Android Telefonda "USB Hata Ayıklama" Nedir ve Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android Telefonda “USB Hata Ayıklama” Nedir ve Nasıl Açılır?

android usb hata

Android ileri düzey kullanıcılar için birçok gizli özellik içerir. Bunların çoğu “Geliştirici Seçenekleri” menüsünde gizlidir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu özellikler Android uygulamaları geliştiren geliştiriciler için hayati öneme sahiptir, ancak ortalama bir kullanıcı için önemli değildir. En iyi bilinen Android geliştirici özelliklerinden biri “USB Hata Ayıklama”. Android USB Hata Ayıklama modunun ne işe yaradığına ve ihtiyacınız olup olmadığına bir göz atalım.

USB Hata Ayıklama Modu Nedir?

USB Hata Ayıklama, Android cihazının gelişmiş işlemleri kullanmak için Android SDK çalıştırarak bilgisayarla iletişim kurmasını sağlar. Android uygulamaları geliştirirken, Android Yazılım Geliştirme Kiti’ni (SDK) bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. SDK, geliştiricilere uygulamalar oluşturmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlar.

Kütüphaneler, SDK’nın bir başka önemli bileşenidir. Bu, geliştiricilerin, yeniden kodlama yapmak zorunda kalmadan ortak işlevleri gerçekleştirmesini sağlar. Örneğin, Android’in yerleşik bir yazdırma işlevi vardır; bu nedenle, bir uygulama yazarken yazdırmak için yeni bir kod yazmanız gerekmez.

Cihazın kendisinden Android ile çok şey yapabilirsiniz. Ancak geliştiricilerin daha fazla seçeneğe ihtiyacı vardır. Dosyaları aygıtlar arasında taşımak, komutları çalıştırmak ve diğer işlemleri manuel olarak yapmak gibi, bu yüzden bunları daha az zahmet ile yapmak için Android uygulama programları Android Studio ve Android SDK araçları kullanırlar.

Android Studio’ya ihtiyacınız yoksa, yalnızca Android SDK’yı yükleyebilirsiniz. Telefonunuzu Rootlamak veya diğer gelişmiş görevleri gerçekleştirmek istiyorsanız bunu “USB Hata Ayıklama”yı açmanız gerekir.

USB Hata Ayıklamayı etkinleştirmek, telefonunuzun bir PC ile iletişim kurmasını sağlar, böylece yukarıda bahsedilen araçları kullanabilirsiniz.

Android’de USB Hata Ayıklama Nasıl Etkinleştirilir?

Modern Android cihazlarda, varsayılan olarak gizlenen “Geliştirici Seçenekleri” menüsünde USB Hata Ayıklama işlevini bulabilirsiniz.

Kilidi açmak için, “Ayarlar“a gidin ve Aşağıya ilerleyin “Telefon hakkında“yı bulun. Tekrar aşağı kaydırdığınızda, altta bir “Yapı numarası” veya “Derleme numarası” başlığı göreceksiniz. Buna birkaç kez dokunun, bu işlemi üç kez yaptığınızda geliştirici olduğunuzu bildiren bir bildirim göreceksiniz.

Şimdi Ayarlar’a geri dönün ve tekrar Telefon hakkında eriştiğiniz aşağıya doğru ilerleyin. Android Pie ve sonraki sürümlerinde, Sistem girişini açmanız ve Gelişmiş bölümünü genişletmeniz gerekir. Burada, Geliştirici seçenekleri başlıklı yeni bir giriş göreceksiniz. Android’in eski sürümlerinde, bunun yerine Telefon hakkında’nın yanında listelenen Geliştirici seçenekleri girişini görürsünüz.

Geliştirici seçeneklerini açtıktan sonra, Hata Ayıklama başlığının altında “USB hata ayıklaması“nı arayın. Etkinleştirmek için kaydırıcıya basın ve Android’in bu özelliğin ne olduğunu anladığınızı belirten uyarısını onaylayın.

