Bilgisayar Çökme Belirtileri ve Çözümleri? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar Çökme Belirtileri ve Çözümleri?

windows çökmeBilgisayarınız hiç beklenmedik anda birden çökmelere sebep olabilmektedir. Aslında birden olmaz çökme belirtilerinin sinyallerini önceden verir. Bu makalede bilgisayarın çökmesine sebep olan bazı belirtileri ve çözümleri üzerinde duracağız.

1. Sabit Disk

Günümüzde modern dizüstü bilgisayarların çoğu katı hal sürücüleri (SSD) geçiş yapmasına rağmen, geleneksel sabit sürücüler (HDD) fiyatlarından ötürü halen yaygındır. SSD ve HDD arasında ne gibi farklılıklar olduğuna bu makaleden göz atabilirsiniz.

Geleneksel sabit sürücüler (HDD) mekaniktir; hareketli parçaları vardır. Bu nedenle, parçalar aşınabilir, bozulabilir ve çalışmayı durdurabilir. Firmalarca HDD sabit diskin ortalama kullanım ömrünün üç ile beş yıl olduğu belirtilmektedir. Bu sabit disklerin ömrünün sonuna geldiği çıkardığı garip seslerden anlaşılmaktadır.

Çözüm

Sabit diske yapabileceğiniz ilk müdahale disk optimize işlemidir. Diskin dosya parçalarını bir hizaya sokarak mekaniğin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Disk bakımının nasıl yapılacağına buradan bakabilirsiniz.

Hard diskinizde halen garip sesler devam ediyorsa veya performansa bir değişiklik yoksa sabit diskinizin sağlığını kontrol edin. Hard diskin sağlığının nasıl kontrol edileceğine bu makaleden bakabilirsiniz.

Normal bir kullanıcı olarak, bir sabit diskin arızalanmasını önlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Diskinizin ömrünün bittiğinden eminseniz verilerinizi düzenli yedekleyin ve ilk fırsatta kendinize bir sabit disk alın. İmkanınız varsa elbette tercihiniz SSD olmalıdır. Bilgisayarınızın performansını da arttırır.

2. Önyükleme Hataları

Önyükleme hatalarının olası nedenlerinin listesi çok fazladır, buraya yazma ile çözüm bulabileceğimiz türden değildir. Şunu söyleyebiliriz ki ön yükleme hataları bilgisayar çökmesinin  en belirgin göstergelerinden biridir.

“Önyükleme aygıtı bulunamadı” gibi mesajlar görürseniz, Windows sisteminizin bozulma olasılığı çok yüksektir. Yani Windows temel dosyalarınız ya silinmiş ya da yapıları bozulmuştur.

Çözüm

Windows başlangıç CD veya USB ile Windows ön yükleme dosyalarının tamirini yapabilirsiniz. Ancak bu işin en kısa ve öz çözümü Windows’u yeniden yüklemektir.

3. Yazılım Tercihi

Bir bilgisayar çökmesi her zaman donanım tabanlı değildir; yazılımı da sorunlara neden olabilir. Yazılım sorunlarının en basit ama gözden kaçan sebeplerinden biri bilgisayarın ve kuracağınız programın özellikleridir. Bir uygulamanın bilgisayarınızın sağlayabileceğinden daha fazla işlem gücü gerektiriyorsa, makineniz çalışması yavaşlar ve çoğu zaman tamamen çalışmayı durdurur.

Çözüm

Örnek olarak 2 GB RAM’a sahipsiniz ve elinizdeki yazılım bu özellikleri desteklemiyorsa bilgisayarınız yavaş çalışır. Bunun çözümü kullanacağız yazılımın daha eski sürümlerini kullanmak olacaktır. Çünkü eski sürümler genellikle daha az gereksinim gerektirir.

4. Kötü Donanım Performansı

Bu konuda bir önceki konuya eş değer bir konudur. Eski donanımlı bilgisayar yeni çıkan yazılımları çalıştırırken performansı düşer.

