Android Q Özellikleri Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android Q Özellikleri Nedir?

android q

 

Android, Google firmasının mobil cihazlar için geliştirdiği açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Dünya geneline bakıldığında yaklaşık 2,5 milyon kullanıcısının olduğu görülmekte. Önümüzdeki günlerde yayınlanması beklenen Android Q özellikleri ise merak konusu.

Android Q Özellikleri

Android işletim sistemi, 2009’dan beri 9 farklı versiyon ve 17 farklı sürüm geliştirdi. Kullanıcılara sunulan en son versiyon olan Android Pie, geçtiğimiz 2018 yılının Ağustos ayında yayınlandı. Her bir versiyon ile daha yenilikçi ve kullanışlı bir işletim sistemi sunmasıyla birlikte bir önceki versiyonda olmayan birbirinden farklı özellikler dikkat çekmekte. Android Q güncellemesi ile beklenen yeni özellikleri özetlemek gerekirse yenilik, dijital refah, güvenlik ve gizlilik başlıkları yeterli olacaktır.

Katlanabilir Telefonlar ve 5G Teknolojisi

Bu yıl sonuna doğru kullanıma başlanacak 5G teknolojisi ve katlanabilir telefonlar, Android Q versiyonu ile kullanıcı deneyimine olumlu destek bulabilecek. Mevcut cihazlarda yatay ve dikey ekran görünümü sunan mobil cihazların yerine, katlanabilir cihazlar ile anlık değişen ekran boyutlarına Android Q anında cevap verebilecek. Bunun yanında 5G teknolojisiyle hayatımıza daha çok girecek bulut tabanlı oyunlar, artırılmış gerçeklik deneyimi sunan uygulamalar hem kullanıcılara hem de geliştiricilere yeni versiyonda daha hızlı bağlantı sunabilecek.

Smart Reply: Otomatik Yanıt Sistemi

Yeni güncelleme ile gelecek özelliklerden biri de kullanıcın bir sonraki yapacağı işlemi tahmin ederek kullanıcıya yeni bir cihaz deneyimi sunmak. Smart Reply adı verilen bu özellik ile kullanıcının standart yaptığı ara işlemleri otomatize etmesi sağlanacak. Örneğin, buluşmak için arkadaşınızın konumu mesaj ile size göndermesi sonucu mobil cihazınız size anında haritalarda yol tarifi yaptığını görebileceksiniz.

Live Caption: Canlı Resim Yazısı

Makina öğrenmesi ile gelen bir diğer özellik ise, mobil cihazınızda bulunan başlıksız tüm ses kayıtları, videolar ve podcastlar Live Caption özelliği ile başlığa kavuşacak. Bu şekilde, ses kayıtlarının, videoların ve podcastlerin içeriğini öğrenmek için tek tek dinlemenize ve izlemenize gerek kalmayacak.

Güvenlik ve Gizlilik

Google Play Protect ile bugüne kadar Android işletim sisteminin güvenliği sağlanmakta idi. Android Q güncellemesi ile 50 yeni özellik ile güvenlik ve gizlilik bakışının değiştiği belirtilmekte. Örneğin, Ayarlar menüsünde artık Gizlilik başlığını görebileceğiz. Bu menüde cihazınızla ilgili tüm gizlilik ayarları tek bir ekranda görülebilecek. Diğer bir yenilik ise izin verdiğiniz uygulamaları kullanmadığınız süre içerisinde mobil cihazınız bilgi paylaşmayabilecek.

Dijital Refah

Teknolojik cihazların gündelik yaşamımıza müdahil olduğu şu günlerde, 2019 Android güncellemesi ile teknolojik denge kurulabilecek. Ayarlar altında yer alacak olan Digital Wellbeing & Parental Controls menüsü ile mobil cihazınızı yönetebilecek, kullanım süresini yönetme, aile kullanıcı oluşturma gibi seçeneklerle dengeli mobil cihaz kullanımı sağlayabileceksiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Huawei tablet bilgisayar

Huawei Yeni Tablet Bilgisayarı Huawei Enjoy Tablet 2 Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en dikkat çeken teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, geçtiğimiz günlerde ...
microsoft windows 10

Microsoft, Windows 10 Bilgisayara CCleaner Kurulmasına Karşı Uyarıyor

CCleaner, Windows 10 güvenlik yazılımı Microsoft Defender’da ‘potentially unwanted software – potansiyel ...
google_chrome

Yeni Chorme Güncellemesi ile Biyometrik Kimlik Doğrulama Kullanılacak

Android cihazlarda, Google Chrome, satın alma işlemlerini doğrulamak için biyometri kullanılacak, Google, ...
Huawei Band B6

Huawei Yeni Akıllı Bilekliği Huawei Band B6 Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji firması Huawei, geçtiğimiz günlerde düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
google tag manager

Google Tag Manager Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Google Tag Manager, reklam görüntülemek ve web sitenizdeki ziyaretçilerin davranışlarını birkaç kodla ...
backlinks

Edu ve Gov Backlink Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte icat edilen bilgisayarlar ve akıllı telefonlar sayesinde internet ...
viral vdeo

Viral Video Ne Demektir ve Nasıl Yapılır?

Viral Video, klasik pazarlama yöntemlerinin dışında kalan dikkat çekici ve çarpıcı reklamlar ...
hashtag

Hashtag Nedir ve Nasıl Doğru Kullanılır?

Sosyal medya kullanıcısı iseniz çok fazla hashtag görmüşsünüzdür. Bu makalede hashtag nedir?hashtag’lerin ...