Bilgisayar Sürekli Yeniden Başlıyorsa | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar Sürekli Yeniden Başlıyorsa

yeniden başlıyor

Bilgisayarı yeni almış olsanız bile bilgisayarın kendini sürekli yeniden başlatma sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bilgisayarın sürekli kendini yeniden başlatması sorunun çözümü için hangi adımları atacağımıza bakacağız.

otomatik başlat

  • Windows sürümünüzdeki Arama aracına gidin, “sysdm.cpl” yazın ve  açın.
  • Gelişmiş sekmesini tıklayın. Bunu açmanın diğer bir yolu ise masaüstünde bulunan Bilgisayar simgesini sağ tık yapın ve “Özellikler“i tıklayın ardından sol tarafta bulunan “Gelişmiş Sistem Ayarları“nı tıklayın.
  • Başlangıç ve Kurtarma” altındaki “Ayarlar” düğmesine tıklayın . Bu alanda 3 adet Ayarlar sekmesi vardır. Doğru butona tıkladığınızdan emin olun.
  • Otomatik olarak yeniden başlat” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Bundan sonra, sisteminiz devam edemediğinde yeniden başlatılmayacak. Windows 10 kullanmıyorsanız, göz korkutucu metinlerle dolu mavi bir ekran alacaksınız. Microsoft buna Durma Hatası diyor, ama herkes daha açıklayıcı bir terimi tercih ediyor: Ölümün Mavi Ekranı (BSoD).

Mavi Ekrandaki Hatalar

mavi hata

Ekrandaki bu kalabalık metin içerisinde nereye bakacaksınız? Mavi ekran üzerinde yazan kalabalık yazılardan ikinci paragraf

a bakın ve not alın. Ayrıca ekranın altındaki “Technical İnformation – Teknik bilgiler” bölümünde yazan hatayı da not edin.

mavi ekran

Microsoft, mavi ekranı Windows 10’da daha az korkutucu yapmak için BSoD’yi yeniden tasarladı. Windows 10 mavi ekranda da hataları gösterir. Bu ekranda da en alttaki paragraf hata bilgisini verir.

Hata sebebi çok farklı sebepler olabilir. Her hatayı burada ele almak olanaksızdır. Bu nedenle mavi ekran üzerinde gösterilen hata bilgilerini toparladıktan sonra yapmanız gereken İnternet’te arama yaparak hatalar hakkında bilgi sahibi olarak çözüm yoluna gitmek olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*