Android Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Sınırlandırılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Sınırlandırılır?

mobil veri
Akıllı telefona sahip olupta İnternet paketi olmayan yok gibidir. Operatörler farklı paketlere farklı ücret tarifeleri uygular. Bu nedenle, kullandığınız İnternet paketinize göre Android telefonda veri kullanımını kontrol altına alabilirsiniz.  Bu makalede Android telefonlarda mobil veri kullanımının nasıl sınırlandıracağından ve nasıl kontrol altına alınacağından bahsedeceğiz.

Hangi Uygulama Mobil Veriyi Daha Fazla Tüketiyor?

Mobil veride sınırlama yapmadan önce hangi uygulamanın ne kadar veri harcadığını tespit etmek gerekir. Bunu yaparken olmazsa olmaz uygulamarın (Facebook, Twitter, Chrome vs.) dışında kalan az kullandığınız veya hiç kullanmadığınız ancak arka planda çalışarak veri tüketimine sebep olan uygulamaları tespit etmelisiniz.

Not: Bu makale Android 8.1 sürümü ile anlatılmıştır. Diğer sürümlerde de menü isim ve yerlerinde farklılıklar gösterebilir. Ancak benzer ifadelerle menüler yakın yerlerde olacaktır.

mobil

Hücresel veri harcayan uygulamayı tespit etmek için; Android telefonunuzdan “Ayarlar > Hücresel Ağlar > Veri Kullanımı > Mobil Veri Kullanım” bölümüne gidin. Burada hangi uygulamada ne kadar veri kullandığınızı görebilirsiniz. AZ kullanarak çok fazla veri harcadığını düşündüğünüz uygulama var ise, o uygulamayı kaldırmak veya alternatif bir uygulama kullanmak iyi bir fikirdir.

mob ver

Mobil Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırılır?

Mobil veri kullanımını sınırlandırmak için; “Ayarlar > Hücresel Ağlar > Veri Kullanımı” alanına gidin. Bu alanda ayarlanan fatura döngüsündeki toplam kullandığınız veriyi görebilirsiniz. Ancak bu alanda kullandığınız tarifenin fatura kesim tarihine göre veri kullanım döngüsünüde ayarlamanız gerekir.

Bu ayarda yer alan “Faturalama Döngüsü” seçeneği göreceksiniz. Bu alanda tekrar “Faturalama Döngüsü” seçeneğinden veri hesaplamasının hangi tarih döngüsünde yapılmasını istediğinizi ayarlayın. Fatura kesim tarihinize göre daha yakın doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 

mob veri

Bu alanda ayrıca veri kotasını sınırlama ve veri kotasının belli bir veriye ulaştığında uyarı vermesini istiyorsanız “Veri uyarısı” sekmesinden uyarı verilmesi istediğiniz kotayı ayarlayarak mobil verinizi kontrol altına alabilirsiniz.

“Veri sınırla”yı aktif hale getirdiğinizde “Veri kotası” aktif hale gelecektir. “Veri kotası” alanında belirttiğiniz veri kotası tarih döngüsü içerisinde belirtilen kotaya ulaştığında mobil veri kullanımınız kesilecektir. Bu ayarı istediğniz zaman aktif hale veya pasif hale getirebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...
City Maps 2Go

Çevrimdışı Harita Uygulaması City Maps 2Go Pro Offline Maps Özellikleri

Android cihazlar için üretilmiş en gelişmiş harita uygulamalarından olan City Maps 2Go ...
Google files

Google Files, Dosyaları Korumak İçin PİN Güvenliği Ekliyor

Google files, Android telefonlarda dosya yönetmek  ve telefonda boş alan açmakiçin kullanılan ...