BTK Yerli Teknolojiye Destek Verecek | Sonsuz Teknoloji

BTK Yerli Teknolojiye Destek Verecek

btk

Yerli teknoloji, ülkemizde son dönemde oldukça dikkat çeken konularından biri olmuştur. Son dönemde gerek devletin katkıları gerek özel sektörün katkıları ile birçok yerli üretim yapılmıştır. Bu hamlelerin bir benzerini yakın zamanda BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) yapmaya hazırlanıyor. BTK yaptığı açıklamada yakın zamanda yerli teknolojiye destek verme adına sertifikalı eğitim vereceğini açıkladı.

BTK Sertifikalı Eğitim Düzenliyor

Yerli ve milli teknolojiye destek çalışmaları son hız devam ediyor. BTK yaptığı açıklamada yerli teknolojinin gelişmesi adına sertifikalı kurslar vereceğini açıkladı. Başta siber güvenlik olmak üzere dijital medya ve elektronik alanlarında verilecek kursları başarı ile tamamlayan kişiler sertifika almaya hak kazanacaklar.

Tamamen ücretsiz olarak verilecek bu eğitimler sayesinde yerli teknoloji alanlarında BTK üst düzey katkı vermesi bekleniyor. 16 Yaşından büyük herkesin katılabileceği bu eğitimlerin ilki siber güvenlik operasyonları olacak. 21 Aralık tarihinde başlayacak bu eğitim 15 Şubat 2020 tarihinde son bulacak. Başarılı olacak kişiler BTK onaylı sertifika alacaklar.

Bilgi ve iletişim kurumu BTK sadece siber güvenlik değil aynı zamanda dijital medya uzmanlığı eğitimini de ücretsiz olarak verecek. Diğer kurslarda olduğu gibi tamamen ücretsiz olarak yapılacak bu eğitimle yerli ve kaliteli sosyal medya uzmanlarının çıkarılması amaçlanıyor. Yine bu kursu da başarı ile tamamlayacak kişiler sertifika almaya hak kazanacaklar.

BTK yerli teknolojilerin gelişimi için vereceği kurs ise oldukça dikkat çekici. Zira bu kurs sayesinde yerli teknolojinin gelişimine katkı sağlanması bekleniyor. Elektronik devre tasarım eğitimleri adı altında verilecek bu kurs 21 Aralık tarihinde başlayacak ve 15 Şubat tarihine kadar devam edecek. Tamamen ücretsiz olarak sunulacak bu kursu başarı ile tamamlayacak kişiler yine sertifika kazanmaya hak kazanacaklar. Diğer kurslardan farklı olarak üniversitelerin elektrik elektronik ve bilgisayar mühendisliği eğitimi gören ve görmüş kişilerin katılması şartı aranıyor.

BTK Düzenleneceği Kursların Diğer Detayları

BTK yerli teknoloji gelişimi için siber güvenlik, dijital medya uzmanlığı, elektronik alanlarında vereceği kurslar için bazı bilinmesi gereken hususlar mevcut. Elektronik devre tasarımı için verilecek kurs için kontenjan 30 kişi olarak belirlendi. 9 Hafta sürecek eğitimlerin toplam süresi ise 24 saat.

BTK düzenlediği bir diğer kurs olan siber güvenlik uzmanları eğitim süresi ise 27 saat olarak açıklandı. Tıpkı diğer kurs da olduğu gibi bu kurs da kontenjan 30 kişi.

Dijital medya uzmanlığı kursu diğerler kurslardan biraz daha fazla eğitim süresine sahip. 90 Saat eğitim süresine sahip bu kurs yine 30 kişilik kontenjanı ile dikkat çekiyor. Düzenlenen tüm kurslarda ücretsiz ve sertifikalı olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Bir yorum bırakınız...

*