Buzdolabı Ne Zaman Değiştirilmeli? | Sonsuz Teknoloji Buzdolabı Ne Zaman Değiştirilmeli? | Sonsuz Teknoloji

Buzdolabı Ne Zaman Değiştirilmeli?

buzdolabı

Buzdolabı evde sahip olunan en önemli aletlerden biridir. Hatta vazgeçilmezidir. Bir arıza olması evdeki tüm planı alt üst eder dolapta bulunan malzemeleri komşulara dağıtma planlaması yapmaya başlarsınız. Buzdolabı olmazsa olmazdır. Buzdolabı aslında bozulmadan önce işaretleriyle gelir. Buzdolabınız tamamen bozulup ortada kalmamak için bu işaretleri anlayabilmeniz için aşağıdaki ipuçlarını dikkate almanızda fayda vardır.

Erken Bozulan Yiyecek veya İçecek

Sütünüz veya herhangi bir yiyecek bitim tarihinden önce bozulursa ya buzdolabındaki sıcaklık ayarının arızalandığına (ayarı kontrol edin) veya buzdolabınızın ömrünün tükenmek üzere olduğuna doğru bir işaret olabilir.

Terleme

Buzdolabınız terliyorsa bu normal değildir. Çünkü tüm buz dolapları, sıcak ve soğuk arasındaki dengeyi korumak için tasarlanmıştır.  Aynı buzdolabında yoğunlaşma dondurucuda veya buzdolabı kapısında donmaya neden olabilir

Bu küçük sorun olabilir. Önce, kapılardaki lastik sızdırmazlığı kontrol edin. Kapı ağzındaki lastikleri kontrol ettikten sonra sorun düzelmezse  buzdolabınızı bir ustaya gösterin.

Sürekli Çalışan Motor

Buzdolabınızın motoru daima çalışmamalıdır. Eğer motorunuzun sürekli çalıştığını düşünüyorsanız buzdolabınızın çalışmasını takip edin. Buzdolabı motorunun  sürekli çalışması normal değildir. Motor belli bir soğukluğu dengede tutmak için buzdolabı kapağın açılma sıklığına göre daha uzun veya daha az çalışır. Ama asla kesintisiz çalışmaz. Böyle bir durumda bir arıza olma ihtimali yüksektir.

Dolabın Arkasındaki Sıcaklık

Evet, buzdolabınızın arkasından her zaman bir miktar ısı hissedersiniz. Bu doğaldır ve havalandırma sisteminin çalıştığı anlamına gelir. Ancak aşırı miktarda ısı normal olamaz. Buzdolabınızın arka kısmında normal zamana göre ısı artığı olduğunu gözlemlediyseniz servise göstermekte fayda vardır.

 

Sonuç

İlk önce belirtmek isterim ki yukarıda belirtilen durumlar buzdolabınızın başına geliyorsa kesinlikle bir ustaya veya servise göstermenizde fayda vardır. Çıkacak tamir maliyetine göre yeni dolap düşünebilirsiniz. Şunu da unutmayın eski dolap olsun yeni dolap olsun bu tip makineler tamire girdimi nedense aynı yerden tekrar arıza verme huyları vardır.

Yukarıda bahsedilen unsurların eğer birkaçı sık yaşanıyorsa dolabınızın değiştirme vakti gelmiştir. Dolabınızın çok eski olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle dolabınızı değiştirmek tamir masraflarından daha karlı olacaktır. Eski dolap parçalarını her geçen gün bulmak zorlaşıyor. Buda parça ve tamir maliyeti arttırmaktadır. Teknoloji ile birlikte gelen yeni model buzdolapları elektrik harcamasında gerçekten çok cimriler. Yeni buzdolabı harcanan elektrik faturalarınızın yarı yarıya kesilebileceği anlamına gelir. Dolabınızın kullanım süresi 10-15 yılı geçmişse yukarıdaki belirtilerde gözükmeye başladıysa dolabı değiştirme zamanınız yaklaşıyor demektir.

 

Bir yorum bırakınız...

*

E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...