Bluetooth Nedir ve Bluetooth 5.0'ın Özellikleri Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Bluetooth Nedir ve Bluetooth 5.0’ın Özellikleri Nelerdir?

Bluetooth 5.0

Bluetooth nedir?

Bluetooth, 60 metre’ye kadar gibi kısa mesafelerde radyo frekanslarını kullanarak verilerin kablosuz olarak 1 Mbps hızına kadar aktarımını sağlayan  kablosuz iletişim teknolojisidir.

Bluetooth 5.0, Bluetooth kablosuz iletişim standardının en son sürümüdür. Genellikle kablosuz kulaklıklar ve diğer ses donanımı ile kablosuz klavyeler, fareler ve oyun denetleyicileri için kullanılır. Bluetooth ayrıca, çeşitli akıllı ev cihazları arasındaki iletişim için de kullanılır.

Bluetooth standardının yeni bir sürümü çeşitli güncellemeler olduğu anlamına gelir.  Bluetooth geriye dönük olarak uyumludur, bu nedenle mevcut Bluetooth 4.2 ve daha eski cihazlarınızı bir Bluetooth 5.0’ı telefonla kullanmaya devam edebilirsiniz. Yeni Bluetooth 5.0 özellikli aksesuar satın aldığınızda, Bluetooth 5.0 telefonunuz sayesinde daha iyi çalışacaklardır.

Bluetooth 5.0 Özellikleri

Düşük Enerji

Bluetooth 5.0, Bluetooth aksesuarların enerji kullanımını azaltmak için tasarlanmıştır. Eskiden giyilebilir cihazlar, sinyal lambaları ve diğer düşük güçlü cihazlar için kullanıldı, ancak bazı ciddi kısıtlamalar vardı.

Bluetooth 5.0 ile, kablosuz aksesuarlar Bluetooth Düşük Enerji üzerinden iletişim kuracak, bu da düşük güç kullanımı ve daha uzun pil ömrü anlamına gelir. Gelecekte Bluetooth Düşük Enerji üzerinden daha birçok cihaz türü iletişim kurabilecektir.

Özellikle Apple’ın AirPod’ları Bluetooth 5.0 kullanmıyor. Geliştirilmiş bir bağlantı için Bluetooth 4.2 ve özel Apple W1 yonga kullanıyorlar. Android’de Bluetooth 5.0, Bluetooth kulaklıkları kullanılmasında size yardımcı olacaktır.

Çift Ses

Bluetooth 5.0, aynı anda iki bağlı cihazda ses çalmanıza olanak tanıyan yeni bir özellik sağlıyor. Başka bir deyişle, telefonunuza bağlı iki çift kablosuz kulaklığa sahip olabilirsiniz. Her ikisine de aynı anda ses akışı sağlıyor. Farklı odalardaki iki farklı hoparlörde ses aktarabilirsiniz. İki farklı ses kaynağını aynı anda iki farklı ses cihazına aktarabilirsiniz; böylece bir telefondan iki kişi aynı anda iki farklı müziği dinleyebilir. Bu özellik Samsung Galaxy S8’de “Çift Ses” olarak bilinir. İki Bluetooth ses cihazını telefonunuza bağlar.

Hız ve Mesafe

Bluetooth 5.0’ın başlıca faydaları, hız ve daha geniş aralıktır. Başka bir deyişle, daha hızlıdır ve Bluetooth’un eski sürümlerine göre daha fazla mesafeden çalışabilir. Bluetooth 5.0’ın Bluetooth’un eski sürümlerinin dört katına, iki katına, ve sekiz katına kadar yayın mesajı kapasitesine sahip olduğunu belirtiliyor.

Bluetooth 5.0 ile cihazlar, Bluetooth 4.2’nin desteklediği iki katına kadar olan veri aktarım hızlarını 2 Mbps’ye kadar kullanabilirler. Cihazlar ayrıca, Bluetooth 4.2 tarafından izin verilen  60 metre dört kat fazla olan  240 metre mesafelerde iletişim kurabilir. Bununla birlikte, duvarlar ve diğer engeller sinyali Wi-Fi’de olduğu gibi zayıflatacaktır.

Bluetooth 5.0 Kullanılıyor mu?

İPhone 8 ve 8 Plus, iPhone X, Samsung Galaxy S8 ve gelecek Android telefonlar gibi bugün Bluetooth 5.0’ı destekleyen cihazlar alabilirsiniz. Bununla birlikte, Bluetooth 5.0 aksesuarlara da ihtiyacınız olacak. Henüz yaygın değil, ancak birçok üretici 2018’de Bluetooth 5.0 cihazlarını piyasaya vereceğini taahhüt ediyor.

 

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...