Autocad Nedir Ne İşe Yarar? ∞ Sonsuz Teknoloji

Autocad Nedir Ne İşe Yarar?

Autocad nedir

Bazı insanlar meslekleri gereği Autocad konusunu araştırmak durumunda kalabiliyor. Bu yüzden bu yazımızda basit şekilde Autocad nedir ne işe yarar? değinmek istiyoruz. Mimarlar ve bazı mühendisler birçok noktada çizimlere ihtiyaç duyduklarında Autocad ilk başburulan bir programdır.

Özellikle projelerde ihtiyaç duyulan çizimler bazı programlar aracılığıyla yapılabiliyor. Yazımızda bahsedeceğimiz programda kullanıcıların iki veya üç boyutlu projelendirme yapabilmelerini sağlıyor. Bunun gibi birçok avantajdan dolayı bu program birçok yerde farklı amaçlarla kullanılabiliyor.

Şirketlerden okullara kadar birçok farklı yerde kullanılan bu program yıllardır kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Örneğin, mimarların birçok noktada vektörel çizimlere ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. İşte böyle durumlarda birçok mimar bu programdan yardım alıyor.

Autocad Programı Nedir Ne İşe Yarar?

Yazımızın bu kısmında kafanızdaki Autocad ne işe yarar? Sorusunu gidermeye çalışacağız. Bildiğiniz üzere piyasada birçok vektörel çizim programları mevcut. Tabi vektörel tabanlı programların yanı sıra piksel tabanlı programlarda bulunuyor. Ancak birçok kullanıcı avantajlarından dolayı vektörel çizim imkânı tanıyan programlara yönelebiliyorlar.

İşte burada karşımıza yazımızda bahsettiğimiz Autocad programı çıkıyor. Bu program sayesinde birçok kullanıcı çizimlerini kolayca halledebiliyor. İlk vektörel çizim programı olan bu program, kullanıcılara 2 ve 3 boyutlu tasarım imkânı sunuyor.

Autocad Programı Nedir Ne İşe Yarar

Daha önce bahsettiğimiz gibi özellikle mimar ve mühendisler tarafından tercih edilen program

ın birçok nokta da avantajı bulunuyor. Örneğin, program sayesinde nesnelerin boyutları oldukça kolay bir şekilde dönüştürülebiliyor. Böylece kullanıcılar 2 boyutlu nesnelerini rahatlıkla 3 boyuta çevirebiliyorlar. Ayrıca vektörel tabanlı Autocad çizim programı sayesinde kullanıcılar çizimleri basit veya ölçekli halde çıktı alabiliyorlar.

Programın ne işe yaradığını tam olarak anlamadıysanız sizin için bir örnek vermek istiyoruz. Belirttiğimiz gibi mimarların birçok nokta da çizimlere ihtiyaçları oluyor. Bu yüzden bir mimarın proje sebebiyle bir ev çizimi yapması gerektiğini farz edelim.

Üstelik bu çizimin geometrik şekillerden oluşması gerektiğini ve oldukça fazla detaya sahip olması gerektiğini varsayalım. İşte Autocad programı ne işe yarar? Kısmının cevabı burada ortaya çıkıyor. Çünkü program sayesinde mimarlar evin her bir köşesini ve hatta dış çevresini belli ölçeklerle detaylı şekilde çizebiliyorlar.

Ayrıca isterlerse nesne çizimlerini 3 boyuta çevirerek daha iyi bir görünümde elde edebiliyorlar. Programın işlevlerinden bir tanesi basitçe bu şekilde oluşuyor. Bu ve bunun gibi özelliklerden dolayı programın yıllardır birçok kullanıcı tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz.

 

  1. Avatar
    kadir t
    14:48 7 Ocak 2021 14:48

    çok iyi bir uygulama ama biraz daha geliştirilmesi gerekiyor hesaplamaları daha ince ve detaylı yapabilir ama yinede işimizi görüyor bunu çok iyi anlatmışsınız sayfanızı çok beğeniyorum

Bir yorum bırakınız...

*