Bant Genişliği (Bandwidth) Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Bant Genişliği (Bandwidth) Nedir?

bant genişliği

 

Bant genişliği (Bandwidth), bilgisayar ağı veya internet bağlantısı üzerinden saniye süresi içerisinde veri miktarını bir noktadan diğerine iletme kapasitesidir. Kapasite, bant genişliği veri aktarım hızını açıklar. Bant genişliği, ağ hızının bir ölçütü değildir.Bant genişliği saniye başına bit (b/s) cinsinden ifade edilir. Modern ağ bağlantıları, genellikle saniyede milyonlarca bit, saniye başına megabit veya Mb/s veya saniye başına milyar (bit/saniye) cinsinden ölçülen daha büyük bir kapasiteye sahiptir.ptir.

Bant Genişliği Nasıl Çalışır?

Veri bağlantısı ne kadar fazla bant genişliğine sahipse, veri tek seferde gönderilebilir ve alınabilir. Bant genişliği, bir su borusundan akabilen su miktarı ile karşılaştırılabilir. Boru ne kadar büyük olursa, tek seferde o kadar fazla su akabilir. Bant genişliği aynı prensipte çalışır. Böylece, iletişim bağlantısının veya borusunun kapasitesi ne kadar yüksek olursa, saniyede o kadar fazla veri aktarılabilir.

Düşük bant genişliğine sahip bir ağ, yüksek kapasiteli bir ağ ile bağlantı kurabilir. Uçtan uca bir ağ yolu genellikle her biri farklı bant genişliği kapasitesine sahip olan birden fazla ağ bağlantısından oluşur. Bant genişliği fazla olan  veriyi hızlı alır ve gönderir.

Servisler, ağlarındaki tüm uygulamaları çalıştırmak için ne kadar bant genişliğine ihtiyaç duyduklarını hesaplar. Ne kadar kapasiteye ihtiyaç duyduklarını bulmak için, servislerin tek seferde ağ bağlantısını kullanabilecek maksimum kullanıcı sayısını hesaplar ve ardından her uygulamanın gerektirdiği bant genişliği kapasitesini bu sayı ile çarpar.

Bant genişliği, ekstra maaliyet demektir. Servis sağlayıcı daha fazla bant genişliği verirse ona göre ücreti fazla olacaktır. Netflix gibi ücretli dizi sitelerinin de bant genişlikleri fazladır. Bu nedenle takılma yaşamadan izlyebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*