Bilgisayar Klavyesi Nasıl Özelleştirilir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Özelleştirilir?

klavyeKlavyenizi standart kullanımınız dışında kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir klavye programıdır.Örneğin, yabancı bir karakteri yazmak için bir tuşa basabilir veya çok tuşlara basarak belirli tuşların ne yapabileceğini değiştirebilirsiniz. Bu becerileri, Microsoft Klavye Düzeni Oluşturucu Microsoft Keyboard Layout Creator 1.4 (MKLC) adı verilen ücretsiz bir Microsoft uygulamasının izniyle gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazılım, Windows dışındaki Vista’nın istemci sürümlerini resmi olarak desteklememektedir. Ancak, Windows 10’da gayet iyi performans gösteriyor.

MKLC ile, yeni bir klavye düzenini sıfırdan oluşturabilir ya da İngilizce ve diğer diller için paftaları temel alarak mevcut olanı değiştirebilirsiniz. Microsoft Yükleme Merkezi’nden indirin. Yazılımı yüklemek için indirilen MSKLC.exe dosyasını çalıştırın ve uygulamayı Başlat menüsünün kısayoluyla açın.

MKLC, tipik bir klavye düzenini gösterir, tekrarlayabileceğiniz tuşları ve yapamayacağınız noktaları gösterir. Backspace, Tab, Caps, Return, Shift, Ctrl ve Alt gibi tuşlar kapalı limitlerdir, ancak standart alfa numerik tuşlar kapmak içindir.

klavye türkçe

En iyi bahsiniz, sıfırdan başlamak yerine mevcut bir klavyeyi yüklemektir. Sol üstten “File” menüsünü tıklayın ve “Load Existing  Keyboard“ı seçin; Klavyenize göre “Türkçe F” veya “Türkçe Q”yu seçin.

Klavye düzeninde, değiştirmek istediğiniz harf üzerine basın, örnek olarak “f” tuşu gibi değiştirmek istediğiniz tuşa tıklayın. Yeni karakteri girmek için bir metin alanı görüntülenir. Windows Karakter Haritasının kullanışlı olduğu yer burasıdır. Başlat aramaya “karakter Eşlem” yazın ve açın. İstediğiniz karakteri kopyala düğmesine basarak kopyalayın. MKLC’ye dönün, karakteri metin alanına yapıştırın ve sonra Tamam’a tıklayın. MKLC’de “Ahow The Caps Lock”ı onay kutusunu tıklayarak erişebileceğiniz “F” anahtarının büyük harfli sürümü için de aynı şeyi yapın.

Bitene kadar klavye düzenini yeniden eşlemeye devam edin. O zaman doğrulamak zorundasın. “Project” menüsünü tıklayın ve “Build DLL and Setup Package“i seçin. Tüm yeniden anahtarlar çalışırsa, MKLC, doğrulamanın başarılı olduğunu bilmenizi sağlar. Değilse, program herhangi bir uyarıya ilişkin ayrıntıları içeren bir günlük dosyasını görüntülemenizi ister. Aldığınız uyarılara bağlı olarak, düzeninizi düzeltmeniz veya değiştirmeniz gerekebilir.

properties keyboard

Artık yeni tuş vuruşlarını yazarak klavye düzeninizi test edebilirsiniz. “Project” menüsüne tıklayın ve “Test Keyboard Layout“u seçin. Tümünün çalıştığından emin olmak için oluşturduğunuz yeni anahtarları yazmanız için boş bir ekran belirir. Şimdi gözden geçirilmiş klavye düzeninizi isimlendirebilirsiniz. “Project” menüsüne tıklayın ve “Properties“i seçin. “Name” alanına, boşluk bırakmadan en fazla sekiz karakter girin.

Daha sonra, “File” menüsünü tıklayıp “Save Source File“ı seçerek kaydedin. “.Klc ” dosyasını kaydetmek için bir isim ve konum seçin. “File” menüsünü tıklayıp “Load  Source File“ü seçerek daha fazla değişiklik yapmak için bu dosyayı istediğiniz zaman yükleyebilirsiniz.

Klavye düzenini oluşturmayı tamamladıktan sonra, gerçek yükleme paketini oluşturma zamanı. “Project” menüsünü tıklayın ve Build DLL and Setup Package”i seçin.

MKLC bir Windows Installer paketi kuracak ve ardından yöneticinin içeriğini görmenizi isteyecektir. .Msi dosyaları ve genel bir “setup.exe” dosyası ile birlikte çeşitli Windows platformları için DLL dosyaları ile alt dizinleri bulacaksınız. Klavye düzenini yüklemek için setup.exe dosyasına çift tıklayın.

Bilgisayarını yeniden başlat. Windows’a geri kaydolduktan sonra, Bilgisayar ayarlarınızdan görüntülenen mevcut klavye düzeninizin adını göreceksiniz. Bu klavye adını tıklayın ve düzeni oluşturduğunuz klavyeye değiştirin. Artık özel klavyenizi Windows’taki herhangi bir uygulamada, belgede veya dosyada kullanabilirsiniz ve özelleştirilmiş anahtarlarınız sizin için erişilebilir olacaktır.

 

Bir yorum bırakınız...

*

Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...
bilgisayar dükkanı

Bilgisayarcı Dükkanı Nasıl Açılır, Ne Kadar Sermaye Gerekir, Ne Kadar Kazandırır?

İş fikirleri arasında, bilgisayarcı dükkanı açmak, en temiz ve kar getiren işlerden ...
instagram içerik ihlali

Instagram İçerik Hak Talebi Güncellemesi Yayınlanıyor!

İnstagram içerik hak talebi güncellemesi ile adını yine zirveye taşımayı başarmış durumda ...
android kablosuz şarj

Kablosuz Şarj Eden Android Telefonlar

Akıllı telefonlarda kablosuz şarj birkaç yıldır piyasada, ancak yeterince yaygın değil. Telefon ...
attrip

Attrib Komutu Nedir Nasıl Kullanılır?

Attrib komutu Windows’un ilk sürümlerinden itibaren kullanılıyor. Bu komut ile beraber birden ...
parola yöneticisi

Parola Yöneticisi 1Password için Sanal Kredi Kartları Oluşturma Özelliği Duyruldu

Parola yöneticisi 1Password, kullanıcıların sanal kart kullanabilmeleri için Privacy.com ile ortaklık kurdu ...
Instagram Reels

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, ...
realme c17

Realme C17 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, Bangladeş de düzenlediği özel bir etkinlik ile ...