Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır? | Sonsuz Teknoloji

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

araç yakıt performans

 

Ülkemizde, toplu taşıma araçlarına ve pahalı yakıta rağmen araç kullanma oranı yüksektir. Araç sahibi olmak maiyetlidir. Vergisi, muayenesi, bakımı, sigortası ve yakıtın pahalı olması araç sahibi olmayı lüks hale getiriyor. Vergi, muayene, bakım ve sigorta konusunda tasarruf edecek bir durum yoktur. Ancak bazı önlemler alarak yakıttan tasarruf sağlayabilirsiniz. Litre başına ödediğimiz ücret birçok ülkeye göre çok daha pahalı olduğundan ekonomik sürüş için gerekli ipuçları çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Bu nedenle bu yazıda, aracınızı sürerken yakıt tasarrufu için yapmanız gereken bazı ip uçlarından bahsedeceğiz.

1. Lastiklerin Kontrolü

Lastikler, yakıt tüketimini % 20 etkiler. Lastik basıncını kontrol etmek ekstra yakıt tasarrufu sağlar. Lastiklerde, genellikle her ay ortalama 2 psi kadar hava düşü olur. Lastiklerinizdeki hava basınç değerlerinin yerinde olması yol ile daha az yuvarlanma (temas) direnci olduğundan yakıt verimliliğini artırır. Hava eksikliği yol ile  fazla sürtünme nedeniyle daha fazla yakıt harcamanıza sebep olur. Latiklerinizin ebatına göre hava basıncının ne olması gerektiğini öğrenin ve düzenli olarak kontrol edin.

Lastik balans ayarları da önemlidir. Balans ayarı sadece yakıt tüketimi için değil güvenliğiniz için de önem taşır. Aslında, lastiğin toplam ömrünü uzatır. Lastik balansı düzenli yapılmaz ise lastikler değişik noktalardan aşınacaktır.  Bunun sonucunda yol ile sürtünme artacak ve bu da daha fazla yakıt tüketmenize neden olacaktır.

2. Ağırlık

Araca ağırlık bindikçe yakıt tüketimi artar.  Araca yolcular ile birlikte ekstra gereksiz ağır malzemelerin yüklenmesi yakıt tüketimini etkileyecektir. Aracın ağır olması şehir içi trafiğinde yakıtı daha fazla etkiler. Özellikle ülkemizde aracımızda sürekli olarak bir şeyler taşımayı severiz. Ortalama olarak, araçta her 50 kg ağırlık yakıt tüketimini %1-2 oranında artıracaktır. Sürekli kullanmadığınız malzemleri aracınızda sürekli taşımayın.

3. Klima

Araçta klima bakımı çok önemlidir. Klima bakımı iki yılda bir yapılmalıdır. Bakımsız klima motorun soğuk hava üflemek için daha fazla çalışmasına sebep olacağından aracınızın daha fazla yakıt kullanmasına neden olacaktır. Trafikte klima kullanmakta çok fazla yakıt tüketimine sebep olur. Motorlar, dur-kalk trafiğinde daha fazla performans harcar. Bu nedenle klimayı kullanmak extra yakıt tüketecektir. Ağır ilerleyen trafikte pencereleri açık olarak ilerlemek iyi bir fikir olacaktır.

4. Araç Bakımı

Hangi tür araç veya cihaz olursa olsun bakım çok önemlidir. Düzenli bakım, hem yakıt tasarrufu sağlar hem de sizi her türlü araç arızalarından korur. Araç bakımları aracın marka modeline göre 10-15 bin kilometrede bir  veya yılda bir yapılır. Bir yılda 10-15 bin kilometreyi dolduramaz iseniz bile her yıl bakım yaptırmak gerekir.

5. Yüksek Devir

Yakıt tüketimini etkileyen en önemli etkenlerden biri araç sürüş tarzınızdır. Yüksek devirlerde araç kullanmak fazla yakıt tüketmenize sebep olur. Aracınız hız sabitleyici özelliğine sahipse, bu özelliğin kullanılması yakıtınızın en iyi şekilde kullanılmasına yardımcı olacaktır.

Araç kullanırken hem güvenliğiniz hem de yakıt tüketimi için takip mesafesini koruyun. Çünkü ani frenleme de yakıt tüketimini olumsuz etkiler. Takip mesafesi en az 40 metre olmalıdır. Yüksek devirli araç kullanmaktan ve ani frenlerden kaçının.

6. Yakıt Katkı Maddeleri

Yakıt katkı maddeleri, aracınızın performansını artırmak ve yakıt tüketimini azaltmak için pratik bir yöntemdir. Yakıt katkı maddeleri, doğrudan yakıt deposuna eklenir. Yakıt deponuzda zamanla yakıt tortuları birikir ve bu da motorunuzun dalgalanmasına, gecikmesine ve güç kaybına neden olur.

Yukarıda anlatılan konuları dikkate aldığınızda aracınız maksimum seviyede performans sağlayacak ve aracınızın en iyi şekilde yakıttan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...