Bilgisayardan Malware Temizleme | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Bilgisayardan Malware Temizleme

malware

Malware, İngilizce Malicious software ifadesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı kötü amaçlı yazılım’dır. Kötü amaçlı yazılımlar bilgilerinizi çalan, parola, kullanıcı adı gibi size özel verileri ele geçirmeyi hedefleyen, bilgisayarınızın çökmesine sebep olan, bilgisayarınızı yavaşlatan, bilgisayarınızı başkalarının kontrolüne açan programdır. Malware grubuna virüs, trojan (truva atı), Backdoor(arka kapı), Worm (solucan), Adware (reklam  yazılımı) gibi kötü amaçlı programların hepsi girer.

Bilgisayarınıza Malware olduğunu düşünüyorsanız veya biliyorsanız. Bilgisayarınızı zaman geçmeden temizlemeniz gerekecektir.

Antivirüs yazılımının kullanılması gerektiği size bir çok kez söylenmiş veya okumuşsunuzdur.  Tekrar hatırlatarak; Antivirüs yazılımı kullanın. Özellikle Windows’da, ücretli veya ücretsiz bir çeşit virüsten koruma yazılımının yüklü olması zorunludur.

Ancak en iyi antivirüs yazılımı dahi % 100 kusursuz değildir. Bilindiği üzere virüsler genellikle bağlantı tıklamalarıyla bulaşır. Bu nedenle hiç bir virüs programı size bu bağlantıyı tıkla bunu tıklama gibi bir sanal düşüncü ile gelmez. Antivirüs veya casus yazılım önleme gibi görünen sahte programlar da vardır. Asıl bunlara daha çok dikkat etmeniz gerekir. İndirmek istediğiniz her neyse daima resmi site kaynağı varsa oradan veya bildiğiniz güvenilir indirme sitelerinden indirin. Bilmediğiniz kaynaktan mümkün olduğunca bir şeyler indirmekten kaçının.

Bazen bilgisayarınıza virüs bulaştığını anlamak zordur. Ancak dikkat etmeniz gereken çok sayıda işaret de vardır. Özellikle bilgisayar yavaşlaması en büyük belirtidir. Bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığına ilişkin bilgiye sahibi olmak için bu makaleye  göz atabilirsiniz.

Kötü Yazılım tespiti yaptıysanız. Bilgisayardan bunu nasıl temizleyeceğiz. İşte adımlar;

Antivirus’ünüzü Yükleyin veya var ise güncelleyin

Öncelikle, varolan antivirüs yazılımınızın en son virüs taramalarıyla güncel olduğundan emin olun. Güncel olmayan antivirüs yeni çıkan kötü yazılımları tanımaz.

Eğer herhangi bir antivirüs kurulu değilse, en beğenilen ücretsiz antivirüs araçlarımızdan birini indirin: Avast Free Antivirus, AVG AntiVirus Free veya Panda Free Antivirus. Bu antivirüslerin ücretli olanları da mevcuttur.

Bilgisayarınız önemli ise  çok değerli bilgiler olduğunu düşünüyorsanız özellikte iş yerinde kullanılan bir bilgisayarsa güvenliği çok önemli ise bu sefer ücretli antivirüs seçeneklerini değerlendirmeniz gerekecektir.  En çok tercih edilen seçenekler şunlardır: SSymantec Norton Security Premium, Bitdefender Internet Security, Bitdefender Total Security, Kaspersky Internet Security, ve  McAfee LiveSafe.

Güncel antivürüs yazılımında detaylı taramayı çalıştırın. Biraz uzun sürer ancak bilgisayarınızın her köşesini tarar.

Ayrıca, bilgisayarınızda çalışan güvenlik duvarı kullandığından emin olun. Güvenlik duvarlarına ilişkin, Check Point ZoneAlarm Free Firewall yazılımlarını tercih edebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme

Windows’ta Sistem Geri Yükleme noktası olması sizin için büyük bir avantaj olur. Bazen bu çok işe yarar, kötü amaçlı yazılımı yapan sistem geri yüklemeye karşın bir hamle yapmadıysa kötü yazılımdan çok rahat bir şekilde kurtulmuş olursunuz.

