Android ve İOS İşletim Sistemleri Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android ve İOS İşletim Sistemleri Arasındaki Fark Nedir?

android ios karşılaştırma

 

Dünya genelinde bütün insanlar tarafından kullanılan akıllı telefonlar iki farklı platform üzerine kurulmuş şekilde karşımıza çıkıyor. Geçmiş zamanlarda sadece arama ve alarm gibi özellikleri barındıran tuşlu telefonların yerine akıllı yapay zeka destekli telefonların gelmesiyle insanların günlük ihtiyaçların giderilmesi daha kolay hale gelmiş bulunuyor. Çünkü eskiden mail göndermek veya bir konunun araştırılması işlemlerini sadece bilgisayar ortamında gerçekleştirebiliyorduk. Fakat şuan bilgisayar sistemlerine benzer işletim sistemleriyle geliştirilen telefonlar bilgisayarlardan daha iyi performanslar sunuyor.

Dünya devlerinde kullanmış oldukları Android ve İOS işletim sistemi telefon camiasını iki tarafa bölmüş halde. Android veya İOS işletim sistemini kullanan kullanıcılar bir diğer sisteme geçiş sırasında oldukça zorlanıyor. Telefon sektörünü iki farklı dala ayıran işletim sistemleri hangi görevleri görüyor? Özellikleri nedir? Gibi soruların cevapları da bu yazımızda sizlere sunacağız.

Android ve İOS Arasındaki Farklar?

Dünya genelinde akıllı telefon kullanıcıları Android ve İOS olmak üzere iki farklı parçaya ayrılmış bulunuyor. Her iki işletim sistemi de kendi özellikleri dahilinde sistemlerini geliştiriyor. Android bu konuda daha geniş avantajlar bize sunuyor. Özellikle de uygulama geliştiricileri tarafından açık kaynaklı koda sahip olması dolayısıyla en çok tercih edilen işletim sistemleri arasında yerini alıyor.

Android kullanan kullanıcılar beğendikleri resimler, videoları, müzikleri veya gerekli dosyaları internet ortamında kolaylıkla cep telefonlarına indirebiliyor. Bunun yanında uygulamalar açık kaynaklı kodlarla geliştirildiği için APK olarak tekrardan derlenebilir ve değişiklikler yapılmasına izin veriyor. Bu yüzden Android kullanan kullanıcılar telefonlarına uygulamalar yüklemek isterken oldukça dikkatli olmaları gerekiyor. Virüslere veya bilgi hırsızlıklarına karşı olarak cihazlarınıza Google Play uygulaması üzerinden doğrulanmış hesaplardan uygulama edinmenizi öneriyoruz. İnternet ortamında telefonlarınıza yükleyeceğiz APK uzantılı uygulamalarda değişiklik yapılma ihtimaline karşı olarak kendinizi güvene almanızı tercih ediyoruz.

İOS bu konuda kullanıcılarını daha da kısıtlayarak bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemenizi engelliyor. Tamamen kendi uygulamalarını firması tarafından geliştiren İOS akıllı işletim sistemi virüs ve dosya çalmalarına karşılık olarak daha güvenilir ortam sunuyor. App Store marketinde yüklenen uygulamalar bile sistem tarafından otomatik olarak taranmaktadır. Olası virüs tespitinde kullanıcılarla paylaşım yapmadan sistemi ortadan kaldırıyor.

En Güvenilir İşletim Sistemi Hangisi?

Android cihazlarda güvenirliği sağlamak tamamen kullanıcının elinde bulunuyor. Telefonlarınıza bilgisayar ortamında en iyi virüs koruma programların mobil versiyonlarını bulundurmanız kendinizi internette daha güvenilir hale getirmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte indirmiş olduğunuz dosyaları açmadan önce virüs programları tarafından taratmanız gerektiğini de belirtelim.

İOS işletim sistemine sahip olan kullanıcıların programlarını taramalarına gerek yok. Çünkü bilinmeyen kaynakların yüklenmesine izin vermeyen İOS işletim sistemi olası virüslerden de sizleri en iyi şekilde koruyor. Cihazınızın güvenliğini kendisi üstlendiği İphone şirketi telefonlarınızı dış dünya ile bağlantısını keserek sadece kendi bulut sistemleriyle işlem yapmanızı sağlıyor. Bundan dolayı da muhteşem güvenlik seçeneklerini sunduğunu da belirmek isteriz.

Bir yorum bırakınız...

*

Twitch

Twitch’te Canlı Yayın İçin Kullanılan Programlar ve Donanım Gereksinimleri

Twitch, özellikle oyuncuların kullandığı online canlı yayın izleme platformudur. Bu yazıda Twitch’te ...
freelancer

Gelir Elde Edebileceğiniz Freelance İş Siteleri

Evinizde bilgisayara başında otururken freelance iş siteleri ile daimi ya da ek ...
wix nedir

Wix Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Wix, site kurmak isteyen internet kullanıcılarına en kolay yönden bu hedeflerine ulaşmalarını ...
plague inc

Plague Inc, Dünyayı Virüsten Kurtarma Modu Hazırlıyor

Koronavirüs sebebiyle geçtiğimiz dönemlerde yüksek tepki gören Plague Inc. yeni bir mod ...
samsun galaxy a31

Samsung Galaxy A31’in Özellikleri Belli Oldu

Güney Koreli teknoloji devi Samsung yeni Galaxy A31 modelini yakın zamanda duyurdu ...
Google podcasts

Google Podcasts Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google podcasts,  adından da anlaşılıcağı üzere kullanıcıların podcasts  yayını yapması ve yayınlanan ...
ps indirme hızı

PlayStation Konsolunda Oyun İndirme Hızı Kısıtlandı

Geçtiğimiz yılın Aralık ayı içerisinde Vuhan şehrinde ortaya çıkan Corona virüsü, çok ...
instagram canlı yayın

İnstagram’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

İnstagram’da canlı yayın nasıl yapılır? konusu yeni İnstagram kullanıcılarının öğrenmesi gereken özelliklerden ...