Bilgisayar Açılışında Program Çalıştırma | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar Açılışında Program Çalıştırma

pc1

Bazı Windows programları, Windows’a yükleme yapıldığında kendilerini otomatik olarak başlatacak şekilde yapılandırır. İstediğiniz bir programı bilgisayarı açtığınızda otomatik olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı programlar içerisinde bunu yapabileceğiniz ayarlar vardır. “Windows başlarken çalıştır” veya İngilizce olarak ” on windows startup” gibi ifadeler bulunmaktadır. Bu tür özelliği olan programlar arka plan çalışma prensipli programlardır. Eğer Windows açılışında açılmasını istediğiniz programda bu özellik yoksa bu manual olarak yapabilirsiniz. Bu Windows’un herhangi bir sürümüyle Vista’dan Windows 7, 8 ve 10’a kadar çalışmaktadır. Ayrıca şuna da hatırlatmak da fayda vardır. Windows başlangıcında ne kadar çok program açılışı varsa bilgisayarınız o kadar yavaş açılır.

Windows Başlangıç Klasörünü Açın

Başlangıç klasörü gizli bir sistem klasörüdür. Teknik olarak,”C:\Users\User Name\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup”‘da bulunur. Ancak daha kolay bir yol vardır.

shell

“Başlangıç” klasörünü kolay bir şekilde açmak için Windows + R tuşlarına basarak “Çalıştır” kutusunu açın, “shell:startup” yazın ve ardından Enter tuşuna basın. Başlangıç klasörü açılacaktır. Bu kısım açık olarak kalsın. Şimdi ikinci adım.

 

Kısayol Oluşturma

Bilgisayar açılışında çalışmasını istediğiniz program için bir kısayol oluşturun. Oluşturulan klasörü açtığımız “Başlangıç” klasörüne taşıyın. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda kısayolunu oluşturduğunuz program açılacaktır. Kaldırmak istediğinizde “Başlangıç” klasöründen kısayolu silmeniz yeterli olacaktır.

Bu klasöre word belgesi, metin belgesi gibi dosyalar attığınızda bilgisayar açılışında o dosyalar direk olarak açılır.

 

Bir yorum bırakınız...

*