Bilgisayar Monitöründe "Sinyal Yok" Hatası | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

pc monitör sinyal yok

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken bazı noktalar var demektir. Bilgisayar çalışyor ancak sinayal var ekranda görüntü yok ise bu genelde yazımsal sorun ile ilgili olabilir. Bilgisayar monitöründe “Sinyal yok” hatasının en önemli sebelerinden biri de ekran kartı arızası veya ana kart arızasıdır. Bu makalede bilgisayar monitöründe sinyal yok hatası vermesi durumunda neler yapabileceğini ele alacağız.Bilgisayar monitöründe “Sinyal yok” hatasını onarmak için yaygın olarak kullanılan yöntemleri anlatacağız, bu yöntemler işe yaramaz ise, ekran kartını onarım veya değiştirme yoluna gitmek gerekir.  Bilgisayar monitöründe “Sinyal Yok” sorununu çözmek için kontrol edilmesi gereken adımlar nelerdir birlikte bakalım.

Kablo Kontrolü

monitör kablo kontrol

İlk kontrol etmeniz gereken monitörünüze elektriğin ve görüntü aktarıcıda sinyal gelip gelmediğinden emin olmaktır. Bu nedenle ilk olarak kabloların yerine tam olarak takılı olduğundan emin olun. Hem elektirik kablosunu hem de monitöre görüntü aktarımını sağlayan HDMI gibi kabloların yerine tam oturup oturmadığından emin olmalısınız. Kabloların arızalı olup olmadığından  emin olmak için farklı kabloları farklı cihazlarda deneyerek kabloları kontrol etmelisiniz.

Monitör Giriş Kaynağı

bağlantı seç

Monitörde sinyal yok hatası alınmasının sebeplerinden biri de monitörlerin birden fazla giriş kaynağı bulunabilmektedir. Monitörünüz birden fazla cihaza bağlı ise, monitörde doğru girişi seçtiğinizden emin olmalsınız.  Çoğu ekran monitörde VGA, HDMI ve DVI girişleri dahil olmak üzere birden çok giriş kaynağı bulunur. Bu girişler sayesinde aynı ekrana birden fazla cihaz bağlamanızı sağlar. Bu nedenle monitörünüzden doğru giriş kaynağını seçmeniz gerekir.

Monitör Çözünürlük

8k 4k

Bilgisayarın grafik kartı, monitörün gösterebileceğinden daha yüksek bir ekran çözünürlüğüne ayarlı ise, boş bir ekran ile karşı karşıya gelmeniz muhtemeldir. Ekran ayarlarını değiştirdikten sonra monitör ekranı normale dönecektir.

Ekranı göremeyeceğiniz için monitörün çözünürlük ayarını yapmak için bilgisayarı Windows Güvenli Mod’da başlatmalsınız. Güvenli mod düşük çözünürlükte açılacaktır. Daha sonra Windows ayarlarından çözünürlük ayarını değiştirerek bilgisayarın ekran kartını, monitöre uyumlu hale getirebilirsiniz.

Başka Monitör veya Bilgisayarda Test Edin

Sorunun bilgisayarda mı yada monitörde mi olduğunun tespitini yapmak için en iyi yapılacak adımlardan biri monitör veya bilgisayarı farklı monitör veya bilgisayarda test etmektir. Monitörü, başka bilgisayarda, bilgisayarı da farklı bir monitörde test etmek sorunun kaynağını öğrenmek için iyi bir adımdır.

Sorunun bilgisayardan kaynaklı olduğunu tespit ettiyseniz,  sorun muhtemelen ekran kartından kaynaklıdır. Onborad ekran kartı kullanıyorsanız, anakartta sorun olma ihtimali yüksektir. Monitörde sorun varsa daha pahalı bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Her iki durumda da yeni ürün satın alma yoluna gitmeden önce bilgisayarı ve monitörü güvenilir uzman bir tamir servisine göstermelisiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...