Android Telefonda "USB Hata Ayıklama" Nedir ve Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji

Android Telefonda “USB Hata Ayıklama” Nedir ve Nasıl Açılır?

android usb hata

Android ileri düzey kullanıcılar için birçok gizli özellik içerir. Bunların çoğu “Geliştirici Seçenekleri” menüsünde gizlidir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu özellikler Android uygulamaları geliştiren geliştiriciler için hayati öneme sahiptir, ancak ortalama bir kullanıcı için önemli değildir. En iyi bilinen Android geliştirici özelliklerinden biri “USB Hata Ayıklama”. Android USB Hata Ayıklama modunun ne işe yaradığına ve ihtiyacınız olup olmadığına bir göz atalım.

USB Hata Ayıklama Modu Nedir?

USB Hata Ayıklama, Android cihazının gelişmiş işlemleri kullanmak için Android SDK çalıştırarak bilgisayarla iletişim kurmasını sağlar. Android uygulamaları geliştirirken, Android Yazılım Geliştirme Kiti’ni (SDK) bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. SDK, geliştiricilere uygulamalar oluşturmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlar.

Kütüphaneler, SDK’nın bir başka önemli bileşenidir. Bu, geliştiricilerin, yeniden kodlama yapmak zorunda kalmadan ortak işlevleri gerçekleştirmesini sağlar. Örneğin, Android’in yerleşik bir yazdırma işlevi vardır; bu nedenle, bir uygulama yazarken yazdırmak için yeni bir kod yazmanız gerekmez.

Cihazın kendisinden Android ile çok şey yapabilirsiniz. Ancak geliştiricilerin daha fazla seçeneğe ihtiyacı vardır. Dosyaları aygıtlar arasında taşımak, komutları çalıştırmak ve diğer işlemleri manuel olarak yapmak gibi, bu yüzden bunları daha az zahmet ile yapmak için Android uygulama programları Android Studio ve Android SDK araçları kullanırlar.

Android Studio’ya ihtiyacınız yoksa, yalnızca Android SDK’yı yükleyebilirsiniz. Telefonunuzu Rootlamak veya diğer gelişmiş görevleri gerçekleştirmek istiyorsanız bunu “USB Hata Ayıklama”yı açmanız gerekir.

USB Hata Ayıklamayı etkinleştirmek, telefonunuzun bir PC ile iletişim kurmasını sağlar, böylece yukarıda bahsedilen araçları kullanabilirsiniz.

Android’de USB Hata Ayıklama Nasıl Etkinleştirilir?

Modern Android cihazlarda, varsayılan olarak gizlenen “Geliştirici Seçenekleri” menüsünde USB Hata Ayıklama işlevini bulabilirsiniz.

Kilidi açmak için, “Ayarlar“a gidin ve Aşağıya ilerleyin “Telefon hakkında“yı bulun. Tekrar aşağı kaydırdığınızda, altta bir “Yapı numarası” veya “Derleme numarası” başlığı göreceksiniz. Buna birkaç kez dokunun, bu işlemi üç kez yaptığınızda geliştirici olduğunuzu bildiren bir bildirim göreceksiniz.

Şimdi Ayarlar’a geri dönün ve tekrar Telefon hakkında eriştiğiniz aşağıya doğru ilerleyin. Android Pie ve sonraki sürümlerinde, Sistem girişini açmanız ve Gelişmiş bölümünü genişletmeniz gerekir. Burada, Geliştirici seçenekleri başlıklı yeni bir giriş göreceksiniz. Android’in eski sürümlerinde, bunun yerine Telefon hakkında’nın yanında listelenen Geliştirici seçenekleri girişini görürsünüz.

Geliştirici seçeneklerini açtıktan sonra, Hata Ayıklama başlığının altında “USB hata ayıklaması“nı arayın. Etkinleştirmek için kaydırıcıya basın ve Android’in bu özelliğin ne olduğunu anladığınızı belirten uyarısını onaylayın.

Şimdi USB Hata Ayıklama özelliğini açtınız. Kullanmak için, telefonunuzu bir USB kablosu kullanarak bir PC’ye takmanız yeterlidir. Bunu yaptığınızda, telefonunuzda belirli bir bilgisayar için USB Hata Ayıklama izni almak isteyip istemediğinizi soran bir uyarı görürsünüz. Bu, cihazınızı saldırılara karşı korumak için tasarlanmış bir güvenlik özelliğidir, bu nedenle bunu kabul etmeden önce bilgisayara güvendiğinden emin olun.

Android USB Hata Ayıklama Ne İşe Yarar?

USB Hata Ayıklama, telefonunun PC ile iletişim kurmasını sağlar, böylece yukarıda bahsedilen araçları kullanabilirsiniz. USB Hata Ayıklama olmadan, telefonunuza bir USB kablosu ile gelişmiş komutlar gönderemezsiniz. Bu nedenle, geliştiricilerin USB hata ayıklamasını etkinleştirmeleri gerekir; böylece uygulamaları test etmek ve etkileşime girmek için cihazlarına zorlayabilirler.

Geliştiriciler genellikle telefonlarını rootlamak için USB hata ayıklamasını etkinleştirir. Root cihaza göre değişir, ancak çoğu yöntem masaüstünüzden çalıştırdığınız bazı programları içerir. USB hata ayıklamayı etkinleştirip telefonunuzu bağladıktan sonra, kök talimatlarını cihaza bile dokunmadan göndermek için bir araç kullanabilirsiniz.

USB Hata Ayıklama Güvenli mi?

Teoride, USB Hata Ayıklama etkinken, telefonunuzu genel bir şarj bağlantı noktasına takmak sorunlara neden olabilir. Birinin bağlantı noktasına erişimi varsa, cihazınızdaki bilgileri çalabilir veya kötü amaçlı uygulamaları zorlayabilir. Android bu nedenle bir onay istemi görüntüler, böylece güvenmediğiniz bir bilgisayara bağlanılmamalıdır.

USB Hata Ayıklama özelliğini etkin bırakmak, cihazınızı kaybederseniz saldırıya açık hale getirir. Bu işlerden anlayan biri PIN’inizi bilmeden komutlarla müdahalede bulunabilir. USB Hata Ayıklamayı her zaman etkin durumda bırakmamalısınız. Kullanmadığınızda etkinleştirmenize gerek yoktur.

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...