Bilgisayarda Ses Kaydı Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarda Ses Kaydı Nasıl Yapılır?

pc ses kaydı

Bilgisayarda ses kaydı yapma yolları aslında birden fazla ve kolaydır. Ses kaydı yapmak neredeyse herkes tarafından ihtiyaç duyulan bir şeydir. Son zamanlarda evden çalışma ve evden işlemleri halletme durumu yaşandığı için ister istemez ev içi çözümler aramaya başlıyoruz. Bilgisayarda ses kaydı yapmak da bu yollar arasında yer almakta. İster profesyonel isterseniz bu işlere yeni başlıyor olun. Bilgisayardan ses kaydetmek ve onu istediğiniz formatta saklamak günümüzdeki teknolojilerde oldukça basit bir halde gelmiş durumda.Her ne kadar bu işlemler için kaliteli cihazlar ve mikrofonlar gerekiyor olsa da ev ortamında da bu düzeylere yakın kayıtlar elde etmek mümkündür.

Evinizde alacağınız kayıtlar elbette profesyonel kayıtlar gibi olamaz ancak işinizi oldukça iyi bir şekilde görecektir. İnternet üzerinde video üretimine başlıyor ya da sadece sesinizi kayıt ederek üzerinde oynamak istiyorsanız makalemizin içerisinde vereceğimiz bilgisayarda ses kaydı yapma yolları

bilgileri işinizi görecektir.

Makale içerisinde vereceğimiz yazılım, bilgisayarda ses kaydı yapma yolları konusunda kullanımı tamamen ücretsiz olan açık kaynaklı bir yazılımdır. Açık kaynak olması ve kullanımı ücretsiz olması sayesinde işlemlerinizi hiçbir lisans problemi yaşamadan halledebileceksiniz. İçerisinde bulunan ekstra özellikler sayesinde gürültü kaldırma ve diğer efektleri de uygulayabileceksiniz. Yazılım içerisinde bulunan codec paketleri sayesinde aklınıza gelebilecek bütün ses formatlarında kayıt işlemi alabilmeniz mümkündür.

ses kaydı nasıl yapılır

Audacity Ses Kaydetme

Audacity ses kaydetme programları arasında en bilinenlerdendir. Ses kaydetme programları arasında birinci sırada gelen Audacity, hem kaliteli hem de ücretsiz bir yazılımdır. Kullanımı oldukça basit olan bu yazılım amatör ses kayıtlarına izin vermesinin yanı sıra ses kayıtlarının üzerinde oynanmasına da izin vermektedir. Sesinizde olan parazitleri kaldırabilir, yeni efektler ekleyebilir ve hatta sesinize oldukça basit bir şekilde gizemli efektler verebilirsiniz. Yazılım tamamen ücretsiz olduğu için her hangi bir lisans problemi çekmeyeceğinizi tekrar belirtmekte fayda bulunuyor.

Audacity ses kaydetme yazılımı sadece Windows üzerinde hizmet veren bir yazılım değildir. Mac OS cihazlarda ve özellikle Linux tabanlı cihazlarda ücretsiz şekilde hizmet veren yazılıma erişim sağlamak oldukça basittir. Tüm platformlar üzerinde aynı şekilde kullanılabilen yazılım tek bir anlatım türü ile kolaylıkla kullanılabilir düzeydedir. Özellikle Youtube gibi platformlara acemi bir şekilde giriş yapmak isteyenlerin tercihleri arasında bulunan yazılım. Doğru kullanıldığı zaman profesyonellerin elinden geçmişçesine ses kalitesi sunabilmektedir. Audacity ses kaydetme yazılımı kullanım oranı en yüksek yazılımlardan sadece birisidir.

ses kayıt etme ekipmanları

Audacity Kurulumu

Audacity kurulumu için öncelikle ilgili yazılımı ücretsiz şekilde bilgisayara indirmemiz gerekiyor. İlgili yazılımı ücretsiz şekilde bilgisayar indirmek için Audacity – Download sayfasını kullanacağız. Bu noktada dikkat edilmesi gereken iki husus bulunmakta. İlgili yazılımı bilgisayarınız ile uyumlu bir sürümde indirmeli ve sadece orijinal sitesinden indirmelisiniz. Hali hazırda tamamen ücretsiz olan yazılımı başka platformlardan Download ederek istenmeyecek sorunlar ile baş başa kalabilirsiniz.

