Araç Neden Conta Yakar ve Nasıl Anlaşılır? | Sonsuz Teknoloji

Araç Neden Conta Yakar ve Nasıl Anlaşılır?

conta

Araçlarda sızdırmazlık ve yalıtım amacıyla kullanılan contalar, gazlarda ve sıvılarda kaçak oluşumunu önlemeyi araçlarda sağlarlar.

Conta Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Soğutma suyu hortumunun patlaması araç contasının yanmasının başlıca nedeni olarak kabul edilmektedir. Soğutma suyu genleşme kabının kapağı bozularak suyun boşalmasına contanın yanmasına sebep olacaktır.

Conta yanmaya başladığında araba motorunda birbirinden ayrı olan su ve yağ kanalları birleşerek yağa su karışmasına sebep olur. Soğutma suyu ve motor yağı karışacak ve yağ bozulmaya başlayacaktır. Su parçalarda deformasyona sebep olur. Sonucunda soğutma sistemi ile yağlama sistemi birbirinin aynısı olacaktır.

Conta Yanmasının Belirtileri Nelerdir?

Motor contasının yanma belirtilerine bakıldığında soğutma suyu genleşme kabının kirlenmesinin ve kaba egzoz karışmasının ana nedenler olduğu görülmektedir. Motor kapağında yamulmanın olması, pistonların kırılması ile suyun akması su eksildikçe aracın hararet yapmasına sebep olur. Egzozdan suyun akması, motor çalışır durumdayken egzozdan yoğun beyaz duman çıkması da başlıca belirtilerdendir.

Conta Yanmasına Karşı Neler Yapılabilir?

Üst kapak açılarak contanın değiştirilmesi öncelikli olarak yapılması gereken uygulamadır. Contanın yanmış olduğunu anladığınızda değişmeniz gerekecektir. Contayı değiştikten sonra yağ ve filtre koyarak soğutma sistemini yıkatmak, hortumlarını değiştirmek ve motor soğutma suyunu kontrol ederek termostatın çalışıp çalışmadığını anlamak gerekecektir. Genleşme kabı su seviyesi kontrol edilmelidir. Ayrıca antifrizi yenilemekte alınması gereken başka bir önlemdir. Antifriz kullanımı motorun erken hararet yapmasını engelleyecektir.

Sadece araba contası hasar gördüğünde silindir kapak yüzeyinin taşlanması ve üst takım contasının değiştirilmesi yeterli olabileceği gibi bu işlemlerin dışında diğer belirtilere sebep olabilecek soğutma kabının da kontrolü ve değişimi gerekebilir.

Conta Yanması Sonrası Maliyeti Ne Kadardır?

Öncelikle maliyetinin hesaplanabilmesi için araçtaki silindir kapak sökülecek ve arızanın büyüklüğü tespit edilecektir. Araç motorunun uzun süre hararete kalması sonucunda oluşacak maliyet silindir kapağın ve motorun zarar görmesinden dolayı artacaktır. Motorun yeniden yapılması kaçınılmaz olacak ve silindir kapak sökülerek maliyet hesabı yapılacaktır. Ortalama bir hesap yaptığımızda ise fiyatın silindir kapağın taşlanması, silindir honlama ücreti, gömlek çakma işlemi ve yedek parça fiyatları üzerinden belirleneceği görülecektir. Honlama işlemi silindirin çapının bir miktar genişletilmesidir. Gömlek çakma işlemi ise honlama işleminin yetersiz kaldığı durumlarda gerçekleştirilir. Silindir ölçülerinin pistonun ölçülerinden büyük olduğu durumlarda silindir içerisine gömlek çakılacaktır.

Silindir kapağın ortalama taşlama ücreti 200-300 TL arasında değişmekteyken, honlama ücreti 300 TL olarak belirlenmekte, gömlek çakma işlemi ise 800 TL civarında hesaplanmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*