Bildirim (Push) ve Alma (Fetch) E-postaları Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Bildirim (Push) ve Alma (Fetch) E-postaları Arasındaki Fark Nedir?

email

Temel olarak, bildirim, yeni e-posta geldiğinde cihazınıza bildirmek kullanılır. Alma (Fetch) yönteminde, sunucunuza yeni e-posta mesajlarının gelip gelmediğini sürekli olarak sorgulamanız gerekir. Bildirme yöntemi daha etkilidir ancak bazen daha eski e-posta istemcileri veya sunucuları tarafından desteklenmez. Bugünlerde çoğu e-posta istemcisi varsayılan olarak push bildirimleri kullanıyor. Fetch sistemi daha eski ve daha yavaş fakat daha güvenilir ve programlanması daha kolaydır.

Bu sistem eski kurumsal e-posta sistemlerinde veya eski ücretsiz e-posta istemcilerinde görünür. Sunucu, istemciden isteninceye kadar postanızı tutar. Kullanıcı çoğu zaman birkaç dakikada bir e-mailini kontrol etmek zorundadır.

En yaygın kontrol etme aralığı beş ile onbeş dakika arasındadır, ancak bazen saatlerce sürebilir. Kullanıcı, aralığı genellikle müşterinin tercihleri ​​doğrultusunda ayarlayabilir. Ayarlardan bağımsız olarak, alınan e-postalar genellikle geç gelir. Müşteriniz her on beş dakikada bir e-posta alırsa, bir e-posta teslimattan sonra elli dokuz saniye ve on dört dakika kadar sürebilir.

E-posta Fetch bildirimi ayrıca bir istemci cihazına daha büyük bir yük getirir. Neredeyse sınırsız güce sahip bir masaüstü bilgisayar için bu önemli değil. Ancak, bir dizüstü bilgisayar veya mobil cihaz için bu, cihazın piline daha fazla zorlanma getirir. Bu özelliklerin her ikisi de, mobil cihazlar öne çıkma konumuna yükseldikçe, Fetch yönteminin yıllar içindeki popülaritesinin azalmasına neden olmuştur.

Bu e-postaları alma yöntemini yine de bulabileceğiniz halde, varsayılan olması nadirdir. POP3 gelen kutuları, bildirimleri almakla sınırlıdır.

Push (Bildirim) E-Mail’leri

Yeni e-posta mesajlarının push bildirimi mesaj bildirimi için daha modern bir protokoldür. Anında iletme ile sunucu, yeni iletilerin müşterisine bildirilmesinden sorumludur. İstemci yerel işlevleri geri almakta ve kullanmakta serbesttir ve sunucunun yeni bir mesajı duyurmasını bekler. Bu duyuru geldiğinde, müşteri yeni mesajları indirir. Bu, sunucu gelen mesajları aldıktan sonra mesajların gelen kutunuza geldiği anlamına gelir.

Push bildirimleri, modern IMAP e-posta protokolüne eklenir. Gmail, Yahoo veya Outlook gibi herhangi bir makul modern e-posta servisi anında bildirimleri destekleyecektir.

Push e-posta bildirimi neredeyse her zaman daha iyi bir seçimdir. Mesajlar daha hızlı gelir, müşteri cihazı daha az sorumluluk alır ve iletişim daha yumuşak olur. Sunucu ve müşteri arasındaki iletişim, düşük uçlu bağlantılarda bant genişliğini koruyarak asgari seviyede kalır.

E-postaların alınması yalnızca istemci veya sunucu push e-posta bildirimini desteklemediğinde kullanılmalıdır. Eski istemci uygulamalarında daha güvenilir olabilirler. E-posta sunucunuz yalnızca POP3 protokolünü destekliyorsa, yalnızca Fetch bildirimlerini destekleyebilir. Eski olduğunu söylediğimizde, on yıl öncesini kastediyoruz. Sadece çok az sayıda kullanıcının bu konuda endişelenmesi gerekir.

POP3 ve IMAP protokolleri arasında bir seçeneğiniz varsa, her zaman IMAP’yi seçmelisiniz. Birkaç nedenden dolayı üstün bir protokol. Biri için e-posta iletilerinin yerel olarak çoğaltılması gerekmez. Müşterilerin uzun alım aralıklarında sunucu ile “senkronizasyondan” düşme ihtimalini önler.

Bir yorum bırakınız...

*

Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...
imap nedir

IMAP Nedir? Ne İşe Yarar?

IMAP kelimesi, günümüzde birçok internet kullanıcısının karşısına sıklıkla çıkmaktadır. Asıl adı Internet ...