audacity indirme sayfası

İlgili bağlantıya gidildiği zaman bu şekilde üç seçenek bizleri karşılayacaktır. Bu alanda yapılması gereken sisteminize uygun olan yazılımı indirmektir. İster Windows ister Apple cihazlar isterseniz GNU cihazlar için yazılımı ücretsiz şekilde edinebilirsiniz.

audacty indirme linki

İşletim sisteminizi seçtikten sonra gelen bu ekran kafanızın karşımasına neden olabilir ancak burada yapmanız gereken işlemler oldukça basittir. Kırmızı ile işaretleri olan alanlar içerisinde istediğiniz türden indirim sağlayabilirsiniz. Üst kısım doğrudan programı yüklemek için gerekli kısa yolu verirken alt kısım sıkıştırılmış versiyonunu vermektedir.

audacity indir

Herhangi bir Download linkine tıkladıktan sonra karşınıza bu şekilde bir ekran gelecektir. Burada indirme işlemini başlatmak için her hangi bir Donate işlemi yapmanıza gerek yoktur, kırmızı ile işaretlenmiş alandan tekrar sisteminiz için uygun olana tıklayarak kurulum yazılımını indirmeye başlayabilirsiniz.

audacity kurulum

Audacity Kurulumu için her hangi bir ekstra ayarlama gerektirmeyen yazılımı hiçbir seçeneği değiştirmeden “İleri” butonları ile kurabilirsiniz.

audacity nasıl kurulur

Audacity Kurulumu bu şekilde ilerlemekte olup yaklaşık bir dakika içerisinde bilgisayarınıza kurulmuş olacaktır. Bilgisayardan ses kaydı alma uygulamaları arasında en basiti olan Audacity’nin kurulumu bu kadar. Bu aşamadan sonra sadece ses kaydı alma işlemleri kalıyor.

Audacity Ses Kaydı

Audacity ses kaydı alma konusunda oldukça başarılı ve sade bir yazılımdır. Ufak bir boyuta sahip olan yazılımın kurulumu da kullanımı da oldukça basittir. Kısa bir kurulum sonrasında programı açtığımız anda karşımıza basit bir kayıt ara yüzü gelmekte. Audacity ses kaydı programı ara yüzünü incelediğimizde gözümüze çarpan ilk detaylar kırmızı kayıt butonları ve yanında bulunan yardımcı butonlar.

audacity ses kaydı

Audacity ses kaydı programı, klasik programlardan da alışık olduğumuz şekilde butonlara sahiptir.Kırmızı yuvarlak buton kayıt için, içi dolu kare buton kaydı tamamlamak, yan yana duran iki çizgili buton ise kaydı duraklatmak için kullanılıyor.

Kayıt yapmak için doğrudan butonlara tıklayabilirsiniz ancak kısa yollar ile hareket etmek kayıt alırken işinizi kolaylaştıracaktır. Zira kayı alacağınız her süre zarfında masa üstünde program üzerinde olamayacaksınız.

Audacity Kısa Yolları

Audacity kısa yolları programı kullanmanız konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Kayıt sırasında masa üzerine program üstünde olamayacağımız gibi bazı durumlarda Mouse’a erişimimiz olmayabilir. Basit bir şekilde ayarlanmış olan kısa yollar ile programa hükmetmeniz mümkün. Peki, nedir bu kısa yollar:

  • Kayıt Başlatma: Shift + R
  • Duraklatma: P
  • Kayıt Bitirme: Shift + Space

Audacity Kayıt Sonrası Ses Aktarımı

Audacity kayıt sonrası ses aktarımı yapılabilen bir yazılımdır. İstediğiniz formatta dışa aktarım yapılabilmesine olanak sağlayan yazılımın dışa aktarım sürecinde oldukça hızlıdır.

