Bilgisayarda Programsız Ekran Görüntüsü Alma (RESİMLİ) | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarda Programsız Ekran Görüntüsü Alma

Windows işletim sistemlerinde ekran fotoğraf görüntüsü nasıl alınır?

Windows 7,8 ve 10 eski ve yeni tüm sürümlerinde “paint” uygulaması vardır. Tüm klavyelerde “print screen” tuşu da mevcuttur.

print

İlk önce Bilgisayarınızı, ekranın fotoğrafını almak istediğiniz duruma getirin daha sonra klavyedeki “print screen” tuşuna basarak bilgisayardaki ekran görüntüsünü fotoğraf olarak kopyalamış olursunuz.

“PAİNT” PROGRAMI DOSYASI NEREDEDİR?

paint2

Her Windows işletim sisteminde “paint” uygulaması vardır. Ayrıca yükleme yapmaya  gerek olmayan uygulamadır. Peki buna nasıl ulaşırız. Bilgisayarınızda programların bulunduğu Uygulamalar kısmındaki arama kısmına “paint” yazarak bulabilirsiniz. Eğer bu şekilde bulamıyorsanız “C:\Windows\System32\mspaint” dizininden uygulamayı bulup çalıştırabilirsiniz.

paint3

Paint uygulamasını açtıktan sonra “print screen” yaparak kopyaladığımız ekranı buraya yapıştır (ctrl+v) diyoruz. İsterseniz burada fotoğraf üzerinde bazı oynamalar yapabilirsiniz. Dosyanızı kaydetmek için “paint” uygulamasının sol üst kısmında bulunan “Dosya” isimli yeri tıklıyoruz burada açılacak olan menüden “Farklı Kaydet”i tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır. Bu kısımda “Dosya adı” kısmından fotoğrafınıza isim verebilirsiniz. Kayıt etmek istediğiniz dosya kayıt türünü de buradan değiştirerek kayıt işlemini yapabilirsiniz. En çok bilinen fotoğraf formatı “JPG” dir. Sırasıyla bunu “PNG”  ve “GİF” takip eder. Dosyanıza ad ve dosya türünü belirledikten sonra dosyanızı kayıt edebilirsiniz. “Paint”  dosyaları varsayılan olarak Windows’un “Resimler” klasörüne kayıt eder. Ancak siz, yukarıda gözüken ekranın sol kısmından kayıt etmek istediğiniz yeri belirleyebilirsiniz.

  1. adamsınız

Bir yorum bırakınız...

*