Android Sürümleri Ne İfade Eder? Sürümler ile Birlikte Neler Değişebilir? | Sonsuz Teknoloji

Android Sürümleri Ne İfade Eder? Sürümler ile Birlikte Neler Değişebilir?

android sürüm

Lollipop, Marshmallow gibi adlandırılan Android sürümleri geçmiş yıllardan bu yana belirli aralıklarla değişmektedir. Bu sürümler beraberinde bazı hataları giderir ve yeni özellikler getirir.

Android sürümleri yıllar içinde çok farklı kabuklara bürünerek farklı şekillerde karşımıza çıkmışlardır. Örneğin, geçmiş sürümde ki menü tasarımı ile şimdi ki sürümde ki tasarım arasında dağlar kadar fark vardır. Bu sürümler belirli aralıklarla yükseltilirler ancak bu durum bazı modeller için geçerlidir. Yani eski bir telefon için yeni bir sürüm yayınlanmaz çünkü bu durum o telefonlar için bazı dezavantajlara yol açabilir. Android işletim sistemi için yayınlanan sürümler ile neler değişebiliyor? Eski telefonlara yeni sürümler neden resmi olarak yüklenemiyor? Birlikte göz atalım…

android sürümde değişenler

Android sürümleri ile neler değişir?

Android sürümleri ile hedeflenen şeyler aslında oldukça basit. Nasıl ki Windows işletim sisteminde güncelleme alıyorsak ve bu güncelleme ile hatalar giderilip, yeni özellikler getiriliyorsa bu durum Android içinde geçerli. Senelerdir 6.0, 7.0 gibi Android versiyonları belirli sayılarla karşımıza çıkmışlardır. Bu güncellemeler yani sürümlerin ilk amacı yeni özellikler geliştirilmesi ve işletim sisteminin daha da geliştirilmesi.

Yani eski sürümde ki tasarım yeni sürümde tamamen değişebiliyor ve karşınızda daha önce görülmemiş önemli özellikler de belirebiliyor. Ayrıca eski sürümlerde zamanla yazılımsal açıklar ortaya çıkabiliyor. Ortaya çıkan güvenlik açıkları gibi kısımlar yeni sürümde gideriliyor ve daha üstün bir deneyim yaşanılması amaçlanıyor. Yazılım açıklarından ziyade ortaya çıkan sistemsel hatalarda yeni sürümlerde giderilmiş olarak geliyor. Örneğin, telefonunuzun batarya süresinin bazı yeni Android sürümleri ile daha da iyileştiğini fark etmişsinizdir. İşte bu durum yeni sürümde ki giderilen bazı hataların getirdiği avantaj aslında.

Eski akıllı telefonlara neden yeni Android sürümleri yayınlanmıyor?

Bildiğiniz üzere eski telefonlar zamanla ağırlaşırlar ve kullanılamaz hale gelebilirler. Bu durum siz telefonu ne kadar sağlam kullanırsanız kullanın belirli bir süre sonra başınıza mutlaka gelecektir. Android işletim sistemi ise bu duruma doğrudan etki eden önemli kısımlardan bir tanesi. Nasıl ki çok eski bilgisayara Windows 10 yüklediğinizde tam performans alamıyorsanız bu durum Android versiyonları bazında da geçerli.

Eski bir telefona yeni bir Android sürümü yüklerseniz telefonu ağırlaşacak ve kullanılamaz hale gelecektir. Çünkü yeni Android güncellemesi daha da gelişmiş ve doğal olarak yeni özelliklerle birlikte boyutu/tükettiği donanım daha da fazlalaşmıştır. Yeni telefonların güçlü donanımlarına göre geliştirilen bu Android sürümleri çok yüksek ihtimalle eski telefonların daha da ağırlaşmasına ve kullanılamaz hale gelmesine sebep olacaklardır. Bazı telefonlara Root

atarak istediğiniz yüksek bir Android güncellemesi yükleyebilirsiniz ancak çok eski cihazlar için bunu asla önermiyoruz. Root atmak ayrıca telefonunuzun garanti kapsamından çıkmasına ve bazı arızalara yol açmasına da neden olabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

eaf9cfd8-0c54-4bc9-9d88-c3f93955120f

Xbox One S Mağazalarda

Xbox One X’ın yeni olmasına rağmen Xbox One S piyasaya hızlı giriş ...
mini

Google Mini’nin Özellikleri

Google Mini Müzik—Küçük boyutlu olmasına rağmen evin her köşesinden duyulacak seviyede ses ...
XBox360-Feature-640x353

Xbox 360 Konsolu Tarih Oluyor

XBOX 360 NOSTALJİ OLDU Microsoft,  Xbox One’nın çıkmasından sonra Xbox 360 için ...
WESTERN-DIGITAL-800x445

Western Digitalden 14 TB’lık Harddisk

14 TB HARDDİSK Hava yerine helyumla üretilen sabit disk, 14 TB’lık kapasiteye ...
1710280002

İphone X ve İphone 8 için 10 Karşılaştırma

Apple, son zamanlarda hızla yeni model telefonlar piyasaya sürmeye devam ediyor. Bunlardan ...
minecraft

Minecraft, Windows Telefonlarda Güncellemeyi Durduruyor

Mojang firma yetkilileri Windows platformunda çok fazla kullanıcının olmadığını geliştirme için zaman ...
Google Begins Installing Ultrafast Broadband Network

Google Fiber, TV Arenasında İlgisini Kaybediyor

Google fiber Googl’a ait fiber internet TV sağlama hizmetidir.  Birçok insanın TV ...
maxresdefault

PlayStation 1 Oyunları Web Sayfasında

 PlayStation 1, Nostalji PlayStation 1, Sony firmasının 90 yılların unutulmaz ilk konsoludur ...