Android Telefonda Bildirim Gelmiyorsa | Sonsuz Teknoloji Android Telefonda Bildirim Gelmiyorsa | Sonsuz Teknoloji

Android Telefonda Bildirim Gelmiyorsa

Bildirim hataları

Android’in bildirim sistemi bazen garip davranışlara yol açarak önemli uyarıları kaçırmanıza neden olur. Bildirimlerinizi normale döndürmek için birçok düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Her zamanki gibi Android bildirimleri almadıysanız, denemeniz gereken bazı düzeltmeler aşağıdadır. Aşağıdaki anlatılan açıklamalar Android 8.1 sürümü üzerinden yapılmıştır. Diğer sürümlerde de yakın ifadeler kullanılmaktadır.

1. Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Karşılaştığınız herhangi bir sorunu gidermeye yönelik ilk adım, telefonu yeniden başlatmaktır. Yeniden başlatma telefonun temel bileşenlerini yenileyecektir.

2. Uygulamanın Bildirim Ayarlarını Gözden Geçirin

Telefonunuzu yeniden başlatmak başarılı olmadıysa, söz konusu uygulamanın bildirim ayarlarını gözden geçirmeyi deneyin. Yaygın olarak kullanılan uygulamaların çoğu, uyarıları ne sıklıkta zorlayabileceklerini, istediğiniz bildirim türlerini ve daha fazlasını ne kadar zorlayabileceklerini değiştirmek için kendi özel tercihler kümesini sunar.

bildirim (1)

Uygulamada ilgili ayarları bulamazsanız, Android için uygulamanın bildirim ayarlarını Ayarlar> Uygulamalar altında uygulamanızı bulun ve tıklayın. Açılan seçeneklerden “Bildirimler” seçeneğini seçin. Bu seçenek altındaki seçeneklerin tamamının açık olduğundan emin olun.

bildirim (4)

3. Yazılım Pil Optimizasyonlarını Devre Dışı Bırak

Ayarlar> Uygulamalar altında uygulamanızı bulun ve tıklayın. Açılan seçeneklerden “Pil” seçeneğini seçin. Pil optimizasyonlarını uygulama bazında durdurmayı zorlayarak devre dışı bırakabilirsiniz.

4. Özel Güç Koruyucular için kontrol edin

Bazı üreticiler, önemli olmadığını düşündükleri uygulamaları otomatik olarak engelleyen daha fazla güç tasarrufu sağlayan araç ekleyerek daha da fazla yol kat ediyor. Bu nedenle, Google paketlerine ek olarak, telefonunuzun başka bir kurum içi optimizasyonla gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekir.

5. Uygulamayı Yeniden Yükleyin veya Güncellemeleri Bekleyin

Yalnızca bir uygulamayla sorunla karşılaşmanız durumunda, geliştiricilerin yanlışlıkla bir güncelleme raporu çıkarması mümkündür. Bu senaryolar için üç seçeneğiniz var. Uygulamayı kaldırabilir ve yeniden yükleyebilir, sorunu çözmek için bir güncelleme bekleyebilir veya eski bir sürüme dönebilirsiniz.

6. Rahatsız Etmeyin Modunu Kontrol Edin

bildirim (2)

Çoğu Android telefon kullanışlı bir Rahatsız Etme moduyla birlikte gelir. Bu, izin vermeyi seçtiğiniz dışındaki tüm bildirimleri bastırmak için tasarlanmıştır. Yazılım tasarımcıları, anahtarını Hızlı Ayarlar gibi kolayca erişilebilen yerlere koyma eğilimindedir. Dolayısıyla, aşina değilseniz, yanlışlıkla açmış olabilirsiniz.

Ayarlar’a gidin ve Ses veya Bildirimler altında “Rahatsız Etmeyin” modunu inceleyin. Android sürümüne göre, Ayarlar‘ın altında  “Rahatsız Etme” bulun ve kontrol edin.

7. Arkaplan Verileri Etkin mi?

Android Oreo ve sonraki sürümlerinde, uygulamaların arka planda mobil verilere erişimini kesebilirsiniz. Muhtemelen bu ayarı yanlışlıkla değiştirmediniz, ancak bildirim sorunlarınız olduğunda yine de kontrol etmeye değer.

Bu seçeneği Ayarlar> Uygulamalar ve Bildirimler> [Uygulama adı]> Veri Kullanımı> Arka Plan Verileri altında bulabilirsiniz.

8. Veri Tasarrufu Açık mı?

Veri Tasarrufu özelliği, Wi-Fi’de değilken kullandığınız veri uygulamalarını kısıtlamanıza olanak tanır. Bu, cep telefonu faturanızda tasarruf etmenize yardımcı olabilir, ancak bildirimleri kaçırmanıza da neden olabilir.

bildirim (3)

Veri koruma modu etkinse ve hatanın kaynağını doğrulamak için telefonunuzu bir süre bu özellik olmadan kullanın. Göz atmak için Ayarlar> Hücresel Ağar> Veri kullanımı>Veri Koruyucu seçeneklerini ziyaret edin ve kontrol edin.

9. Uygulama Arka Planda Çalışabilir mi?

Android Oreo ve daha üst sürümlerinde, uygulamaları aktif olarak kullanmadığınızda uygulamaların çalışmasını tamamen durdurabilirsiniz. Telefonunuzun pil ömrünü çok fazla tüketen uygulamaları devre dışı bırakmak için eklenmiştir. Ancak, sizin için önemli olan uygulamalar için açıldığında sorunlara yol açabilir. Android, gerekli olduğunu düşünüyorsa bu değişiklikleri kendi başına yapabilir. Bu nedenle bildirim sorunlu uygulamalar için ayarları gözden geçirmelisiniz.

Ayarlar> Uygulamalar ve Bildirimler> [Uygulama adı]> Pil> Arka Plan Kısıtlama altında bulunur.

Tüm bu adımlardan sonra, bildirimlerinizi düzenli olarak geri alamıyorsanız, aygıta özgü bir sorun olabilir. Bu durumda, yazılım güncellemelerini kontrol etmek veya telefonunuzun üreticisine danışmak en iyisidir.

Bir yorum bırakınız...

*

mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...