Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

oyun hataları
Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, indirmiyor veya yüklerken hata veriyor olabilir. Peki Bilgisayarda oyun neden hata veriyor? Elbette bunun yetersiz donanım veya yavaş internet bağlantısı gibi bir çok nedeni olabilir. Bu makalede bilgisayarda bir oyunun neden hata verdiğini ve çözüm yollarını anlatacağız.

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayar oyunlarının hata vermesinin bir çok nedeni olabilir. Oyunların hata vermesinin en sık olan nedenlerini ve çözüm yollarını sizler için derledik.

Düşük Donanım

Oyunu bilgisayara kurmadan önce ilk yapılması gereken oyunun minimum sistem gereksinimlerini öğrenmelisiniz ve bilgisayarınızın donanım olarak oyunun sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığından emin olmalısınız.

Son yılların çevrimiçi Steam platformundan oyun satın almadan önce, oyunun açıklamasını okuyarak sistem gereksinimlerini kontrol etmelisiniz. Sistem gereksinimleri bilgisayarınızın özelliklerini karşılamıyorsa oyunu satın almanıza ve bilgisayarınıza kurmanıza gerek yoktur. Eğerki oyunu oynamakta ısrarlı iseniz düşük doanım bileşenlerini yükseltmeniz gerekir.

Oyun Ayarları

Özellikle yüksek sistem gereksinimli oyunlar, kendi içinde özel video ayarlarını yapmak için grafik kartı ayarı vardır. Oyunu en iyi performans ile ve hata almadan oyun oynamak için oyun içi video ve grafik ayarlarını bilgisayar donanımına göre yapılandırılması gerekir. Bilgisayar donanımı oyun için yeterli değilse genelde video ayarları düşük seviyelerde tutularak oyun, bilgisayarda oynanabilir hale getirilir. Bu işlemi çoğunlukla deneme yaynılma yollarıyla yapabilrsiniz. Elbette bu işlemi yaptığınızda oyun oynanabilir hal alsada düşük grafik kartı ayarları ile görüntü kalitesinde bir düşme göreceksiniz. Böyle bir durumda daha iyi görüntü kalitesi ile oynamak istiyorsanız ekran kartını değiştirmeniz gerekecektir.

PC Sıcaklığı

Bilgisayarın ısınması hem oyun performansını düşürecektir hem de bilgisayarın normal performansını düşürecektir. Normal kullanımda bilgisayarda ısınma sorunu yaşamayabilirsiniz, ancak yüksek kaliteli oyunlarda, bilgisayar en üst güç ile çalışır.  Böyle bir durumda bilgisayarda biriken tozlarda işin içine girdiğinde bilgisayarın daha fazla ısınmasına neden olur. Öncelikle bilgisayar temizliğinin yapılması gerekir ve temizlik yaptıktan sonra kesinlikle işlemci termal macunu tazelenmelidir.

İlgili: Bilgisayar Kasası Nasıl Temizlenir?

İşletim Sitemi

Sistem gereksinimlerinin bir parçası olan işletim sisteminin oyun ile uyumluluğu çok önemlidir. Son oyunların çoğu Windows 8.1, Mac OS X 10.4 (Mojave) ve Ubuntu 18.04 LTS ve sonraki sürümlerinde çalışır. Bu her zaman geçerli olmasada genel olarak bu şekildedir. Oyunun sistem gereksinimlerini kontrol ederken işletim sistemini de kontrol etmelisiniz. Bilgisayarınız donanım olarak yeni işletim sistemlerini destekliyorsa işletim sistemini yükseltmelisi ve güncellemeslisiniz.

İlgili: Windows 10 Oyun Performansını Arttırma

Ekran Kartı Sürücü Sürücü Güncelleme

Oyunlarda ekran kartı bildiğiniz üzere son derece önemlidir. Bazı durumlarda ekran kartlarının sürücülerinin veya sürücü yazılımlarının güncellenmesi gerekir. Bu güncellemeleri, genelde ekran kartınızın marka modeline göre firmanın resmi web sitesinden sürücülerin güncelini indirip yapabilirsiniz.

İlgili: Windows Bilgisayar’a Driver (Sürücü) Nasıl Yüklenir?

Ağ Sorunları

Steam gibi çevrimiçi oyunlarda İnternet bağlantısı çok önemlidir. Steam tarzı oyunlarda İnternet bağlantısınız Wi-fi ile yapıyorsanız drop sorunu ile çok sık karşılaşırsınız. Bu tür oyunları kesinlikle kablolu Ethernet bağlantısı ile İnternet’e bağlanarak oynamalısınız.

İlgili: Oyunlarda FPS Drop Sorunu Nelerden Kaynaklanabilir? Hangi Yollarla Çözülebilir?

Programları Kapatın

Oyun oynarken, oyun ile ilgisi olmayan prograları kapatın. Özellikle, Chrome gibi tarayıcıların kesinlikle kapalı olması gerekir. Taracıda birçok sekme açıksa bilgisayarınızda ciddi anlamda RAM kullanımı olacaktır. Bu nedenle oyun sırasında kesinlikle Chrome gibi tarayıcılar kapalı olmalıdır. Oyun esnasında oyun ile ilgisi olmayan özellikle çevrimiçi programları kapatmakda fayda vardır.

Diğer Bilgisayar Sorunları

Bilgisayarda oyunun hata vermesinin sebebi sadece oyuna bağlı etkenler olmayabilir, genel olarak işletim sisteminizde sistemsel veya bilgisayar donanım parçalarının birinde fiziksel sorunlarda olabilir. Yukarıdaki yöntemlerle çözüm bulamadıysanız bilgisayarın diğer yönlerden sorununu bulmaya çalışıp, çözmeye çalışmalısınız. Bilgisayar sorununu çözmenin en önemli adımı gözlem yaparak sorunu tespit edebilmektir. Hatayı tespit ettikten sonra çözüm yollarını bulmak daha kolay olacaktır. İşletim sistemi ile ilgili hata kodu alıyorsanız hata kodunu öğrenerek sorunu çözmeye başlayabilirsiniz. Windows Mavi Ekran Hataları ve Hata Kodları

İlgili: Windows 10 Mavi Ekran Hatası Sorunu Nasıl Çözülür?

Sonuç

Herşey yapmanıza rağmen oyunda halen donmalar ve hatalar olmaya devam ediyorsa, bilgisayar donımlarınızı ciddi bir şekilde gözden geçirerek oyun bilgisayarı haline getirmek için ya yetersiz donanımları yükseltmeli yada yeni bir oyun bilgisayarı almayı düşünebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*