Bitcoin Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı? | Sonsuz Teknoloji

Bitcoin Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?

bitcoin

 

Son zamanların en popüler fenomenlerinden biri olan Bitcoin hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu sanal para üzerinden kazanç elde edenler, yatırım yapanlar yada bu para birimi vasıtası ile internet üzerinden alışveriş yapanların sayısı günden güne artıyor. Peki Bitcoin nedir? ve nasıl elde edilir? Bu gibi merak edilen soruların cevabını bu yazıda kapsamlı bir şekilde bulabilirsiniz.

BITCOIN NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bitcoin 2008 tarihinde internet dünyasında ortaya çıkan bir makale sayesinde tüm dünyaya tanıtılmaya başlandı. Toplamda 22 sayfadan oluşan bu makelenin yazarının ise Satoshi Nakamato isimli biri olduğu iddia edildi. Makalede yer alan talimatlar ve Bitcoin hakkındakı tanıtım yazısı bu para biriminin nasıl elde edileceğini ve yatırım yapılabilceğini herkese anlatmayı amaçlıyordu.

Bu makale sayesinde yeni bir para birimi dünyamıza girmeye başladı. Satoshi Nakamato isimli kişi ya da kişilerin kim olduğu da günümüzde dahi henüz esrarını korumaktadır. P2P yani “a peer to peer” yöntemi sayesinde internet üzerinden blockchain ile birlikte elde edilebilen ve kullanılabilen bu yeni kripto para kısa sürede oldukça yüksek bir değer kazandı.

Bitcoin, yatırımcı ve para arasındaki tüm aracı kişi ya da kurumları ortadan kaldırdığından ve bu para ile yapılan işlemlerin tümünün anonim olmasını sağlayabildiğinden çok kısa bir sürede yatırımcı sayısının artmasına neden oldu. Bu durum devletleri ve büyük bankaları derhal harekete geçirse de yapılabilecek pek de bir şey yoktu. Tam 2009 senesinden günümüze değer kazanmaya devam eden bu sanal para kendisinden başka yeni sanal paraların da ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

BITCOIN MADENCİLİĞİ

Bu popüler sanal para birimini üretmek de blockchain platformu sayesinde oldukça mümkündür. Dünya üzerinden maksimum üretilecek olan Bitcoin miktarı ise yalnızca 21 milyondur. Bu durum da paranın rezervinin oldukça sınırlı olmasına neden olmaktadır. Madencilik yöntemi ile uçtan uca eklemlenerek elde edilen bu sanal para beli başlı bir şifreleme ve algoritma yöntemi ile korunmaktadır. Bitcoin

madencileri gerekli olan şifreleri çözümleyerek bu parayı elde edebilmektedirler. Yaklaşık olarak 10 dakika gibi kısa bir sürede elde edilen bu sanal para, sınırlı rezerve sahip olduğundan kısa bir müddet sonra madencilik işlevsiz bir hale gelecektir. Yapılan tüm madencilik ve yatırım işlemleri de tamamen anonim olup kişilerin IP adresleri ve kimlikleri kesinlikle gün yüzüne çıkmamaktadır.

BITCOIN GÜVENİLİR MİDİR? YATIRIM YAPILMASI MANTIKLI MI?

Bitcoin gibi sanal paralar ilk kez ortaya çıktıklarında oldukça az bir kesim tarafından tercih edilen bir yatırım yöntemi olarak görülmekteydiler. Bu durumda madencilik yapan ve bu para birimleri ile oynayan kişi sayısı da oldukça azdı. 2009 döneminde yatırım yapan sanal para yatırımcıları günümüzde milyon dolarlar elde ettiler. Değeri günden güne artan sanal paralara yatırım yapmak artık pek de mantıklı görünmemektedir. Elbette Bitcoin ya da diğer alt coinlerden satın alabilir ve küçük karlar elde etmeye devam edebilirsiniz fakat hayalinizde kısa yoldan zengin olmak varsa bu ne yazık ki artık pek de mümkün değil. Popüler bir para birimi haline gelen ve pek çok kişi tarafından tercih edilen bu para birimleri artık kısa vadede yatırımcılarını zengin etmeyecekler.

Sanal paralar tamamen sanal bir cüzdan vasıtasıyla tutulmakta ve alım satımı yapılmaktadır. Bu sanal cüzdan kullanıcı tarafından oluşturulan bir şifreleme sistemi ile korunmaktadır. Şifreleme sisteminin sağlam olması sayesinde cüzdanınızın güvende tutulması da oldukça mümkündür.

Bir yorum bırakınız...

*