Android Telefonda Bildirim Gelmiyorsa | Sonsuz Teknoloji

Android Telefonda Bildirim Gelmiyorsa

Bildirim hataları

Android’in bildirim sistemi bazen garip davranışlara yol açarak önemli uyarıları kaçırmanıza neden olur. Bildirimlerinizi normale döndürmek için birçok düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Her zamanki gibi Android bildirimleri almadıysanız, denemeniz gereken bazı düzeltmeler aşağıdadır. Aşağıdaki anlatılan açıklamalar Android 8.1 sürümü üzerinden yapılmıştır. Diğer sürümlerde de yakın ifadeler kullanılmaktadır.

1. Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Karşılaştığınız herhangi bir sorunu gidermeye yönelik ilk adım, telefonu yeniden başlatmaktır. Yeniden başlatma telefonun temel bileşenlerini yenileyecektir.

2. Uygulamanın Bildirim Ayarlarını Gözden Geçirin

Telefonunuzu yeniden başlatmak başarılı olmadıysa, söz konusu uygulamanın bildirim ayarlarını gözden geçirmeyi deneyin. Yaygın olarak kullanılan uygulamaların çoğu, uyarıları ne sıklıkta zorlayabileceklerini, istediğiniz bildirim türlerini ve daha fazlasını ne kadar zorlayabileceklerini değiştirmek için kendi özel tercihler kümesini sunar.

bildirim (1)

Uygulamada ilgili ayarları bulamazsanız, Android için uygulamanın bildirim ayarlarını Ayarlar> Uygulamalar altında uygulamanızı bulun ve tıklayın. Açılan seçeneklerden “Bildirimler” seçeneğini seçin. Bu seçenek altındaki seçeneklerin tamamının açık olduğundan emin olun.

bildirim (4)

3. Yazılım Pil Optimizasyonlarını Devre Dışı Bırak

Ayarlar> Uygulamalar altında uygulamanızı bulun ve tıklayın. Açılan seçeneklerden “Pil” seçeneğini seçin. Pil optimizasyonlarını uygulama bazında durdurmayı zorlayarak devre dışı bırakabilirsiniz.

4. Özel Güç Koruyucular için kontrol edin

Bazı üreticiler, önemli olmadığını düşündükleri uygulamaları otomatik olarak engelleyen daha fazla güç tasarrufu sağlayan araç ekleyerek daha da fazla yol kat ediyor. Bu nedenle, Google paketlerine ek olarak, telefonunuzun başka bir kurum içi optimizasyonla gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekir.

5. Uygulamayı Yeniden Yükleyin veya Güncellemeleri Bekleyin

Yalnızca bir uygulamayla sorunla karşılaşmanız durumunda, geliştiricilerin yanlışlıkla bir güncelleme raporu çıkarması mümkündür. Bu senaryolar için üç seçeneğiniz var. Uygulamayı kaldırabilir ve yeniden yükleyebilir, sorunu çözmek için bir güncelleme bekleyebilir veya eski bir sürüme dönebilirsiniz.

6. Rahatsız Etmeyin Modunu Kontrol Edin

bildirim (2)

Çoğu Android telefon kullanışlı bir Rahatsız Etme moduyla birlikte gelir. Bu, izin vermeyi seçtiğiniz dışındaki tüm bildirimleri bastırmak için tasarlanmıştır. Yazılım tasarımcıları, anahtarını Hızlı Ayarlar gibi kolayca erişilebilen yerlere koyma eğilimindedir. Dolayısıyla, aşina değilseniz, yanlışlıkla açmış olabilirsiniz.

Ayarlar’a gidin ve Ses veya Bildirimler altında “Rahatsız Etmeyin” modunu inceleyin. Android sürümüne göre, Ayarlar‘ın altında  “Rahatsız Etme” bulun ve kontrol edin.

7. Arkaplan Verileri Etkin mi?

Android Oreo ve sonraki sürümlerinde, uygulamaların arka planda mobil verilere erişimini kesebilirsiniz. Muhtemelen bu ayarı yanlışlıkla değiştirmediniz, ancak bildirim sorunlarınız olduğunda yine de kontrol etmeye değer.

Bu seçeneği Ayarlar> Uygulamalar ve Bildirimler> [Uygulama adı]> Veri Kullanımı> Arka Plan Verileri altında bulabilirsiniz.

8. Veri Tasarrufu Açık mı?

Veri Tasarrufu özelliği, Wi-Fi’de değilken kullandığınız veri uygulamalarını kısıtlamanıza olanak tanır. Bu, cep telefonu faturanızda tasarruf etmenize yardımcı olabilir, ancak bildirimleri kaçırmanıza da neden olabilir.

bildirim (3)

Veri koruma modu etkinse ve hatanın kaynağını doğrulamak için telefonunuzu bir süre bu özellik olmadan kullanın. Göz atmak için Ayarlar> Hücresel Ağar> Veri kullanımı>Veri Koruyucu seçeneklerini ziyaret edin ve kontrol edin.

9. Uygulama Arka Planda Çalışabilir mi?

Android Oreo ve daha üst sürümlerinde, uygulamaları aktif olarak kullanmadığınızda uygulamaların çalışmasını tamamen durdurabilirsiniz. Telefonunuzun pil ömrünü çok fazla tüketen uygulamaları devre dışı bırakmak için eklenmiştir. Ancak, sizin için önemli olan uygulamalar için açıldığında sorunlara yol açabilir. Android, gerekli olduğunu düşünüyorsa bu değişiklikleri kendi başına yapabilir. Bu nedenle bildirim sorunlu uygulamalar için ayarları gözden geçirmelisiniz.

Ayarlar> Uygulamalar ve Bildirimler> [Uygulama adı]> Pil> Arka Plan Kısıtlama altında bulunur.

Tüm bu adımlardan sonra, bildirimlerinizi düzenli olarak geri alamıyorsanız, aygıta özgü bir sorun olabilir. Bu durumda, yazılım güncellemelerini kontrol etmek veya telefonunuzun üreticisine danışmak en iyisidir.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...