Bitcoin Shorts Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Bitcoin Shorts Nedir?

bitcoin

Son dönemde yaşadığı önemli değer kayıpları ile dikkatleri üzerine çeken Bitcoin, 2017’ deki rekorlar kırdığı dönemi aratıyor. 19 bin Dolar bandından, 3 bin Dolar bandına kadar düşüş yaşayan Bitcoin için, yatırımcıları nelerin beklediği ise tartışma konusu. Özellikle de SEC tarafından verilen erteleme kararının ardından yaşadığı dalgalanmanın etkisinde henüz kurtulabilmiş değil. Bu gibi gelişmelere ilave olarak Bitcoin’de yaşanan bu dalgalanmaların, tüm kripto para piyasasına yansıyor olması önemli sonuçlar ortaya çıkıyor. Özellikle yatırımcılar açısından kripto paralarda uzun vadeli yatırımların ne kadar güvenilir olduğunun tartışılır hale gelmesine neden oluyor. Bu durumda Bitcoin Shorts (kısa) pozisyon değerlendirmelerine ağırlık verilmesine neden oluyor.

Bitcoin Shorts Nedir?

Finans sektörüyle etkileşimde olan kişiler açısından pek de yabancı olmayan bir kavram olan “shorts” temel olarak kısa zaman periyodunu oluşturmaktadır. Geleneksel finans piyasasında altın, döviz, menkul kıymet tarzındaki finansal araçların üzerinden sahip olunan varlıkların aynı türdeki sorumluluklarını karşılayamayan bölümüdür. Yani short pozisyon açılması borsa içerisinde işlem gören kripto parada değer kaybı meydana geleceği öngörüsü ile işlem gerçekleştirilmesidir. Bu durumda short pozisyon açışında artış yaşanması ve sayısal açıdan fazlalaşması yatırımcı açısından o kripto parada değer kaybı meydana geleceği öngörüsünde bulunan yatırımcı sayısının da paralel olarak artış göstermesine neden olur. 2018 yılında kripto para dünyasında yaşanan etkili dalgalanmalar sonucunda Bitcoin Shorts sayısında da artışlar yaşanıyor.

Yaşanan artışlar özellikle 2018’ in son aylarında oldukça yüksek rakamlara ulaşmış durumda bulunuyor. Bu durumda Bitcoin Shorts sayılarının artması ile birlikte 2019 yılında BTC değerindeki gelişmelerin pek de umut açıcı olmamasına yol açıyor.

Kısa Pozisyon Alma

Geleneksel finans sisteminde pek çok yatırımcının sıklıkla başvurduğu kısa pozisyon alma aslında değer kaybı üzerinden kazanç sağlanmasıdır. Kısa pozisyon alma, yatırımcının mevcut durumda sahip olmadığı finansal mevcudiyeti başkasından ödünç sisteminde alarak, satışını gerçekleştirmesidir. Tıpkı geleneksel finans sisteminde olduğu gibi Bitcoin Shorts içinde fiyatta (değerde) düşüş meydana geleceği beklentisi üzerine alınmaktadır.

Yatırımcı o anda elden çıkarma(BTC satma) gerçekleştirir ise BTC’ nin değer kaybı yaşadığı süreçte çok daha düşük bir değer üzerinden satın alımını gerçekleştirebilir. Bu şekilde yerine koyarken aynı zamanda da arada oluşan önemli orandaki fark yatırımcı cephesinde kar yaratır. Günümüzde Bitcoin Shorts ile ilgili olarak daha fazla sayıda türev, aktif kripto para piyasasında görülüyor. Ancak burada doğru analizlerde bulunmak ve piyasadaki hareketli iyi bir şekilde belirleyebilmek, en az değer artışında olduğu kadar somut değer düşüş tahminlerinde bulunulması gerekir. Aksi halde tıpkı değer artışındaki yanılgılarda olduğu gibi karın zarara dönüşmesi söz konusu olabilir.

Temelinde çok basit bir sistemi bulunan Bitcoin Shorts yani Bitcoin kısa pozisyon alma işlemi ile ters kazanç fırsatı oluşturulabiliyor. Misal olarak kripto para piyasasındaki hareketler ışığında 3500 Dolar seviyesindeki BTC’ de düşüş bekleniyor ise o anda elde bulunan 3500 dolar değerindeki BTC elden çıkartılır. Oluşturulan beklenti çerçevesinde BTC değeri 3000 Dolar seviyesinde bir değere indiğinde, 3000 Dolar üzerinden aynı BTC miktarını satın alabilmek mümkündür. Böylelikle bu işlem grafiğinde yatırımcının 500 Dolar seviyesinde bir karı meydana gelir. Özellikle de kripto para piyasasında 2018’ in başından bu yana yaşanan ciddi dalgalanmalarda yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilen kar fırsatlarından birisi konumunda bulunuyor. 2019 yılı kripto para piyasasına ilişkin somut olumlu veriler söz konusu olmadığından 2019 yılında da yatırımcılar tarafından kısa pozisyon alma işleminin tercih edileceği öngörülüyor.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...