Bilgisayar Nasıl Hızlı Kapatılır? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar Nasıl Hızlı Kapatılır?

bilgisayar kapat1
Kapatma gecikmesine neden olan bir sorun yoksa, Windows PC’leri oldukça hızlı bir şekilde kapanmalıdır. İşte bilgisayarınızı daha hızlı kapatmak. için yapılması gerekenler.

ClearPageFileAtShutdown Değeri

Standart uyarı: Kayıt Defteri Düzenleyicisi güçlü bir araçtır ve sisteminizi dengesiz hale veya  çalışmaz hale getirebilir. Talimatlara uyarsanız sorun yaşamazsınız. Kesinlikle Kayıt defteri’ni değiştirmeden önce yedekleyin.

Windows + R tuşlarına basın, Çalıştır iletişim kutusuna “regedit” yazın ve açmak için Enter tuşuna basın. İl olarak sol üst kısımdan “Dosya” menüsünden “Ver”i tıklayarak tüm “regedit”i yedekleyin.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinde aşağıdaki anahtarı takip edin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

“ClearPageFileAtShutdown” ayarı için sağdaki bölüme bakın. Veriler “0x00000000 (0)” olarak ayarlanırsa, Windows kapatıldığında sayfa dosyasını temizlemez. “0x00000001 (1)” olarak ayarlıysa, Windows kapanış sırasında sayfa dosyasını temizliyor demektir.

Burada “ClearPageFileAtShutdown” ayarını görmüyorsanız, sorun yok.

windows kapat

“ClearPageFileAtShutdown” çift tıklayın değer “1” ise değeri “0”  yapın. Kapatma işleminiz çok daha hızlı hale gelecektir.

windows kapat1

WaitToKillServiceTimeout Değerinizi Kontrol Edin

Bilgisayarı”Kapat” ı tıklattığınızda Windows hemen kapanmaz. Bunun yerine, herhangi bir açık uygulamaya ve arka plan hizmetlerine bir “sistem kapanıyor” sinyali gönderir. Windows, bu hizmetlerin bitmesini ve verilerinizi kapatmadan ve bilgisayarı kapatmadan önce kaydetmesini sağlamak için bir süre bekler.

Varsayılan olarak, Windows, arka plan hizmetlerini kapatmadan ve bilgisayarı kapatmadan önce “Kapat” düğmesini tıkladıktan sonra beş saniye bekler. Bununla birlikte, beş saniyenin süre dolmadan önce tüm arka plan hizmetleri başarıyla kapatılırsa, bilgisayar hemen kapanır.

Bilgisayarınızın ne kadar süre bekleyeceğini yöneten birkaç farklı değer vardır ve bunları bu kılavuzda tartışmıştık. Ancak bilgisayarınızın kapanması biraz zaman alıp almadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz: “WaitToKillServiceTimeout” değeri. Bazı uygulamalar, yüklerken değeri artırır ve kapattıklarında temizlemek için fazladan zaman isteyebilir. Bu değer değiştirildiyse, bilgisayarınız normalden daha uzun süre kapanacaktır.

Windows + R tuşlarına basarak, “regedit” yazarak ve Enter tuşuna basarak bir kayıt defteri düzenleyici penceresi açın. Aşağıdaki anahtara gidin:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control

“WaitToKillServiceTimeout” için sağdaki bölüme bakın ve veri sütunundaki değeri okuyun. Değer milisaniye cinsinden görüntülenir. Örneğin, WaitToKillServiceTimeout 5000 olarak ayarlanırsa, Windows 5 saniye bekleyecektir. Değer 20000 olarak ayarlanırsa, Windows 20 saniye bekleyecektir.

windows kapat6

Bu değeri 5000’in altına ayarlamanızı önermeyiz.  Onlara yeterli süre vermediğinizde bazı hizmetler düzgün bir şekilde kapatılamayabilir. “WaitToKillServiceTimeout” a çift tıklayın değerin”5000″ olduğundan emin olun.

Kapatma Gecikmelerine Neden Olan Hizmetleri Bulma

Bilgisayarınızdaki arka planda çalışanları kapatma işleminizi yavaşlatıp yavaşlatmadığını tahmin etmek yerine, hangilerinin yavaşlamaya neden olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Bunu yapmak için “Olay Görüntüleyicisi”ni kullanmanız gerekir. Windows 10 veya 8’de Başlat düğmesine sağ tıklayın ve “Olay Görüntüleyicisi” ni seçin veya Windows + R’ye basın, Çalıştır diyalog kutusuna “eventvwr” yazın ve Enter tuşuna basın.

pc kapat

Olay Görüntüleyicisi’nde aşağıdaki bölüme gidin:

Uygulama ve Hizmet Günlükleri\Microsoft\Windows\Diagnostics-Performance\Çalışıyor günlüğünü sağ tıklayın ve “Geçerli Günlüğü Filtrelemek” seçeneğini seçin.

pcckapat1

“Olay Kimlikleri” alanına “203” yazın ve “Tamam” ı tıklayın. Bu, yalnızca kapatma olaylarını gösterecek şekilde günlüğü filtreleyecektir.

pcckapat2

 

Listeyi inceleyin; şimdi yalnızca Bu hizmet, sistem kapanma işleminde bir gecikmeye neden olanları listeleyecektir. “Genel” kutusunda, hizmetin yavaşlatıldığı hizmetin adını görürsünüz. “Dost Adı” nın yanına bakın.

pcckapat4

Burada gördüğünüz bilgiler, kapatmak için uzun sürecek herhangi program veya hizmetleri gösterecektir. Örneğin, bilgisayarınızda kurulu ama kullanmadığınız programlar varsa yazılımı kaldırabilirsiniz. Bu bilgisayrın hızlı çalışmasına yardımcı olur. Bilmediğiniz dosya adı var ise ne işe yaradığını Web’de arayarak işinize yarayıp yaramadığını öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte, burada bazı hizmetler, hiçbir şey yapamayacağınız sistem yazılımlarıdır. Benim bilgisayarımda yukarıda listelenen sistem yazılımlarıdır.

Bilgisayarı belirli bir zaman ayarlayarak kendi kendine kapanmasını programsız olarak yapabilirsiniz.  Kapanma zamanının nasıl yapılacağına buradan bakabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...