Android Telefonlarda ROM, Stock ROM ve Custom ROM Nedir? | Sonsuz Teknoloji Android Telefonlarda ROM, Stock ROM ve Custom ROM Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Android Telefonlarda ROM, Stock ROM ve Custom ROM Nedir?

android rom

Akıllı telefon forum sitelerinde ve teknoloji portallarında sıklıkla karşınıza çıkan Android telefonlarda ROM kavramından, çeşitlerinden ve aralarındaki farklarından detaylıca bahsedeceğiz. ROM, Stock ROM ve Custom ROM;

  • ROM Nedir?
  • Stock ROM Nedir?
  • Custom ROM Nedir?
  • Custom ROM Neden Kullanılır?
  • Custom ROM Güvenilir Mi?
  • Stock ROM ve Custom ROM arasındaki farklar

Android ROM Nedir?

Android telefonlarda ROM, işletim sistemi yazılımının tek bir dosya halinde sunulmasına ROM denir. ROM yani işletim sistemi yazılımı, üretici veya geliştiriciler  tarafından özelleştirilebilir. ROM atma tabiri ile kullanıcılar, telefon veya tabletlerindeki işletim sistemini veya versiyonunu değiştirmeyi kastederler.

İlgili: RAM ve ROM Bellek Arasındaki Fark Nedir?

Windows 7 bilgisayarı Windows 10’a yükselttiğinizi düşünün. Hatta daha ileri giderek kendinize özel bir Windows sürümü çıkartıp kullandığınızı hayal edin. Kısaca telefon ve tabletler için ROM bu şekilde tanımlanabilir.

Stock ROM Nedir?

Mobil cihaz üreticilerinin geliştirdiği yazılımlara Stock ROM denir. Telefonunuzu satın aldığınızda gelen işletim sistemi yazılımı Stock ROM’dur. Cihazda herhangi bir sorun yaşanması halinde Stock ROM’a internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu şekilde servis bakım masrafı olmadan yazılımla alakalı problemlerden kurtulabilirsiniz.

Custom ROM Nedir?

Üretici dışındaki geliştiriciler tarafından hazırlanan resmi olmayan yazılımlara Custom ROM denmektedir. Custom ROM yazılımlarda genellikle üreticilerin koymuş olduğu birçok sınır ortadan kalkar. Özel ihtiyaç durumunda kullanıcılar Custom ROM tercih edebilmektedir. Ancak cihazınıza Custom ROM atmanız halinde garanti dışı kalacağını unutmayın.

Custom ROM Neden Kullanılır?

Kullanıcılar cihazlarına işletim sisteminin yeni sürümünün güncellemesi gelmediğinde Custom ROM tercih edebiliyorlar. Herhangi bir geliştirici, üretici tarafından yayınlanan yeni işletim sistemini güncelleme gelmeyen telefonlara uygun hale getirip yayınlayabiliyor.

Bunun dışında kullanıcılar işletim sisteminde herhangi bir problem yaşadıklarında da Custom ROM tercih edilebilmektedir. Bu sorunlara kaldırılmayan gereksiz uygulamalar ve arka planda çalışan uygulamalar örnek olarak gösterilebilir. Cihazdan alınan performans olumsuz anlamda etkilendiği için, kullanıcı Custom ROM atma

yoluna gitmektedir.

Custom ROM Güvenilir Mi?

Performans ve verimlilik açısından Custom ROM’dan yararlanılabilir. Ancak bu tarz yazılımlar daha küçük ekipler veya kişiler tarafından yayınlandığı için test imkanı kısıtlıdır. Bu da bir sorundan kaçarken farklı sorunlarla karşılaşmaya sebep olabilir.

Custom ROM yükleme esnasında herhangi bir sorun yaşamanız halinde cihaz tamamen kullanılamaz hale gelebilir. Bunun yanı sıra yeterli optimizasyon ve testler yapılmamışsa, kullanım esnasında da büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Custom ROM kullanma konusunda ısrarcıysanız, kesinlikle kişilerin geliştirdiği yazılımların yanından bile geçmeyin. Bir işletim sistemi tek kişi tarafından geliştirilebilecek, test edilebilecek kadar basit bir yapıya sahip değildir. Tek kişinin gözünden kaçabilecek onlarca/yüzlerce problem olabilir. Bu sebeple bu sektörde yıllardır hizmet veren profesyonel ekiplerin geliştirmiş olduğu ROM’ları tercih edin.

Custom ROM zararları göz önünde bulundurulduğunda güvenilir demek zordur. Yaşadığınız sorunun büyüklüğünü ve çözümünün üretici tarafından sağlanıp, sağlanmadığını mutlaka araştırın. İşletim sisteminde yaşadığınız herhangi bir problemden kurtulmak isterken, cihazınızı çöpe atmak durumunda kalmayın.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...