Bildirim (Push) ve Alma (Fetch) E-postaları Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Bildirim (Push) ve Alma (Fetch) E-postaları Arasındaki Fark Nedir?

email

Temel olarak, bildirim, yeni e-posta geldiğinde cihazınıza bildirmek kullanılır. Alma (Fetch) yönteminde, sunucunuza yeni e-posta mesajlarının gelip gelmediğini sürekli olarak sorgulamanız gerekir. Bildirme yöntemi daha etkilidir ancak bazen daha eski e-posta istemcileri veya sunucuları tarafından desteklenmez. Bugünlerde çoğu e-posta istemcisi varsayılan olarak push bildirimleri kullanıyor. Fetch sistemi daha eski ve daha yavaş fakat daha güvenilir ve programlanması daha kolaydır.

Bu sistem eski kurumsal e-posta sistemlerinde veya eski ücretsiz e-posta istemcilerinde görünür. Sunucu, istemciden isteninceye kadar postanızı tutar. Kullanıcı çoğu zaman birkaç dakikada bir e-mailini kontrol etmek zorundadır.

En yaygın kontrol etme aralığı beş ile onbeş dakika arasındadır, ancak bazen saatlerce sürebilir. Kullanıcı, aralığı genellikle müşterinin tercihleri ​​doğrultusunda ayarlayabilir. Ayarlardan bağımsız olarak, alınan e-postalar genellikle geç gelir. Müşteriniz her on beş dakikada bir e-posta alırsa, bir e-posta teslimattan sonra elli dokuz saniye ve on dört dakika kadar sürebilir.

E-posta Fetch bildirimi ayrıca bir istemci cihazına daha büyük bir yük getirir. Neredeyse sınırsız güce sahip bir masaüstü bilgisayar için bu önemli değil. Ancak, bir dizüstü bilgisayar veya mobil cihaz için bu, cihazın piline daha fazla zorlanma getirir. Bu özelliklerin her ikisi de, mobil cihazlar öne çıkma konumuna yükseldikçe, Fetch yönteminin yıllar içindeki popülaritesinin azalmasına neden olmuştur.

Bu e-postaları alma yöntemini yine de bulabileceğiniz halde, varsayılan olması nadirdir. POP3 gelen kutuları, bildirimleri almakla sınırlıdır.

Push (Bildirim) E-Mail’leri

Yeni e-posta mesajlarının push bildirimi mesaj bildirimi için daha modern bir protokoldür. Anında iletme ile sunucu, yeni iletilerin müşterisine bildirilmesinden sorumludur. İstemci yerel işlevleri geri almakta ve kullanmakta serbesttir ve sunucunun yeni bir mesajı duyurmasını bekler. Bu duyuru geldiğinde, müşteri yeni mesajları indirir. Bu, sunucu gelen mesajları aldıktan sonra mesajların gelen kutunuza geldiği anlamına gelir.

Push bildirimleri, modern IMAP e-posta protokolüne eklenir. Gmail, Yahoo veya Outlook gibi herhangi bir makul modern e-posta servisi anında bildirimleri destekleyecektir.

Push e-posta bildirimi neredeyse her zaman daha iyi bir seçimdir. Mesajlar daha hızlı gelir, müşteri cihazı daha az sorumluluk alır ve iletişim daha yumuşak olur. Sunucu ve müşteri arasındaki iletişim, düşük uçlu bağlantılarda bant genişliğini koruyarak asgari seviyede kalır.

E-postaların alınması yalnızca istemci veya sunucu push e-posta bildirimini desteklemediğinde kullanılmalıdır. Eski istemci uygulamalarında daha güvenilir olabilirler. E-posta sunucunuz yalnızca POP3 protokolünü destekliyorsa, yalnızca Fetch bildirimlerini destekleyebilir. Eski olduğunu söylediğimizde, on yıl öncesini kastediyoruz. Sadece çok az sayıda kullanıcının bu konuda endişelenmesi gerekir.

POP3 ve IMAP protokolleri arasında bir seçeneğiniz varsa, her zaman IMAP’yi seçmelisiniz. Birkaç nedenden dolayı üstün bir protokol. Biri için e-posta iletilerinin yerel olarak çoğaltılması gerekmez. Müşterilerin uzun alım aralıklarında sunucu ile “senkronizasyondan” düşme ihtimalini önler.

Bir yorum bırakınız...

*

gürültü engelleyici kulaklıklar

Gürültü Engelleyici Kulaklıklar Nasıl Çalışır?

Gürültü giderici özelliği ile son yılların popüler kulaklık seçeneklerinden biri olan gürültü ...
twitter otomatik engelleme

Twitter Yeni Bir Özelliğe Daha Kavuşuyor! Twitter Otomatik Engelleme Nedir?

Twitter her geçen zamanda aldığı güncellemeler ile birlikte kendi bünyesine yeni özellikler ...
Xiaomi Garanti Sorgulama

Xiaomi Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır? Delta Garanti Sorgulama

Xiaomi garanti sorgulama nasıl yapılır? Delta garanti sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Garantili ...
no code low code

No Code ve Low Code Geliştirme Platformu Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kod yazmadan uygulama geliştirmek mümkün mü sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ...
Call Of Duty Black Ops Cold War Nuketown Weapons DLC Paketi

Call Of Duty Black Ops Cold War Nuketown Weapons DLC Paketi Tanıtıldı! 

Son dönemin en dikkat çeken oyunlarından biri olan Call Of Duty Black ...
periscope

Periscope Hesabı Nasıl Silinir?

Twitter tarafından ilk olarak canlı yayınların açılması için ortaya koyulan uygulama popülerliğini ...
Ekinoks nedir

Ekinoks Nedir? Hangi Tarihte Gerçekleşir?

Coğrafi bir olayı oluşturan ve adlandırılan konu ekinoks nedir sorusunun sıklıkla sorulmasına ...
gta 5 güncellemesi

GTA 5 Online Güncellemesi Tanıtıldı! İşte, Güncellemenin Tüm Ayrıntıları

Dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan GTA 5, yepyeni bir güncellemeye ...