Bilgisayar Monitöründe "Sinyal Yok" Hatası | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

pc monitör sinyal yok

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken bazı noktalar var demektir. Bilgisayar çalışyor ancak sinayal var ekranda görüntü yok ise bu genelde yazımsal sorun ile ilgili olabilir. Bilgisayar monitöründe “Sinyal yok” hatasının en önemli sebelerinden biri de ekran kartı arızası veya ana kart arızasıdır. Bu makalede bilgisayar monitöründe sinyal yok hatası vermesi durumunda neler yapabileceğini ele alacağız.Bilgisayar monitöründe “Sinyal yok” hatasını onarmak için yaygın olarak kullanılan yöntemleri anlatacağız, bu yöntemler işe yaramaz ise, ekran kartını onarım veya değiştirme yoluna gitmek gerekir.  Bilgisayar monitöründe “Sinyal Yok” sorununu çözmek için kontrol edilmesi gereken adımlar nelerdir birlikte bakalım.

Kablo Kontrolü

monitör kablo kontrol

İlk kontrol etmeniz gereken monitörünüze elektriğin ve görüntü aktarıcıda sinyal gelip gelmediğinden emin olmaktır. Bu nedenle ilk olarak kabloların yerine tam olarak takılı olduğundan emin olun. Hem elektirik kablosunu hem de monitöre görüntü aktarımını sağlayan HDMI gibi kabloların yerine tam oturup oturmadığından emin olmalısınız. Kabloların arızalı olup olmadığından  emin olmak için farklı kabloları farklı cihazlarda deneyerek kabloları kontrol etmelisiniz.

Monitör Giriş Kaynağı

bağlantı seç

Monitörde sinyal yok hatası alınmasının sebeplerinden biri de monitörlerin birden fazla giriş kaynağı bulunabilmektedir. Monitörünüz birden fazla cihaza bağlı ise, monitörde doğru girişi seçtiğinizden emin olmalsınız.  Çoğu ekran monitörde VGA, HDMI ve DVI girişleri dahil olmak üzere birden çok giriş kaynağı bulunur. Bu girişler sayesinde aynı ekrana birden fazla cihaz bağlamanızı sağlar. Bu nedenle monitörünüzden doğru giriş kaynağını seçmeniz gerekir.

Monitör Çözünürlük

8k 4k

Bilgisayarın grafik kartı, monitörün gösterebileceğinden daha yüksek bir ekran çözünürlüğüne ayarlı ise, boş bir ekran ile karşı karşıya gelmeniz muhtemeldir. Ekran ayarlarını değiştirdikten sonra monitör ekranı normale dönecektir.

Ekranı göremeyeceğiniz için monitörün çözünürlük ayarını yapmak için bilgisayarı Windows Güvenli Mod’da başlatmalsınız. Güvenli mod düşük çözünürlükte açılacaktır. Daha sonra Windows ayarlarından çözünürlük ayarını değiştirerek bilgisayarın ekran kartını, monitöre uyumlu hale getirebilirsiniz.

Başka Monitör veya Bilgisayarda Test Edin

Sorunun bilgisayarda mı yada monitörde mi olduğunun tespitini yapmak için en iyi yapılacak adımlardan biri monitör veya bilgisayarı farklı monitör veya bilgisayarda test etmektir. Monitörü, başka bilgisayarda, bilgisayarı da farklı bir monitörde test etmek sorunun kaynağını öğrenmek için iyi bir adımdır.

Sorunun bilgisayardan kaynaklı olduğunu tespit ettiyseniz,  sorun muhtemelen ekran kartından kaynaklıdır. Onborad ekran kartı kullanıyorsanız, anakartta sorun olma ihtimali yüksektir. Monitörde sorun varsa daha pahalı bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Her iki durumda da yeni ürün satın alma yoluna gitmeden önce bilgisayarı ve monitörü güvenilir uzman bir tamir servisine göstermelisiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

modem arızaları

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan ...
linkedin hesap silme

Linkedln Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler sektörel iletişim araçlarından biri olan Linkedln, 5 Mayıs 2003 ...
oppo a33

OPPO A33, Resmi Olarak Sonunda Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan OPPO, düzenlediği özel bir ...
lightroom

Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar?

Adobe yazılımları çok fazladır ve bir birine benzer programları vardır. Adobe fotoğraf ...
pes 21 lisans yaması

PES 2021 Lisans Yaması Nasıl Kurulur? Adım Adım PlayStation 4 Platformunda Kurulum İşlemi

Günümüzün en popüler futbol oyunlarından biri olan PES 2021, geçtiğimiz günler içerisinde ...
veri tabanı nedir

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu ...
dosya ve klasörler windows 10

Windows 10’da Dokunulmaması Gereken Klasörler ve Dosyalar

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarda kişisel ve işletim sistemine ait klasörler ve ...
McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...