“Askeri Düzeyde Şifreleme” Nedir? | Sonsuz Teknoloji

“Askeri Düzeyde Şifreleme” Nedir?

askeri şifreleme

Kişisel ve kurumsal verilier dijital ortama aktarılınca şifreleme teknolojisi gelişmeleri de önemli olmaya başladı. Son zamanlarda “askeri düzeyde şifreleme” ifadesini duymuş olmalısınız. Birçok büyük şirket ve devlet kurumları “askeri düzeyde şifreleme” yöntemini kullanmaktadır. “Askeri düzeyde şifreleme”, kesin bir anlamı olmayan bir pazarlama terimidir.

Şifreleme

Şifreleme, bilgiyi karmaşık hale getirerek veriyi depolamanın bir yoludur. Şifrelenen bilginin sonrasında şifresini çözereek bilgiye ulaşılabilmektedir. Şifreleme ve şifre çözme yöntemi “şifre” olarak bilinir ve bu işlem genellikle “anahtar” tabir edilen şifreli bilgilerle yapılır.

HTTPS ile şifrelenmiş bir web sitesini ziyaret ettiğinizde özel veriler, internet üzerinden şifreli  bir şekilde gönderilir. Yalnızca bilgisayarınız ve iletişim kurduğunuz web sitesi bunu anlayabilir ve insanların şifrenizi veya verilerinizi görmesini önler. Çok farklı şifreleme algoritmaları vardır.

“Askeri Sınıf Şifreleme” Ne Demektir?

Askeri sınıf şifreleme  daha önce makale olarak da ele aldığımız AES-256 şifreleme anlamına gelir. AES-256 “bilgileri“ Çok Gizli ”bir seviyede korumak için Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından onaylanan ilk halka açık şifredir. AES şifrelemeyi daha iyi anlamak için bu makaleyi okumalısınız.

AES-256, daha büyük bir anahtar boyutuna sahip olarak AES-128 ve AES-192’den farklıdır. Bu, şifreleme ve şifre çözme işlemini gerçekleştirmek için kullanılan biraz daha fazla işlem gücü anlamına gelir.

Banka düzeyinde şifreleme

“Banka düzeyinde şifreleme”, başka bir terimdir. Temelde aynı şeydir yani AES-256 şifrelemedir. Bu yaygın kullanımda iyi bir şifrelemedir. Genellikle en iyi, en güvenli şifreleme olarak kabul edilir.

AES-256, birçok servis ve birçok yazılım tarafından geniş çapta benimsendi. Aslında, “askeri sınıf şifrelemeyi” her zaman kullanıyor olabilirsiniz. Birçok uygulama ve platform bu şifreleme yöntemini kullanıyor.

Windows’taki yerleşik BitLocker şifrelemesi, varsayılan olarak AES-128 kullanır, ancak AES-256 kullanacak şekilde yapılandırılabilir. Varsayılan olarak “askeri sınıf” değildir, ancak AES-128 da saldırıya karşı çok güvenli ve dayanıklıdır

Sonuç olarak, AES-256, AES-128 veya AES-192 kullanıyorsanız, oldukça güvenli şifrelemeye sahipsiniz. Aşağıdaki tabloda AES şifremelerin kaç tur şifrelendiğini göstermektedir.

Kelime Uzunluğu Tur Sayısı
AES-128 4 10
AES-192 6 12
AES-256 8 14

 

Bir yorum bırakınız...

*