Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

vram

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da RAM’e ihtiyacı vardır. RAM verilerin anlık olarak işlenmesinde büyük önem taşır. Ekran kartında iyi bir VRAM’e (Video RAM) sahip değilseniz, düşük performanslı oyunlara mahkum olursunuz.  Bilgisayarda VRAM’ı artırmak mümkün, ancak yüksek bir beklentiniz olmasın. Bu yazımızda Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır? konusunu ele alacağız.

GPU Çeşitleri

Bilgisayarlarda iki türlü GPU türü vardır. İşlemciler (CPU) ile çalışan, ekran kartları (GPU) anakart üzerinde olan Onboard ekran kartı dediğimiz türdür. Bu tür GPU ekran kartlarını harici ekran karları gibi yenisi ile değiştirerek yükseltilemezler, anakart’ta yerleşiktir. Bu GPU’lar dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstü bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılır. Oyun oynamak ve grafik tasarım odaklı kullanıcı değilseniz, sadece internette gezinen biriyseniz tercih edeceğiniz bir ekran kartı modelidir. Bu ekran kartlarının temel özelliklerinden biri, kendi özel VRAM’lerine sahip olmamalarıdır. Bilgisayarın sistem RAM’ini kullanır.

İlgili: Harici Ekran Kartı (eGPU)

vram ekran kartı

Harici ekran kartı dediğimiz GPU’lar, ayrıca donanımsal bir parça olarak performans gösterirler. Kendi ekran kartı işlemcisi, kendi soğutma sistemi ve kendi RAM modüllerine sahiptirler. Bu bellek modülleri, GDDR – Grafik Çift Veri Hızlı bellek adı verilen özel bir türdendir. Bu GPU’lar onboard dediğimiz ekran kartlarından daha iyi performans gösterir.  Bu ekran kartlarının VRAM’lerini artırmak da mümkün değildir, çünkü bu grafik kartının kendisinde sabit bir donanım özelliğidir.

VRAM Ne Zaman Devreye Girer?

VRAM, doğrudan GPU performansına bağlı değildir. Grafik iş yükü mevcut miktardan daha fazla VRAM gerektirmiyorsa, GPU performansı üzerinde etkisi olmayacaktır. Peki VRAM performansı kendini ne zaman gösterecektir.

  • Yüksek çözünürlüklü oyunlarda
  • Karmaşık 3B geometri ve efektler
  • GPU ile hızlandırılmış büyük veri kümeleri
  • Yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraf düzenleme

VRAM ihtiyacı, GPU’nun işlemesi gereken veri miktarına bağlı olarak devreye girer.

BIOS’ta VRAM Nasıl Artırılır?

BIOS tüm donanımı temel olarak optimize edebileceğiniz temel ürün yazılımıdır. Bir GPU’nun VRAM kontrolünü burada bulabilirsiniz.  Öncelikle Bilgisayarda BIOS’a nasıl girilir? konusunu öğrenmelisiniz.

BIOS’a girdikten sonra, “integrated peripherals””, “VGA share” veya bu ifadelere benzer ifadeleri olan sayfayı bulmalısınız. Her bilgisayarın BIOS yazılımı farklılık gösterebilir. “integrated graphics memory allocation” gibi bir şey olarak adlandırılır veya daha farklı ifadeler ve MB veya GB cinsinden bir değer gösterecektir. Tek yapmanız gereken bu değeri daha yüksek bir değer ile değiştirmek. Ardından BIOS’ta kaydedin ve çıkın. Bazı BIOS yazılımları yapılan değişiklikleri otomatik kayıt eder veya BIOS’tan çıkış yapmak istediğinizde kayıt edip etmek istemediğinizi soracaktır.

Daha Fazla RAM Ekleyerek VRAM’i Artırma

Çoğu masaüstü ve dizüstü bilgisayar sistem RAM miktarını yükseltmenize izin verir. Onboard GPU’lar sistem RAM’ini VRAM olarak kullandığından, sistem RAM’ini yükselterek mevcut VRAM miktarını artırabilirsiniz. Bu yalnızca GPU’ya daha fazla bellek ayırmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda CPU’nun da daha fazla belleğe sahip olacağı anlamına gelir.

Bir yorum bırakınız...

*