Apple Pay Nedir ve Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Apple Pay Nedir ve Nasıl Çalışır?

apple pay

Apple Pay; Apple firmasının Iphone 6, Iphone 6 plus ve Apple Watch kullanıcıları için geliştirdiği,  Near Field Communıcatiıon ( NFC ) teknolojisi ile kredi kartı kullanmadan, cep telefonu veya akıllı saatiniz ile ödeme yapabilme teknolojisidir.

Bu  teknoloji; Iphone 6 ve 6 plus ve apple watch içinde bulunan NFC çipleri sayesinde apple pay ödemesi kabul eden iş yerlerinde cep telefonlarınız ile ödeme yapmanıza olanak sağlayarak cebinizde, cüzdanlarınızda yer işgal eden plastik kredi kartı taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Android telefonlardaki karşılığı Google Wallet teknolojisidir.

apple nfc pay

Apple Pay Nasıl Çalışıyor?

Apple Pay; Itunnes üzerinden kişisel bilgilerinizi tanımladığınız gibi kredi kartı bilgilerinizi tanımlıyorsunuz veya cep telefonunuzun Isight kamerası ile kartınıza ait bilgiler tanımlanıyor. Ödeme yapabilmek için; telefonunuzun touch ıd yerine dokunup ödeme yapılacak pos cihazına yaklaştırmanız yeterli. NFC teknolojisi ile alış veriş ödeme noktasında cep telefonunuz bluetooth ile iletişim kuruyor ve kişisel hesabınız aktif hale geliyor. Aktif hale gelen kredi kartınızdan ilgili ödeme tutarı kadar ödeme yapılıyor. Bu ödeme sistemi sadece NFC chipi yerleşik olarak bulunan Iphone 6, 6 plus ve apple watch cihazlarında kullanılabiliyor.

Sistem Güvenliği

Apple firması, güvenlikle ilgili olarak cep telefonlarında touch özelliği, akıllı saatte ise deri teması özelliği ile cihazı sahibinden başkasının kullanmasını engelliyor. Ayrıca cihazınızın kaybolması durumuna karşın find my ıphone özelliği ile cep telefonunuz veya saatinizden ödeme yapılmasını engelleyebilirsiniz. Kredi kartı bilgileri ile ilgili olarak Apple firması yaptığınız ödeme ve harcama kayıtlarını tutmayacağını, kredi kartı bilgilerinize 3. Şahısların ulaşamayacağını veya 3. Şahıslar ile hiç bir ticari amaç için paylaşılmayacağını taahhüt ediyor.

Ayrıca alış veriş sırasında ödeme yaparken ödeme ekranında kişisel veya kredi kartınız ile ilgili her hangi bir bilgi görünmesi söz konusu olmuyor. Apple; ticaret ile ilgili sistem güvenliğini çok sıkı tutarak pos cihazları ile iletişim kuran NFC teknolojisini uygulama olarak değil bir chip halinde cihazların içine gömülü şekilde tasarlamış ve üretmiştir. Bu sayede siber bir saldırı ile cihaz içerisindeki kredi kartı bilgilerini koruyarak güvenli alış veriş sağlamayı amaçlamıştır.

Apple Pay Nerelerde Kullanılmaktadır ?

Apple Pay;ilk kullanılmaya Amerika Birleşik Devletlerinde başlanmış ve 220.000 noktada kullanılmaya devam edilmiştir. Amerika dışında dünya genelinde apple pay ödeme yöntemini destekleyen bir çok ödeme sistemi platformları bulunmaktadır. Avrupa genelinde de oldukça fazla nokta da kullanılan Apple Pay, ülkemizde de kullanılması için inovatif ödeme sistemleri platformları olan iyzi.co ve e–ticaret platformları apple pay destekleyen ödeme sistemleri geliştirmeye başlamış ve Apple yöneticileri ile iletişime geçerek gerekli anlaşmaları yapmışlar.

Apple payödeme sistemleri ile entegre uygulamalar geliştirilmesi sonucundan dünyanın her tarafında kullanılacak, markete ekmek almaya gittiğinizde dahi yanınızda para veya kredi kartı taşımadan ödeme yapabilecek hale geleceksiniz. Apple Pay, pos cihazları ile basit bir şekilde entegre edilerek kullanılabileceği için her türlü alış verişlerinizde kullanmaya başlayacak ve cüzdan, nakit para taşımayı unutacaksınız.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...