Android ve İphone Telefonlar WiFi Modem Olarak Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android ve İphone Telefonlar WiFi Modem Olarak Nasıl Kullanılır?

Telefon hotspot

İPhone’ları ve Android’leri WiFi hotspot’lar haline getirmek çok kolaydır. Hem Apple hem de Google’ın kendi işletim sistemlerine WiFi hotspot desteği vermesi sayesinde bugünlerde çok daha basitleşti. Bu harika özelliği nasıl kullanacağınızı bilmek iPhone ve Android kullanıcılarını bir araya getirir. Wi-Fi hotspot’u etkinleştirmek için Hücresel verinin açık olması gerekir. Wi-Fi hotspot paylaşımı hücresel verinin paylaşımı için gereklidir. Bağlandığınız Wi-fi ağı paylaşamazsınız.

Ayarlar -> Hücresel” tıklayın ve açın. Ardından Hücresel içerisinde “Kişisel Erişim Noktası” menüsüne dokunun ve en üst kısımdan açık duruma getirin.  Kişisel  WiFi veya Bluetooth kapalıysa, tekrar açmanız istenir. Tercihiniz Bluetooth değil Wi-fi olsun. Wi-Fi parolası seçeneği ile şifre değişikliği yapabilirsiniz.

Telefonunuz artık modem olarak kullanılabilir. Diğer cihazlar Wi-fi ağından sizin cihazı İnternet’e bağlanmak için modem olarak görecektir. Ağda modem adı telefonunuzun adı olacaktır. Başka cihazdan Wi-fiden kablosuz ağ arattığınızda telefonunuzun adı olan ağı seçin ve oluşturduğunuz şifreyi girerek İnternet’e bağlanın.

Ayarlar, kullandığınız Android sürümüne göre değişebilir. Nispeten yeni bir Android sürümü ise (5.0 ve sonrası), telefonlar arasında aynı genel kurallar geçerlidir. Aşağıda yaptığım işlem Android 6.0 sürümüne göre yapılmıştır.

Ayarlar > Ağlar’ın altında  “İnternet Paylaşım oluşturma“‘ buradan ” Wi-Fi hotspot “u etkinleştirin. Bunu yaptıktan sonra veya öncesinde, ağ adınızı, şifrenizi ve hatta zaman aşımını belirlemek için yine “Wi-Fi hotspot” bölümünden gerekli ayarları yapabilirsiniz. Wi-Fi hot-spot’u kısa yoldan aktifleştirmek için telefonunuzun üst kısımdan hızlı menüsüyü aşağıya kaydırarak Wi-Fi simgesinin beyaz zemin içerinde olan ve altında “Erişim Noktası” yazan simgeye tıklayarak hızlıca etkinleştirebilirsiniz.

Uyarı

Hotspot’lar, iPhone’unuzun veya Android’in İnternet’inden yararlanmak için bilgisayarlarınızı, tabletlerinizi, diğer telefonlarınızı vb. bağlamak için harika bir yoludur. Ancak dikkatli olun, çünkü diğer cihazlarınız Wi-Fi’ye (özellikle Windows 10) bağlandığında otomatik olarak güncellemeleri indirir ve veri kotanızı hızlı bir şekilde yok eder. Telefonunuza İnternet için bağlanan diğer cihazlarda otomatik uygulama güncellemelerinin kapatıldığından emin olmanız gerekir. Hotspot işlemi yaptığınız cihazın hızlı bir şekilde şarjının bitebileceği aklınızın bir köşesinde olsun.

Bir yorum bırakınız...

*

bilgisayar oyunları

Bilgisayar Oyunlarının Kısa Tarihçesi

Bilgisayar oyunları genç neslin vakit geçirmek için en önemli hopileri arasında yerini ...
laptop güç düğmesi

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın ...
zip android

Android Telefonda veya Tablette ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

ZİP sıkıştırılmış dosya türleri bilgisayarlarda alışıla gelmiş dosya türlerindendir, ancak bir telefon ...
Logitech SE332

Oyuncu Kulaklığı Logitech SE332 İnceleme

Bilgisayar ekipmanları üreten teknoloji markalarının oldukça fazla ürünü olduğu için oyuncu kulaklığı ...
oneplus 8t 5g

OnePlus, OnePlus 8T 5G’nin Yakında Piyasaya Çıkacağını Duyurdu

OnePlus, OnePlus 8T 5G akıllı telefonunu yakında piyasaya sürüleceğini doğruladı. Telefon büyük ...
Elephone Px

Elephone Px Telefonun Özellikleri ve Fiyatı

Elephone Px, Elephone firmasının ürettiği son model telefonlardan birisi. Dolar kuru sebebiyle ...
ios 14 güncelleme

İOS 14 Özellikleri Nelerdir ve Hangi Apple Cihazlar Güncelleme Alacak?

iOS 14 güncellemesi İphone 12 modeli piyasaya sürülmeden önce yayımlandı. iOS 14, ...
Nvidia GeForce RTX 3080

Oyun İçin En iyi Ekran Kartları (GPU) 2020

Bilgisayarda iyi bir performasla oyun oynamak için  en önemli bilgisayar donanım parçası ...