Bu işe yaramazsa, Windows’u kötü amaçlı yazılımların başlamasına izin vermeyecek şekilde Güvenli Mod’da açmanız gerekir. PC’yi yeniden başlatarak Windows Güvenli Moduna; Bilgisayarı yeniden başladıktan sonra 1 saniye aralıklarla sürekli F8 tuşuna basın, Windows 8 ve 10’da, bilgisayar açılışında ÜstKrktr (Shift) tuşunu basılı tutun. Sorun giderme seçeneklerinden istendiğinde Güvenli Mod girin.

Başlat menüsünde, Disk Temizleme’yi yazın ve tüm temps’ler arasında neyin güvenli bir şekilde sileceğini C: sürücüsüne temizleyin.

cleaner

Malware konusunda en başarılı Malwarebytes Anti-Malware her zaman önerilir. Malwarebytes Anti-Malware,  “malware tarayıcı” olarak da adlandırılır. Çünkü ilk antivirüsünüz başarısız olursa kötü yazılımlara karşı ikinci bir saldırı hattıdır. Genellikle başarılıdır. Güvenli Mod’da iken Malwarebytes Anti-Malware’ı indirin ve çalıştırın.

Taşınabilir(Portable) Antivirus

Her şey başarısız olduğunda, virüs nedeniyle size karşı gelen işletim sistemi olabilir. Yeni antivirüs araçlarını bile kuramazsınız. Doğrudan kurulum gerektirmeyen USB sürücüye koyabileceğiniz, Microsoft Güvenlik Tarayıcı, ClamWin, McAfee Stinger veya Kaspersky Security Scan gibi antivirüs de dahil olmak üzere birçok taşınabilir uygulama bulunmaktadır. Bir kaçını deneyin. Taramayı tek tek çalıştırdığınızda portable olduğu için çakışma olmaz.

Sonuç

Malware ile başarılı bir şekilde baş etmek, hırsızlıktan sonra evde olmak gibidir. Tekrar güvende olmak biraz zaman alır. Güvenliğinizi arttırın. En iyi, en yüksek puanlara sahip güvenlik paketini edinin, dolandırılmaya maruz kalmamak için  temizleme işlemine başlayın. Kullanmadığınız programları düzenli olarak kaldırın. Her şeye rağmen kafanız rahat etmediyse istemesek de her şeyi baştan kurmak sıkıcı olsa da bilgisayara format atmak en sağlam iş olur. Bundan sonra yapılacak iş daha fazla dikkat etmek her şeyi tıklamamak.

Benzer Makaleler;

Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarın Hacklendiği Nasıl Anlaşılır?

En Sık Kullanılan Şifre Kırma Yöntemleri

Hijack Ne İşe Yarar?

Combofix Nasıl Kullanılır?

Windows’da Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturma ve Sistem Geri Yükleme

Bir yorum bırakınız...

*

apple-ios-7-1-final-surum-guncelleme-iphone-ipad-ipod-touch

İOS Şifresinin Ele Geçirilme Riski

Her geçen gün hackerlar yeni şifre kırma metotlarını geliştirmektedir. Son yeni yöntem ...
eaf9cfd8-0c54-4bc9-9d88-c3f93955120f

Xbox One S Mağazalarda

Xbox One X’ın yeni olmasına rağmen Xbox One S piyasaya hızlı giriş ...
mini

Google Mini’nin Özellikleri

Google Mini Müzik—Küçük boyutlu olmasına rağmen evin her köşesinden duyulacak seviyede ses ...
XBox360-Feature-640x353

Xbox 360 Konsolu Tarih Oluyor

XBOX 360 NOSTALJİ OLDU Microsoft,  Xbox One’nın çıkmasından sonra Xbox 360 için ...
WESTERN-DIGITAL-800x445

Western Digitalden 14 TB’lık Harddisk

14 TB HARDDİSK Hava yerine helyumla üretilen sabit disk, 14 TB’lık kapasiteye ...
1710280002

İphone X ve İphone 8 için 10 Karşılaştırma

Apple, son zamanlarda hızla yeni model telefonlar piyasaya sürmeye devam ediyor. Bunlardan ...
minecraft

Minecraft, Windows Telefonlarda Güncellemeyi Durduruyor

Mojang firma yetkilileri Windows platformunda çok fazla kullanıcının olmadığını geliştirme için zaman ...
Google Begins Installing Ultrafast Broadband Network

Google Fiber, TV Arenasında İlgisini Kaybediyor

Google fiber Googl’a ait fiber internet TV sağlama hizmetidir.  Birçok insanın TV ...