Android Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Sınırlandırılır? | Sonsuz Teknoloji Android Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Sınırlandırılır? | Sonsuz Teknoloji

Android Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Sınırlandırılır?

mobil veri
Akıllı telefona sahip olupta İnternet paketi olmayan yok gibidir. Operatörler farklı paketlere farklı ücret tarifeleri uygular. Bu nedenle, kullandığınız İnternet paketinize göre Android telefonda veri kullanımını kontrol altına alabilirsiniz.  Bu makalede Android telefonlarda mobil veri kullanımının nasıl sınırlandıracağından ve nasıl kontrol altına alınacağından bahsedeceğiz.

Hangi Uygulama Mobil Veriyi Daha Fazla Tüketiyor?

Mobil veride sınırlama yapmadan önce hangi uygulamanın ne kadar veri harcadığını tespit etmek gerekir. Bunu yaparken olmazsa olmaz uygulamarın (Facebook, Twitter, Chrome vs.) dışında kalan az kullandığınız veya hiç kullanmadığınız ancak arka planda çalışarak veri tüketimine sebep olan uygulamaları tespit etmelisiniz.

Not: Bu makale Android 8.1 sürümü ile anlatılmıştır. Diğer sürümlerde de menü isim ve yerlerinde farklılıklar gösterebilir. Ancak benzer ifadelerle menüler yakın yerlerde olacaktır.

mobil

Hücresel veri harcayan uygulamayı tespit etmek için; Android telefonunuzdan “Ayarlar > Hücresel Ağlar > Veri Kullanımı > Mobil Veri Kullanım” bölümüne gidin. Burada hangi uygulamada ne kadar veri kullandığınızı görebilirsiniz. AZ kullanarak çok fazla veri harcadığını düşündüğünüz uygulama var ise, o uygulamayı kaldırmak veya alternatif bir uygulama kullanmak iyi bir fikirdir.

mob ver

Mobil Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırılır?

Mobil veri kullanımını sınırlandırmak için; “Ayarlar > Hücresel Ağlar > Veri Kullanımı” alanına gidin. Bu alanda ayarlanan fatura döngüsündeki toplam kullandığınız veriyi görebilirsiniz. Ancak bu alanda kullandığınız tarifenin fatura kesim tarihine göre veri kullanım döngüsünüde ayarlamanız gerekir.

Bu ayarda yer alan “Faturalama Döngüsü” seçeneği göreceksiniz. Bu alanda tekrar “Faturalama Döngüsü” seçeneğinden veri hesaplamasının hangi tarih döngüsünde yapılmasını istediğinizi ayarlayın. Fatura kesim tarihinize göre daha yakın doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 

mob veri

Bu alanda ayrıca veri kotasını sınırlama ve veri kotasının belli bir veriye ulaştığında uyarı vermesini istiyorsanız “Veri uyarısı” sekmesinden uyarı verilmesi istediğiniz kotayı ayarlayarak mobil verinizi kontrol altına alabilirsiniz.

“Veri sınırla”yı aktif hale getirdiğinizde “Veri kotası” aktif hale gelecektir. “Veri kotası” alanında belirttiğiniz veri kotası tarih döngüsü içerisinde belirtilen kotaya ulaştığında mobil veri kullanımınız kesilecektir. Bu ayarı istediğniz zaman aktif hale veya pasif hale getirebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...