Android Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Sınırlandırılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Sınırlandırılır?

mobil veri

Akıllı telefona sahip olupta İnternet paketi olmayan yok gibidir. Operatörler farklı paketlere farklı ücret tarifeleri uygular. Bu nedenle, kullandığınız İnternet paketinize göre Android telefonda veri kullanımını kontrol altına alabilirsiniz.  Bu makalede Android telefonlarda mobil veri kullanımının nasıl sınırlandıracağından ve nasıl kontrol altına alınacağından bahsedeceğiz.

Hangi Uygulama Mobil Veriyi Daha Fazla Tüketiyor?

Mobil veride sınırlama yapmadan önce hangi uygulamanın ne kadar veri harcadığını tespit etmek gerekir. Bunu yaparken olmazsa olmaz uygulamarın (Facebook, Twitter, Chrome vs.) dışında kalan az kullandığınız veya hiç kullanmadığınız ancak arka planda çalışarak veri tüketimine sebep olan uygulamaları tespit etmelisiniz.

Not: Bu makale Android 8.1 sürümü ile anlatılmıştır. Diğer sürümlerde de menü isim ve yerlerinde farklılıklar gösterebilir. Ancak benzer ifadelerle menüler yakın yerlerde olacaktır.

mobil

Hücresel veri harcayan uygulamayı tespit etmek için; Android telefonunuzdan “Ayarlar > Hücresel Ağlar > Veri Kullanımı > Mobil Veri Kullanım” bölümüne gidin. Burada hangi uygulamada ne kadar veri kullandığınızı görebilirsiniz. AZ kullanarak çok fazla veri harcadığını düşündüğünüz uygulama var ise, o uygulamayı kaldırmak veya alternatif bir uygulama kullanmak iyi bir fikirdir.

mob ver

Mobil Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırılır?

Mobil veri kullanımını sınırlandırmak için; “Ayarlar > Hücresel Ağlar > Veri Kullanımı” alanına gidin. Bu alanda ayarlanan fatura döngüsündeki toplam kullandığınız veriyi görebilirsiniz. Ancak bu alanda kullandığınız tarifenin fatura kesim tarihine göre veri kullanım döngüsünüde ayarlamanız gerekir.

Bu ayarda yer alan “Faturalama Döngüsü” seçeneği göreceksiniz. Bu alanda tekrar “Faturalama Döngüsü” seçeneğinden veri hesaplamasının hangi tarih döngüsünde yapılmasını istediğinizi ayarlayın. Fatura kesim tarihinize göre daha yakın doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 

mob veri

Bu alanda ayrıca veri kotasını sınırlama ve veri kotasının belli bir veriye ulaştığında uyarı vermesini istiyorsanız “Veri uyarısı” sekmesinden uyarı verilmesi istediğiniz kotayı ayarlayarak mobil verinizi kontrol altına alabilirsiniz.

“Veri sınırla”yı aktif hale getirdiğinizde “Veri kotası” aktif hale gelecektir. “Veri kotası” alanında belirttiğiniz veri kotası tarih döngüsü içerisinde belirtilen kotaya ulaştığında mobil veri kullanımınız kesilecektir. Bu ayarı istediğniz zaman aktif hale veya pasif hale getirebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

adobe

Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe programları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir ve özellikle profesyoneller tarafından tercih edilirler ...
Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...