Bilgisayar Çökme Belirtileri ve Çözümleri? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar Çökme Belirtileri ve Çözümleri?

windows çökmeBilgisayarınız hiç beklenmedik anda birden çökmelere sebep olabilmektedir. Aslında birden olmaz çökme belirtilerinin sinyallerini önceden verir. Bu makalede bilgisayarın çökmesine sebep olan bazı belirtileri ve çözümleri üzerinde duracağız.

1. Sabit Disk

Günümüzde modern dizüstü bilgisayarların çoğu katı hal sürücüleri (SSD) geçiş yapmasına rağmen, geleneksel sabit sürücüler (HDD) fiyatlarından ötürü halen yaygındır. SSD ve HDD arasında ne gibi farklılıklar olduğuna bu makaleden göz atabilirsiniz.

Geleneksel sabit sürücüler (HDD) mekaniktir; hareketli parçaları vardır. Bu nedenle, parçalar aşınabilir, bozulabilir ve çalışmayı durdurabilir. Firmalarca HDD sabit diskin ortalama kullanım ömrünün üç ile beş yıl olduğu belirtilmektedir. Bu sabit disklerin ömrünün sonuna geldiği çıkardığı garip seslerden anlaşılmaktadır.

Çözüm

Sabit diske yapabileceğiniz ilk müdahale disk optimize işlemidir. Diskin dosya parçalarını bir hizaya sokarak mekaniğin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Disk bakımının nasıl yapılacağına buradan bakabilirsiniz.

Hard diskinizde halen garip sesler devam ediyorsa veya performansa bir değişiklik yoksa sabit diskinizin sağlığını kontrol edin. Hard diskin sağlığının nasıl kontrol edileceğine bu makaleden bakabilirsiniz.

Normal bir kullanıcı olarak, bir sabit diskin arızalanmasını önlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Diskinizin ömrünün bittiğinden eminseniz verilerinizi düzenli yedekleyin ve ilk fırsatta kendinize bir sabit disk alın. İmkanınız varsa elbette tercihiniz SSD olmalıdır. Bilgisayarınızın performansını da arttırır.

2. Önyükleme Hataları

Önyükleme hatalarının olası nedenlerinin listesi çok fazladır, buraya yazma ile çözüm bulabileceğimiz türden değildir. Şunu söyleyebiliriz ki ön yükleme hataları bilgisayar çökmesinin  en belirgin göstergelerinden biridir.

“Önyükleme aygıtı bulunamadı” gibi mesajlar görürseniz, Windows sisteminizin bozulma olasılığı çok yüksektir. Yani Windows temel dosyalarınız ya silinmiş ya da yapıları bozulmuştur.

Çözüm

Windows başlangıç CD veya USB ile Windows ön yükleme dosyalarının tamirini yapabilirsiniz. Ancak bu işin en kısa ve öz çözümü Windows’u yeniden yüklemektir.

3. Yazılım Tercihi

Bir bilgisayar çökmesi her zaman donanım tabanlı değildir; yazılımı da sorunlara neden olabilir. Yazılım sorunlarının en basit ama gözden kaçan sebeplerinden biri bilgisayarın ve kuracağınız programın özellikleridir. Bir uygulamanın bilgisayarınızın sağlayabileceğinden daha fazla işlem gücü gerektiriyorsa, makineniz çalışması yavaşlar ve çoğu zaman tamamen çalışmayı durdurur.

Çözüm

Örnek olarak 2 GB RAM’a sahipsiniz ve elinizdeki yazılım bu özellikleri desteklemiyorsa bilgisayarınız yavaş çalışır. Bunun çözümü kullanacağız yazılımın daha eski sürümlerini kullanmak olacaktır. Çünkü eski sürümler genellikle daha az gereksinim gerektirir.

4. Kötü Donanım Performansı

Bu konuda bir önceki konuya eş değer bir konudur. Eski donanımlı bilgisayar yeni çıkan yazılımları çalıştırırken performansı düşer.

Çözüm

Bir bilgisayarda, yazılımlara engel olan bir çok donanım vardır. Donanımın bir parçasını sorunu çözülmesi muhtemeldir. Daha fazla RAM’a ihtiyacınız varsa RAM’i yükseltebilirsiniz. İşlemci yetersiz olduğunuz düşünüyor iseniz, yeni bir bilgisayar almak iyi bir fikirdir.

5. Sistem Fanı

Bilgisayarınızın fanı normalden daha yüksek sesle çalışıyorsa, makinenizin içinde aşırı ısınma olduğunu gösterir. Dizüstü bilgisayarınız veya masaüstünüzün dahili bileşenleri çok sıcaksa, durum sonunda çökmeye ve hatta donanımın zarar görmesine neden olabilir.

Çözüm

Sorunu araştırmak ve CPU’nuzun ve GPU’nuzun hangi sıcaklığı bildirdiğini görmek için sıcaklık ölçme araçlarını kullanarak sıcaklıkları ölçebilirsiniz.

Her şey çok sıcaksa, masaüstü bilgisayarın kasasını açın ve fanlarını bir kutu basınçlı hava ile temizleyin. Dizüstü bilgisayar sahiplerinin daha az seçeneği var, fanı temizlemeyi deneyebilir veya bir soğutma pedi satın alabilirsiniz.

