Android İçin En İyi Sesi Yazıya Çevirme Uygulaması | Sonsuz Teknoloji

Android İçin En İyi Sesi Yazıya Çevirme Uygulaması

sesi yazıya çevir

Sesi yazıya çevirme işlemi denildiğinde internet üzerinde birçok program ve uygulama bulmak mümkündür. Ancak bazıları web sitesi, bazıları ise program olan bu yazılımların büyük kısmı ya Türkçe dilinde kayıt yaparken hatalı çevirmekte ya da sadece İngilizce olarak hizmet vermektedir. Durum böyle olunca da sesi yazıya çevirme uygulama ve yazılımı bulmak zorlaşmaktadır.

Genellikle sesli not alırken, bir dosyanın aynı zamanda yazılı olarak da elinde bulunmasını isteyenler için oldukça faydalı olabilen bu uygulamalar ayrıca internette içerik üretenlerin de kullanmayı çok sevdiği yazılımlar arasındadırlar.

Peki, bu programlar nelerdir? Bu yazımızda android işletim sistemini temel alarak android için en iyi 5 sesi yazıya çevirme uygulamasından söz ettik. Şimdi hep birlikte bu yazılımlara daha yakından bakalım.

1.Android İşletim Sisteminin Kendi Text -to-Speech Özelliği

Sesinizi yazıya çevirmek için ilk denemeniz gereken yazılım bizzat Android işletim sisteminin kendisidir. Özellikle son birkaç yıldır gelen güncellemelerle birlikte bu özellik birçok Android telefona geldi.

Peki, bu özelliği nasıl kullanabiliriz?

Bunun için öncelikle internetiniz açıkken telefonunuzdan not defteri uygulamasını açın. Ardından yeni not ekleyin. Açılan pencerede yazı yazılan ekrana bir kez dokunun. Klavyeniz açılacaktır. Klavyenizin sağ üst köşesinde veya sürüme göre farklı bir yerde bulunan mikrofonu bulun ve mikrofona basarak konuştuğunuzda, sesinizin yazıya dönüştüğünü göreceksiniz.

Son olarak şunu da eklememiz gerekir: Bu özelliği kullanabilmek için Google’ın klavyesini kullanmanız gerekmektedir. Başka bir klavye kullanıyorsanız sağ üst köşede yer alan mikron görünmeyebilir.

2. Speechnotes

Konuşmayı yazıya çeviren uygulamalardan biri ise Speechnotes’tur. Google’ın sesli çeviri alt yapısını kullanan uygulamayla birçok işi halledebilseniz de, uygulamanın Türkçe karakterler için sorunsuz çalıştığını söylemek biraz zor. Özellikle büyük ve küçük harf duyarlılığında sıkıntılar oluşabiliyor. Ancak yine de şu an için en stabilize çalışan sesi yazıya çeviren uygulamalarından olan yazılım kesinlikle denemeye değer.

3. Voice Notes

Voice Notes uygulaması, Speechnotes uygulamasının tersine, uzun konuşmalardan ziyade daha kısa ve anlık notlar için üretilmiştir. İki farklı kayıt yolu sunan uygulamayla hem sesten yazıya çeviri yaparak bunları notlarınıza kaydedebilir, hem de ses dosyasını daha sonra dinlemek için kaydedebilirsiniz.

Voice Notes uygulamasının bir diğer özelliği ise sesli not alabilmesidir. Ancak diğer uygulamalardan farklı olarak bu sesli nota alarm veya hatırlatıcı da ekleyebilirsiniz. Sadece bu özelliği bile uygulamayı diğer uygulamalar arasında öne çıkarmaktadır.

Uygulama ücretsiz olarak kullanılabilmekle birlikte, isteğe göre ücretli olarak premium versiyonu da kullanılabilmektedir.

4. SpeechTexter

Sesi yazıya dönüştüren bir diğer başarılı uygulama da SpeechTexter uygulamasıdır. Bu uygulamayı diğer uygulamalardan ayıran en temel fark, hem online hem de offline çalışabilmesidir. Uygulama Google altyapısını kullandığından uygulamayı offline kullanabilmek için öncelikle gerekli olan dil paketlerini indirmeniz gerekmektedir.

Bu ayarlamayı yapabilmek için telefonunuzdan Ayarlar> Diller ve Giriş> Klavyeler ve Giriş Yöntemi> Sanal Klavye yolunu takip edebilirsiniz. Açılan ekranda ise ‘Google Sesli Konuşmayı’ seçin ve ardından ise ‘Çevrimdışı Konuşma Tanımayı’ seçin. Son olarak da indirilecek dillere dokunup, indirmek istediğiniz dili seçerek uygulamayı çevrimdışı olarak kullanabilirsiniz.

5.ListNote

Android için en iyi 5 sesi yazıya çevirme uygulaması arasından sonuncusu ise ListNote uygulamasıdır. Bu uygulamanın odak noktası da kısa notlar almak ve onları sesten yazıya çevirmektir. Uygulamanın otomatik kaydetme özelliği ise en sevilen özelliğidir. Bu sayede notlarınızın yanlışlıkla silinmesi gibi bir durumla karşılaşma ihtimaliniz ortadan kalkar.

Uygulamanın arayüzü biraz karışık gibi görünse de, uygulama hâlâ güncelleme almaktadır ve bu durum ilerleyen zamanlarda düzelebilir.

Tamamen ücretsiz olan uygulamanın diğer özelliklerinden bazıları ise notları şifreleme, hızlı arama ve özelleştirilebilir kategorilerdir.

 

  1. Elimizde bir saatlik ses dosyası var ve yazıya çevrilmesini istiyoruz. Ucretli, ücretsiz en iyi tavsiye edeceğiniz program..

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...