Şimdi USB Hata Ayıklama özelliğini açtınız. Kullanmak için, telefonunuzu bir USB kablosu kullanarak bir PC’ye takmanız yeterlidir. Bunu yaptığınızda, telefonunuzda belirli bir bilgisayar için USB Hata Ayıklama izni almak isteyip istemediğinizi soran bir uyarı görürsünüz. Bu, cihazınızı saldırılara karşı korumak için tasarlanmış bir güvenlik özelliğidir, bu nedenle bunu kabul etmeden önce bilgisayara güvendiğinden emin olun.

Android USB Hata Ayıklama Ne İşe Yarar?

USB Hata Ayıklama, telefonunun PC ile iletişim kurmasını sağlar, böylece yukarıda bahsedilen araçları kullanabilirsiniz. USB Hata Ayıklama olmadan, telefonunuza bir USB kablosu ile gelişmiş komutlar gönderemezsiniz. Bu nedenle, geliştiricilerin USB hata ayıklamasını etkinleştirmeleri gerekir; böylece uygulamaları test etmek ve etkileşime girmek için cihazlarına zorlayabilirler.

Geliştiriciler genellikle telefonlarını rootlamak için USB hata ayıklamasını etkinleştirir. Root cihaza göre değişir, ancak çoğu yöntem masaüstünüzden çalıştırdığınız bazı programları içerir. USB hata ayıklamayı etkinleştirip telefonunuzu bağladıktan sonra, kök talimatlarını cihaza bile dokunmadan göndermek için bir araç kullanabilirsiniz.

USB Hata Ayıklama Güvenli mi?

Teoride, USB Hata Ayıklama etkinken, telefonunuzu genel bir şarj bağlantı noktasına takmak sorunlara neden olabilir. Birinin bağlantı noktasına erişimi varsa, cihazınızdaki bilgileri çalabilir veya kötü amaçlı uygulamaları zorlayabilir. Android bu nedenle bir onay istemi görüntüler, böylece güvenmediğiniz bir bilgisayara bağlanılmamalıdır.

USB Hata Ayıklama özelliğini etkin bırakmak, cihazınızı kaybederseniz saldırıya açık hale getirir. Bu işlerden anlayan biri PIN’inizi bilmeden komutlarla müdahalede bulunabilir. USB Hata Ayıklamayı her zaman etkin durumda bırakmamalısınız. Kullanmadığınızda etkinleştirmenize gerek yoktur.

Bir yorum bırakınız...

*

marsa yolculuk

Temsili Mars Bileti Nasıl Alınır? Marsa İsim Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mars bileti nasıl alınır? Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçtiğimiz günlerde ...
samsung galaxy m31s

Samsung Galaxy M31s Özellikleri ve Fiyatı

Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung, düzenlediği özel bir lansman ile orta ...
Realme V5 5G

Realme, Yeni Akıllı Telefonunu Duyurdu! Realme V5 5G Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Realme, düzenlediği özel bir etkinlik ile orta ...
driverbooster

Driver Yükleme Programı İobit Driver Booster Püf Noktaları

Dünyaca ünlü olup, bilgisayarın tüm driverlarını yükleme programı iobit driver booster alanında ...
Huawei tablet bilgisayar

Huawei Yeni Tablet Bilgisayarı Huawei Enjoy Tablet 2 Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en dikkat çeken teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, geçtiğimiz günlerde ...
microsoft windows 10

Microsoft, Windows 10 Bilgisayara CCleaner Kurulmasına Karşı Uyarıyor

CCleaner, Windows 10 güvenlik yazılımı Microsoft Defender’da ‘potentially unwanted software – potansiyel ...
google_chrome

Yeni Chorme Güncellemesi ile Biyometrik Kimlik Doğrulama Kullanılacak

Android cihazlarda, Google Chrome, satın alma işlemlerini doğrulamak için biyometri kullanılacak, Google, ...
Huawei Band B6

Huawei Yeni Akıllı Bilekliği Huawei Band B6 Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji firması Huawei, geçtiğimiz günlerde düzenlediği özel bir etkinlik ile ...