6. Donanım Çakışmaları

İki yazılım parçası aynı donanım bileşenini aynı anda kullanmaya çalıştığında ne olur? Donanım çatışmasına neden olur. Bir problem bir uygulamada kendini gösterirken bir başkasında mükemmel bir şekilde iyi olabilir.

Bir donanım çakışması meydana geldiğinde, bilgisayarınız kararsız hale gelecektir. En iyi ihtimalle, kullanmakta olduğunuz uygulama art arda çökebilir. En kötüsü, hiç bitmeyen bir “mavi ölüm ekranları” akışından muzdarip olacaksınız.

Çözüm

Bir donanım çakışması olup olmadığını görmenin en kolay yolu, Windows Aygıt Yöneticisi uygulamasına bakmaktır. Herhangi bir sorun sarı bir ünlem işaretiyle gösterir. Bir sorununuz varsa, donanımın sürücülerini yeniden yüklemek yardımcı olabilir. Değilse, sorunlu cihazlardan birini Aygıt Yöneticisi’nde devre dışı bırakmayı deneyin.

7. Dosya ve Program Hataları

Yavaş büyüyen bir sorunun klasik bir belirtisi rastgele dosya ve program bozulması hatalarıdır. Her zaman çalışan dosyalar aniden açılmaz veya yalnızca özel durumlarda çalışırlar. Bir hata mesajı ile birlikte olabilir veya olmayabilir. Hataya neden olabilecek birçok şey olabilir – kötü amaçlı yazılım, sabit disk arızası, dahili bileşenlerin arızalanması ve bozuk dosyalar suçlanabilir.

Çözüm

İlk adım olarak, virüsten koruma yazılımınızı çalıştırın. Kötü amaçlı yazılımlar genellikle bir dizüstü bilgisayar çökmesinin temel nedenidir. Virüs programları da bazen sistem çökmesine neden olabileceğini unutmayın. Sistem dosyalarına virüs bulaştı ise virüs taramasının sistem dosyalarını silmesi muhtemeldir.   Ayrıca sabit diskinizde hata olup olmadığını kontrol etmeye değer ve dosyayı doğru uygulamada açmaya çalıştığınızdan emin olun.

Özetle

Sonuç olarak söylemek gerekirse yazılımsal sorunların çözümü hiç bir şekilde tespit yapamıyor iseniz Windows sistemini yeniden kurmaktır. Donanımsal sorunda ise ilk fırsat da yavaşlamaya neden olan donanımları değiştirmek veya yükseltmektir.

Bir yorum bırakınız...

*

Küresel tohum deposu

Küresel Tohum Deposu Nedir, Hangi Ülkede Bulunur?

Küresel tohum deposu bir diğer bilinen adıyla kıyamet ambarı, son dönemin en merak edilen konuların başında geliyor. Dünya üzerindeki tüm bitki tohumlarını içeren kıyamet ...
SSD

SSD Seçimi Nasıl Yapılır? Neden SSD Tercih Etmeliyiz?

SSD seçimi nasıl yapılır? SSD teknolojisi ile HDD teknolojisi arasında son derece ciddi bir hız farkı bulunmaktadır. Daha hızlı bilgisayar deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar, ...
PlayStation Plus

PlayStation Plus Ağustos 2021 Oyunları Açıklandı!

Sony, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla PlayStation Plus Ağustos 2021 oyunları listesini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre oyun severler, Ağustos ayı içerisinde 3 ...
Adobe Audition

Adobe Audition Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Adobe Audition, son dönemin en popüler dijital ses düzenleme programlarından biridir. Oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan bu program, 18 Ağustos 2003 tarihinde kullanıma sunulmuştur ...
Online Word

Online Word Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Online Word programı, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Standart Word programı ile hemen hemen benzer özelliklere sahip olan bu program, oldukça kısa ...
Adobe Animate

Adobe Animate Nedir, Ne İşe Yarar ve Fiyatı Ne Kadar?

Adobe Animate, oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan programlardan biridir. Günümüzde Adobe şirketinin geliştirdiği bu program, 1996 yılında ilk olarak “FutureSplash Animator” ismi ile yayınlanmıştır ...
Nokia XR20

Özellikleriyle Dikkat Çeken Nokia XR20 Tanıtıldı!

Nokia XR20, HMD Global şirketinin düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında tanıtıldı. Özellikleriyle orta segment sınıfında yer alan yeni ürün, yüksek dayanıklılık seviyesiyle de dikkatleri ...
CloudFlare

CloudFlare Nedir, Avantajları Nelerdir?

CloudFlare şirketi, internet sitesi sahibi olan kişiler tarafından oldukça sık merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Özellikle son dönemlerde artan siber saldırılar nedeniyle söz konusu şirkete ...
Favicon

Favicon Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşturulur? | 2021

Favicon nedir sorusunun yanıtı, özellikle internet sitesi sahibi olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılmakta ve merak edilmektedir. SEO açısından da son derece önemli olan bu ...
Google Family Link

Google Family Link Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Family Link, günümüzün en popüler mobil uygulamalarından biridir. Android ve İOS işletim sistemleri için özel olarak geliştirilen bu uygulama sayesinde ebeveynlerde çocuklarını kolaylıkla ...