öncelikle gerekli olan dil paketlerini indirmeniz gerekmektedir.

Bu ayarlamayı yapabilmek için telefonunuzdan Ayarlar> Diller ve Giriş> Klavyeler ve Giriş Yöntemi> Sanal Klavye yolunu takip edebilirsiniz. Açılan ekranda ise ‘Google Sesli Konuşmayı’ seçin ve ardından ise ‘Çevrimdışı Konuşma Tanımayı’ seçin. Son olarak da indirilecek dillere dokunup, indirmek istediğiniz dili seçerek uygulamayı çevrimdışı olarak kullanabilirsiniz.

5.ListNote

Android için en iyi 5 sesi yazıya çevirme uygulaması arasından sonuncusu ise ListNote uygulamasıdır. Bu uygulamanın odak noktası da kısa notlar almak ve onları sesten yazıya çevirmektir. Uygulamanın otomatik kaydetme özelliği ise en sevilen özelliğidir. Bu sayede notlarınızın yanlışlıkla silinmesi gibi bir durumla karşılaşma ihtimaliniz ortadan kalkar.

Uygulamanın arayüzü biraz karışık gibi görünse de, uygulama hâlâ güncelleme almaktadır ve bu durum ilerleyen zamanlarda düzelebilir.

Tamamen ücretsiz olan uygulamanın diğer özelliklerinden bazıları ise notları şifreleme, hızlı arama ve özelleştirilebilir kategorilerdir.

 

  1. Avatar

    Elimizde bir saatlik ses dosyası var ve yazıya çevrilmesini istiyoruz. Ucretli, ücretsiz en iyi tavsiye edeceğiniz program..

Bir yorum bırakınız...

*

kotlin

Kotlin Nedir? Ne İşe Yarar?

Kotlin Rusya merkezli bir yazılım şirketi tarafından geliştirilen Java sanal makinesi üzerinde ...
General Mobile GM 20 Pro

General Mobile, GM 20 Pro ve GM 20’yi Tanıttı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

General Mobile, internet üzerinden yaptığı lansman ile  GM 20 ve GM 20 ...
mobil veri harcama

Telefonda İnternet’ten Müzik Dinlemek ve Video İzlemek Ne Kadar İnternet Verisi Yer?

İnsanların, İnternet’ten akıllı telefonlarla video izleme ve müzik dinleme oranı her geçen ...
Clickjacking

Clickjacking Saldırısı Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

Clickjacking, bilgisayar korsanları tarafından sıklıkça kullanılan bir güvenlik açığıdır. HTTP Frame güvenlik ...
lol elo boost nedir

Lol Elo Boost Nedir Ne İşe Yarar?

LoL ELO Boost’u deneyerek LoL oyunun da daha profosyonel üst liglere ulaşabilirsiniz ...
tiktok

TikTok’un Android MAC Kullanıcı Verilerini Topladığı İddiası

TikTok‘un, Android işletim sistemi cihazlardan kullanıcıların izni olmadan bir boşluk bularak cihazların ...
Honor MagicBook 14 SE

Honor, Uygun Fiyatıyla Dikkat Çeken Honor MagicBook 14 SE Yeni Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı

Huawei şirketinin alt markası olan ve son dönemlerde popülerliğini git gide arttıran ...
premium-pack

Photoshop İçin Efekt Programı-JixiPix Premium Pack

Herkesin merakla kullandığı ve yeni şeyler öğrendiği Photoshop programı için üretilmiş olan ...