Çözüm

Bir bilgisayarda, yazılımlara engel olan bir çok donanım vardır. Donanımın bir parçasını sorunu çözülmesi muhtemeldir. Daha fazla RAM’a ihtiyacınız varsa RAM’i yükseltebilirsiniz. İşlemci yetersiz olduğunuz düşünüyor iseniz, yeni bir bilgisayar almak iyi bir fikirdir.

5. Sistem Fanı

Bilgisayarınızın fanı normalden daha yüksek sesle çalışıyorsa, makinenizin içinde aşırı ısınma olduğunu gösterir. Dizüstü bilgisayarınız veya masaüstünüzün dahili bileşenleri çok sıcaksa, durum sonunda çökmeye ve hatta donanımın zarar görmesine neden olabilir.

Çözüm

Sorunu araştırmak ve CPU’nuzun ve GPU’nuzun hangi sıcaklığı bildirdiğini görmek için sıcaklık ölçme araçlarını kullanarak sıcaklıkları ölçebilirsiniz.

Her şey çok sıcaksa, masaüstü bilgisayarın kasasını açın ve fanlarını bir kutu basınçlı hava ile temizleyin. Dizüstü bilgisayar sahiplerinin daha az seçeneği var, fanı temizlemeyi deneyebilir veya bir soğutma pedi satın alabilirsiniz.

6. Donanım Çakışmaları

İki yazılım parçası aynı donanım bileşenini aynı anda kullanmaya çalıştığında ne olur? Donanım çatışmasına neden olur. Bir problem bir uygulamada kendini gösterirken bir başkasında mükemmel bir şekilde iyi olabilir.

Bir donanım çakışması meydana geldiğinde, bilgisayarınız kararsız hale gelecektir. En iyi ihtimalle, kullanmakta olduğunuz uygulama art arda çökebilir. En kötüsü, hiç bitmeyen bir “mavi ölüm ekranları” akışından muzdarip olacaksınız.

Çözüm

Bir donanım çakışması olup olmadığını görmenin en kolay yolu, Windows Aygıt Yöneticisi uygulamasına bakmaktır. Herhangi bir sorun sarı bir ünlem işaretiyle gösterir. Bir sorununuz varsa, donanımın sürücülerini yeniden yüklemek yardımcı olabilir. Değilse, sorunlu cihazlardan birini Aygıt Yöneticisi’nde devre dışı bırakmayı deneyin.

7. Dosya ve Program Hataları

Yavaş büyüyen bir sorunun klasik bir belirtisi rastgele dosya ve program bozulması hatalarıdır. Her zaman çalışan dosyalar aniden açılmaz veya yalnızca özel durumlarda çalışırlar. Bir hata mesajı ile birlikte olabilir veya olmayabilir. Hataya neden olabilecek birçok şey olabilir – kötü amaçlı yazılım, sabit disk arızası, dahili bileşenlerin arızalanması ve bozuk dosyalar suçlanabilir.

Çözüm

İlk adım olarak, virüsten koruma yazılımınızı çalıştırın. Kötü amaçlı yazılımlar genellikle bir dizüstü bilgisayar çökmesinin temel nedenidir. Virüs programları da bazen sistem çökmesine neden olabileceğini unutmayın. Sistem dosyalarına virüs bulaştı ise virüs taramasının sistem dosyalarını silmesi muhtemeldir.   Ayrıca sabit diskinizde hata olup olmadığını kontrol etmeye değer ve dosyayı doğru uygulamada açmaya çalıştığınızdan emin olun.

Özetle

Sonuç olarak söylemek gerekirse yazılımsal sorunların çözümü hiç bir şekilde tespit yapamıyor iseniz Windows sistemini yeniden kurmaktır. Donanımsal sorunda ise ilk fırsat da yavaşlamaya neden olan donanımları değiştirmek veya yükseltmektir.

Bir yorum bırakınız...

*

pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...
City Maps 2Go

Çevrimdışı Harita Uygulaması City Maps 2Go Pro Offline Maps Özellikleri

Android cihazlar için üretilmiş en gelişmiş harita uygulamalarından olan City Maps 2Go ...
Google files

Google Files, Dosyaları Korumak İçin PİN Güvenliği Ekliyor

Google files, Android telefonlarda dosya yönetmek  ve telefonda boş alan açmakiçin kullanılan ...