CAT Kablo Türleri Nelerdir? CAT5, CAT6 ve CAT7 Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

CAT Kablo Türleri Nelerdir? CAT5, CAT6 ve CAT7 Arasındaki Fark Nedir?

cat6

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte donanımsal ihtiyaçlar farklılaşmakda ve her geçen gün ürünlerin yeni versiyonları hızla gelişmektedir. Bunlardan biri de internet veri iletiminde kullanılan Cat kablolardır. Bu makalede Cat5, Cat6 ve Cat7 kablo türlerinden ve aralarındaki farklardan bahsedeceğiz.

CAT5 Kablo Nedir?

CAT5 Kablo ya da diğer adıyla kategori 5 kablo, kısa mesafelerde ( ev ofis internet kafe vs)  bir internet veri iletim ve dağıtım kablosudur. Bu kablo saniyede 100 mega bit hızı 100 Mega Hertz frekansa kadar desteklemektedir.Cat5e kablo ise diğer adıyla Gigabit ethernet kablosudur, saniyede 1.000 Mega Bit veriyi 100 Mega Hertz frekansta gönderebilme yeteneğine sahip kablodur.

CAT6 Kablo Nedir?

Bir de CAT6 kablosu vardır. Bu da daha yüksek hız kapasitesine sahiptir, 37 metre ile 55 metre arasındaki kısa mesafeler için internet dağıtmada kullanılır. CAT6 kablosu da yine saniyede 1.000 Mega Bit veri aktarabilir. Frekans çalışma değeri 250 Mega Hertz olarak ayarlanmıştır.

Cat6 A kablosu ise 100 metreye kadar bir saniyede 10.000 mega bit veriyi gönderebilir. Ya da 10 Gbit ethernet hızını destekler. Yeni çıkan kablo türlerinden olan

CAT7 Kablo Nedir?

CAT7 ve CAT7 A türü kabloların ikisi de 100 metre mesafeye saniyede 10.000 mega bit veri taşıyabilir. Çalışma frekansları ise 1.000 Mega Hertz seviyeye kadar çıkabilir.

CAT5, CAT6 ve CAT7 Arasındaki Kullanım Farkları

CAT7 kablo,  korumalı bükümlü çift (SSTP) veya folyolu bükümlü çift (SFTP) kablolama olarak adlandırılan tamamen daha uzun ömürlü olan ve frekans aralığı yüksek olması nedeni ile veri aktarım hızı da yüksek olan bir kablo tipidir. Bu kablo türü imal edilirken  korumalı bükülmüş kablolar oluşturarak parazitlerin saldırısına maruz kalmadan ve gürültü etkisinden daha az etkilenerek, daha yüksek performans seviyelerine çıkar.

600 MHz bant genişliğine sahip olan  Cat7, yüksek hızlı ağ veri aktarımlarına olanak sağlar  ve yüklü  miktarlarda bilgi aktarımlarını gerçekleştirebilir. Kategori 7 kablolama sisteminin bir avantajı da diğer kablolama türlerine göre 5 yıl fazla ömre sahip olmasıdır.

Örnek vermek gerekirse CAT5 ve CAT6 kablolarında ömür 10 yıl iken CAT7 kablolarında bu ömür 15 yıldır. Bu açıdan büyük çaplı yatırımlarda daha uzun ömürlü CAT7 kablolama kullanmak daha mantıklıdır.

Bu makalede söz edilen tüm kablo kategorilerinde kullanılan malzeme bakır malzemedir. Fakat internetin yaygınlaşması nedeni ile bant genişliği sınırlamaları veri taşınımında büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Bu sıkıntıları çözmek için Fiber

optik kablolar kullanılmaktadır. Işık hızı saniyede 300 bin km yol alır.

Bakır aktarım elemanlarında kullanılan elektrik hızı da ışık hızına yakın bir hızdır. Fakat daha yavaştır. Dikkat edilmesi gereken bir konuya daha değinmemiz gerekiyor. Büyük çaplı bir kablolama sisteminin büyük çoğunluğunda CAT 7 tipi kablo kullanıldığını, ara noktalarda ise CAT 5 kablo türü kullanıldığını varsayalım. Bu durumda elde edilecek performans sadece CAT 5 seviyesinde olacaktır. Yani bir kablolama hattı çekilecekse bir kısım CAT 7 ve bir kısım CAT 5 kullanılmamalıdır.

Tüm hat; ya CAT 5 ya da CAT 6 veya CAT 7 olarak çekilmelidir. Çünkü veri aktarımı su akımına benzetilebilir. Hattın bir kısmında 1/2 inç ve buna bağlı bir sonraki ekte 2 inç boru kullanılması, basınç ve hız değişimleri yönünden tamamen verimsiz bir sistem olacaktır.  Elektronik alanında veri iletimi de buna benzer özellikler gösterir. Fakat daha karmaşık olarak frekans gürültü modülasyon şifreleme gibi kavramlar içerir.

Bir yorum bırakınız...

*

excel metin sütun

Excel’de Metinleri Sütunlara Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de metinleri sütunlara bölme işlemi oldukça pratik bir şekilde yapılır. Program içerisinde ...
netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...