Kırmızı yuvarlak buton ile kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra İçi dolu siyah buton ile kayıt durdurma işlemlerini gerçekleştiriyoruz. “Ses İzi” olarak belirtilen kısım üzerinde oynamalar yapabilir ya da hiçbir ayar ile oynamadan sesi dışarı aktarım işlemi sağlayabiliriz.

audacity ses aktarma

Tüm bu kayıt işlemlerinden sonra Dosya > Dışa Aktar > İlgili Format seçeneklerini kullanarak sesinizi dışarı aktarabilirsiniz.

audacity ses dosya formatı

Audacity kayıt sonrası ses aktarımı için neredeyse her formata dönüşüm imkânı vermekte. MP3, WAV, OGG şeklinde hazır ayarlar ile sesinizi dışarı aktarabileceğiniz gibi “Çoklu Dışa Aktar” seçeneği ile de sesinizi dışarı aktarabilişiniz. Her hangi bir formatta dışa aktarım seçimi gerçekleştirildikten sonra karşınıza bu şekilde bir ekran çıkacaktır.

audacity ses aktarma yeri

Bu alanda ses dosyanız ile ilgili ince ayarları yapabilir sanatçı adı gibi ufak detaylara da yer verebilirsiniz. Norma bir dosya kayıt ekranından tek farkı daha detaylı olması. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra program maksimum bir dakika aralığında bir işlem gerçekleştirecek ve hemen ardından kayıpsız olarak sesinizi dışa aktaracak.

Bilgisayar Ses Kaydedici Programları İndir

Bilgisayar ses kaydedici programları indir ya da kaliteli bilgisayar ses kaydedici programları arasında Audacity yer almakta. Ancak ona benzer programlar bakıldığı zaman kullanımı Audacity gibi olan ya da daha da basit olan programlara rastlamak mümkün. Bu yazılımlar ücretsiz olabileceği gibi ücretli bir şekilde de sunulabilmekte. Vereceğimiz listenin başında makalemizde tanıtmış olduğumuz Audacity yer almakta. Diğer programlar ücretli ve ücretsiz olmak üzere. Karışık bir şekilde, piyasada en çok tercih edilen programlardan toplanmıştır.

Audacity – Bilgisayar Ses Kaydedici Programları

Adobe Audition – Bilgisayar Ses Kaydedici Programları

Sound Wave Recorder – Bilgisayar Ses Kaydedici Programları

Bir yorum bırakınız...

*

Kablosuz Dosya Aktarımı

Kablosuz Dosya Aktarımı Uygulaması AirDrop Nedir?

Günümüzde birçok kullanıcı bilgisayardan telefona kablosuz dosya aktarımı yapmak isteyebiliyor. İşte bu gibi durumlarda kullanıcıların karşısına AirDrop uygulaması çıkıyor. Çünkü AirDrop sayesinde Apple kullanıcıları ...
whatsapp çift faktörlü doğrulama

WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nedir Nasıl Yapılır?

WhatsApp iki adımlı doğrulama WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu en faydalı özelliklerden biridir. WhatsApp mesajlarının başkaları tarafından okunduğundan şüphe duyanlar ya da mesajları kimsenin okumasını istemeyenler ...
Uydu telefonu

Uydu Telefonu Nedir? Normal Telefonlardan Farkı

Uydu telefonu normal telefonlardan oldukça farklı şekilde çalışan bir cihaz. Bu cihazı kullanarak yapılan aramalar, normal telefonlardan yapılan aramalardan daha farklı şekilde gerçekleşiyor. Yani ...
Capture Card

Capture Card Nedir Ne İşe Yarar?

Capture Card özellikle yayıncılar tarafından çok fazla tercih edilen bir cihaz. Bu cihaz sayesinde yayıncılar farklı cihazları birbirine bağlayarak istedikleri ekranı yayına verebiliyorlar. Bildiğiniz ...
WinOptimizer 2021 Ne İşe Yarar

WinOptimizer 2021 Nedir? Özellikleri Neler?

Günümüzde WinOptimizer 2021 gibi bilgisayarda ki bazı işlemleri hızlı şekilde yapabilmenizi sağlayan birçok program mevcut. Ancak WinOptimizer programı bu programlar arasında en çok özelliğe ...
ram sorunları

Windows’ta RAM Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Bilgisayar ile iligili sorun yaşandığında RAM, bilgisayar kullanıcıların ilk etapta aklına gelmeyen sebeplerdendir. Bilgisayar ile ilgili sorun meydana geldiğinde genellikle yazılım sorunları  ve sabit ...
Reklam engelleme eklentileri

Google Chrome Reklam Engelleme Eklentileri

Reklam engelleme eklentileri internette sık gezinen kişiler için oldukça önemli. Çünkü internette girdiğimiz sitelerin neredeyse hepsinde reklamlar mevcut. Bu reklamlar sitelerin herhangi bir yerinde ...
android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...